GTA serisi ile hayatımıza giren Rockstar Games şirketi, günümüzde halen başarılı işlere imza atmakta.GTA serisi, eski olmasına rağmen günümüzde halen aktifliğini göstermekte. Bu konuda Rockstar Games’in başarılı bir firma olduğunu görüyoruz. Günümüzün en popüler oyun tarzlarından biri olan açık dünya temasının kökeni ise GTA’ya yani Grand Theft Auto’ya dayanmaktadır. İnsanların gönlünce dolaşıp, dilediklerini yapabildikleri bir oyun sistemi olan açık dünya teması, ilk olarak tam anlamıyla GTA 3 oyununda işlenmiştir. Bu yazımızda ise sizlerle tüm GTA serisini inceleyeceğiz.

GTA 1 (1997)
GTA serisinin ilk oyunu 1997 yılında DMA Desing tarafından satışa sunulmuştu. (Yeri gelmişken belirtelim, Rockstar North’un eski ismi DMA Desing’tı) PlayStation 1, Windows, MS-DOS ve Gameboy Color için yayınlanan GTA 1, kuş bakışı kamera açısına sahip iki boyutlu bir oyundu. Çeşitli çete liderlerinden aldığımız görevleri yerine getirdiğimiz oyun sağlam bir hikaye sistemine sahip olmasa da oyunculara sunduğu özgürlükçü oynanış dinamikleriyle kısa sürede ismini duyurmayı başarmıştı.

GTA’nın ilk oyununun yayınlanmasının akabinde Grand Theft Auto: London 1961 ve Grand Theft Auto: London 1969 ismiyle iki farklı ek paket de satışa sunulmuştur. Bu ek paketlerle oyuna daha fazla araba ve görev eklenmiştir.

GTA 2 (1999)
GTA efsanesinin ikinci oyunu ilk oyundan 2 sene sonra yani 1999 yılında satışa sunulmuştu. PlayStation 1, Dreamcast, Windows ve Gameboy Color için satışa sunulan GTA 2 de aynı ilk oyun gibi kuş bakışı bir kamera açısına sahipti.

İlk oyunun izinden giden GTA 2, oyunculara biraz daha derin bir senaryo ve daha iyi görseller sunuyordu.

Fakat geliştirildiği platformlar itibariyle GTA 2’de görsel yönden öyle büyük bir yol kat edilemedi. Kamera açısının kuş bakışı şeklinde olması, görsellerin ileri derecede iyileştirilmesini ister istemez engelliyordu.

DMA sonradan yaptığı açıklamada GTA 2’yi 3D olarak geliştirmek istediklerini fakat o zamanın şartlarıyla böyle bir oyunu, konsolların kaldırmasının olası görünmediğini belirtmişti.

GTA 3 (2001)
GTA serisinin en önemli yükselişi 2001 yılında yayınlanan GTA 3 ile gerçekleşmişti. DMA , 2000 yılı itibari ile ismini değiştirerek Rockstar North adını almıştı.

2000 yılında PlayStation 2 ve Xbox’ın satışa sunulmasıyla Rockstar’ın yapmak istediklerinin önündeki en büyük engel de kalkmıştı.

Gelişen donanım seçenekleriyle birlikte Rockstar, GTA dünyasını daha geniş bir formata taşımış ve açık dünya teması adına önemli adımlar atılmıştı. GTA 3 ile birlikte kamera açısını değiştiren Rockstar Games, kuşbakışı görüş açısından TPS açısına geçiş yapmış ve açık dünya teması oyunlara önemli bir ilham kaynağı olmuştu.

GTA 3’ün çıkışının ardından, açık dünya temalı oyunların sayısı da hızla artmış ve bu tarz oyunlar “GTA tarzı oyun” olarak nitelendirilmeye başlanmıştı.

GTA Vice City (2002)
GTA’nın en büyük sıçraması 2002 yılında yayınlanan GTA Vice City oyunuyla gerçekleşmişti. GTA 3 ile aynı oyun motoru ve dinamikleri kullanan yapım, Miami şehri baz alınarak yapılan Vice City isimli bölgede geçiyordu.

GTA serisi içerisinde ülkemizde de en çok patlama yapan oyun GTA Vice City olmuştu. O zamanlar her kullanıcının evinde PC veya konsol olmasa da, internet cafelerde en çok oynanan yapımlardan birisi de GTA Vice City’di.

PC, OSX, PS2 ve Xbox için yayınlanan GTA Vice City, sonradan iOS, FireOS ve Android için de satışa sunulmuştu.

GTA San Andreas (2004)
Rockstar tarafından 2004 yılında satışa sunulan GTA San Andreas, GTA serisinin en fazla yenilik içeren yapımlarından birisiydi. Genel olarak GTA 5’te kullanılan birçok dinamiğin ilk temelleri GTA San Andreas ile atılmıştı.

Şehirlerdeki çetecilik kavramlarına değinen yapım diğer GTA oyunlarında olduğu gibi uzun bir oynanış süresine sahipti.

GTA serisi San Andreas oyunu da dahil olmak üzere hep hikaye yönüyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

GTA oyunları genel itibariyle geniş bir hikaye akışına sahip olsalar da, hikayenin yüzeysel bir şekilde işlenmesi oyun severlerin oyunu içselleştirmesine engel oluyordu. Bu sorun GTA 4 oyunuyla birlikte ortadan kalkmış oldu.

GTA 4 (2008)
Rockstar, PlayStation 3 ve Xbox 360’ın satışa sunulmasıyla birlikte 2008 önemli bir atılım gerçekleştirmişti. GTA serisinin seyri GTA 3’ten sonra, GTA 4 ile bir kez daha değişmişti.

Rockstar, GTA 4 ile birlikte yüzeysel hikaye akışını bir kenara bırakıp, oyun severlere derin bir hikaye kurgusuna sahip, içselleştirilebilir bir yapım sunmuştu.

San Andreas’tan 4 sene sonra satışa sunulan yapım, beklentileri fazlasıyla karşılamış ve GTA 5 ile birlikte en yüksek inceleme puanına sahip GTA oyunu olmuştu.

PC, PlayStation 3 ve Xbox 360 için yayınlanan GTA 4, yeni nesil açık dünya temalı oyunlar üzerinde de önemli etkiler bırakmıştı.

GTA The Lost and Damned (2009)
GTA 4’ün oyun severler tarafından fazlasıyla beğenilmesi, Rockstar’ın da elini güçlendirmişti.

2008 yılında yayınlanan yapımın ardından ek paket çalışmalarını başlatan Rockstar North, 2009 yılında GTA 4’in ilk eklentisi olarak lanse edilen GTA The Lost and Damned’ı satışa sunmuştu.(bu oyun aynı GTA Vice City ve San Andreas gibi ana oyundan bağımsız standalone tarzı bir yapımdı)

GTA The Lost and Damned, hikaye tarafı baz alındığında güçlü bir yapıda olsa da oyuncular tarafından pek tutulmamıştı. Rockstar’ın ilk olarak sınırlı bölgelerde satışa sunduğu yapım sonrasında global olarak yayınlansa da beklenen satış rakamlarına erişememişti.

GTA The Ballad of Gay Tony (2009)
2009’un hemen başında yayınlanan GTA The Lost and Damned ile beklenen başarı gelmeyince, Rockstar hemen B planını hayata geçirmişti.

Normal şartlarda 2010 yılında yayınlanması planlanan GTA The Ballad of Gay Tony, çıkış tarihi ön plana çekilerek 2009 yılının sonlarında satışa sunulmuştu.

PC, PlayStation 3 ve Xbox 360 için yayınlanan GTA The Ballad of Gay Tony, isminden de anlaşılabileceği üzere eşcinsel bir karakterin hikayesine odaklanıyordu.

Bu oyun da Rockstar’ın beklentilerinin bir hayli gerisinde kalmıştı. The Ballad of Gay Tony’de aynı The Lost and Damned gibi hikaye tabanlı bir yapımdı.

GTA 5 (2013)
Açık dünya kelimesinin anlamı 2013 yılında yayınlanan GTA 5 ile yeniden şekillenmişti. GTA 5, oyunculara hiçbir oyunun sunmadığı kadar geniş bir harita ve hiçbir oyunun sunmadığı kadar özgürlük vaat ediyordu.

2013 yılında yayınlanan GTA 5, PlayStation 3 ve Xbox 360 sınırlarını sonuna kadar zorlayan bir yapıya sahipti. GTA 5 sistem gereksinimleri PC için yayınlandığında bir anda teknoloji dünyasının ilgi odağı haline gelmişti. GTA 5 sistem gereksinimleri son derece düşük olsa da bazı bilgisayarlarda sorunlara yol açabiliyordu. Elbette GTA 5 sistem gereksinimleri ihtiyacının düşük olması oyunun kötü olduğundan değildi. Rockstar PC için 2015’te yayınladığı GTA 5‘te müthiş bir optimizasyona imza atmıştı.

Rockstar, GTA tarihinde ilk defa 3 ana karakteri aynı oyun altında birleştirmişti. 3 farklı karakter olmasına karşın mükemmel bir hikaye örgüsü yaratan Rockstar yetkilileri oyun severlere müthiş bir deneyim sunmuşlardı.

Tüm dünyada merakla beklenen GTA 5, çıktığı ilk üç gün içerisinde yapımcısı Rockstar’a tam 1 milyar dolar kazandırmıştı. Kısa sürede tüm zamanların en çok satan oyunları sıralamasında 2. sıraya oturan GTA 5, çıkışının üzerinden geçen 2 seneye rağmen hala pek çok ülkede en çok satanlar sıralamasında ilk 10’da bulunuyor.