GTAMulti.com - Türkiye'nin Türkçe GTA Sitesi

GTA oyunları neden farklı evrenlerde geçiyor?

Başlatan talha0ff, 14 Ekim 2020, 21:18:08

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

talha0ff

Uzun zamandır aklımı kurcalayan bir soru, GTA oyunlarının kurgusal evrenleri neden 2D,3D,HD olarak ayrılıyor?
Bundan memnun musunuz? Nasıl olmasını isterdiniz?
Ben şahsen böyle olmasından pek memnun değilim, GTA V ve IV'de önceki karakterlerin bu şehirlerde bıraktıkları izleri görmek isterdim.

Bilmeyenler için; GTA oyunları evren olarak 3'e ayrılıyor.Böylece yaşanmış tüm olaylar sadece aynı evrendeki oyunlar için ortak olabiliyor, yani GTA:SA'daki Los Santos ile GTA V'deki Los Santos aynı şehirler değil.
Evrenler ve oyunlar;

2D
GTA III'e kadar olan oyunlar ve Advance.

3D
-GTA III
-GTA Vıce City (VCS ve LCS dahil)
-GTA:SA
-GTA:Chinatown Wars

HD
-GTA IV ve EFLC
-GTA V
Son düzenlenme: 14 Ekim 2020, 22:08:16 Sypnosis. Sebep: Başlıktaki tüm kelimeler büyük harflerle yazılamaz.

Oner

Hiç düşünmediğim bir şey. Bilmiyorum.

Discord: Ascendency#7970

Heleina

Tüm oyunlar birbiriyle bağlantılı olsaydı veya birbirinin devamı niteliğinde olsaydı çok karmakarışık hikayelerle karşılaşabilirdik bence. Mesela Claude'un şehri talan ettiği bir GTA IV evreninde Niko karakteri pek öne çıkmayabilirdi. Yani düşünsenize, Niko şehre geldiğinde kuzeniyle konuştuğunda sürekli siyah ceketli bir adamın şehirde neler yaptığını anlatsa Niko karakterini tanımaya fırsat olmayabilirdi. Belki saçma gelecek ama Fast and Furious serisi geldi aklıma, benim düşünceme göre seri ilerledikçe senaryo bir o kadar saçmaladı belki GTA evreni de öyle olurdu. Evrenler bu haliyle gayet iyi seviyede bence.

Tanrı düşmanlarıma acısın ve merhamet göstersin; çünkü ben göstermeyeceğim.

raoz

Rockstar Games'in GTA oyunlarını böyle farklı evrenlerde geçirmesi, oyuncuları eski düşüncelerden kurtarmak amacıyla yapılmış bir şey. Yani oyuncu artık daha her şeyin güncelleştiğini, bunun artık eski zamanlar olmadığını düşünmesi için. İstisna olarak her GTA oyununda Lazlow Jones'u radyo sunucusu olarak görebiliyoruz. Ama tabii aynı evrenlerde geçmiş olsaydı birkaç tane şeye açıklık getirmiş olabilirdik. Claude'nin hayatı, GTA 2'nin hangi yılda geçtiği gibi birkaç tane daha olay açıklığa kavuşmuş olabilirdi. Şahsen ben isterdim.
Son düzenlenme: 06 Ocak 2021, 18:49:42 AlbatRaozTR

lazlow

Hepsi aynı evrende geçiyor aslında. Ancak grafik olarak sınıflandırıldığında 2. Boyutlu, 3. Boyutlu ve HD grafikler olarak üçe ayrılıyorlar. Bu grafik sınıflandırması da evren olarak ayrılıyorlar. Şehirler bazı değişikliklere maruz kalsalar da aslında aynı şehirler.

Sadece eski karakterlere tekrar dönüş yapılmıyor. Yine de bu karakterlin diğer evrenlerde yaşamadığı anlamına gelmiyor. GTA 3'ten çok iyi bildiğimiz Donald Love'ı GTA 4'te bazı gazeteler üzerinde görebilmemiz, basit bir easter egg gibi gözükse de aslında aynı evren olduğunu kanıtlayan bir parçadır. Hatta yine GTA 4'teki duvar yazılarında eski GTA ana karakterlerinin adı yazıyor. Bu da bilindik bir easter egg. Ama farklı evren olsalar bunlar hiç geçmezdi. Hatta San Andreas'taki iki rapçi Madd Dogg ile OG Loc'un GTA 4'teki albümlerini de görebiliyoruz. GTA 5'teki Franlin'in, evinde Madd Dogg posterini de görebiliyoruz. Yine aynı şekilde OG Loc, Madd Dogg, Candy Suxxx ve bunun gibi birçok önceki serilerinin tanınmış isimlerini GTA 5'te Vinewood Bulvarında, Walk of Fame yıldızlarını görebiliyoruz.

Aynı karakterleri doğrudan göremiyoruz desem yalan olur; Çünkü az da olsa eski karakterleri yeni oyunlarda görebiliyoruz. Mesela GTA Vice City'deki Love Fist üyelerinden sadece sesini duyabildiğimiz Willy'i, GTA 5'te karşımızda görebiliyoruz. Tüm serilerde sesini duyduğumuz radyo DJ'i Lazlow Jones da yüzünü ilk kez GTA 5'te gösteriyor. Epsilon tarikatı lideri Cris Formage'ı da GTA 5'ten önce, GTA San Andreas'ta WCTR radyosunda duyuyoruz. O yıllarda tarikatının propagandasını daha yeni yeni yapıyor.

Çete işleri de biraz karışık. Ama GTA San Andreas'taki Grove, Ballas ve Vagos karşımıza GTA 5'te de çıkıyor. Grove Street, 5. oyunda genişleyip Families adını almış olsa da çoğu kaynağa göre eski Grove Street çetesi hala Families adı altında varlığını sürdürmekte olup eskisine nazaran daha pasif bir rol oynamaktadır.

Genel olarak diyeceğim şudur ki: bu sıralama, sadece grafikleri ayırmak için uygulanan bir yol olup, Rockstar'ın işi hiç belli olmaz. Hepsi belirli değişiklerle aynı evrende geçiyor. GTA 1 ve GTA 2'den emin değilim ama bunu GTA 3'ten GTA 5'e kadar rahatlıkla söyleyebilirim. Birçok önceki oyunların GTA karakterlerini bir şekilde GTA 6'da (çıkarsa adı ne olacak bilmiyorum) tekrar görebiliriz. Tabii yine de ne Tommy Vercetti'yi ne de CJ'i tekrar ana karakter olarak karşımıza çıkartacaklarını hiç zannetmiyorum.

Lekarz

Bildiğim kadarıyla aynı evrende geçiyor. San Andreas'ta Claude'den, GTA V'de de Grove Street Families'den bahsedildiğini görmüştük. İlla hikaye bazında geçmesine gerek var mı?

antagonisthero

Ölü bir konuyu hortlatmak gibi mi olacak bilmiyorum fakat bir ileti yazma gereği duydum çünkü konu üzerinde çok yanlış bilgiler var. Hem belki yeni bir münazaraya vesile olmuş olurum.

İlk başta şu doğru, GTA serisi üç ayrı evrene ayrılmış durumda. Fakat Advance oyunu 2D değil, 3D evrenin içinde. Evren-oyun dağılımı şu şekilde;

Demek oluyor ki bu, aynı evreni paylaşan oyunlarda gözüken karakterler veya yerler fiziksel olarak aynı ve tektirler. Örneğin; GTA 3'ün esas oğlanı Claude ile GTA SA'da görülen Claude aynı kişi, ya da GTA 3'teki Liberty City ile GTA SA'da tek görevde gördüğümüz Liberty City aynı yerler.

Ama bu olayın bir de 'fakat'ı var, o da şöyle ki; farklı evrenlerde gözüken aynı şehirler/karakterler aslında aynı değil. Yani;

- GTA V'deki Los Santos, GTA SA'daki Los Santos'un gelişmiş halini göstermiyor. Tamamen farklı bir Los Santos.
- Aynı şekil GTA IV'deki Liberty City ile GTA III'deki Liberty City de aynı değil.

Alıntı yapılan: lazlow - 15 Ekim 2020, 18:54:02
Aynı karakterleri doğrudan göremiyoruz desem yalan olur; Çünkü az da olsa eski karakterleri yeni oyunlarda görebiliyoruz. Mesela GTA Vice City'deki Love Fist üyelerinden sadece sesini duyabildiğimiz Willy'i, GTA 5'te karşımızda görebiliyoruz.

Örnek bu. Willy karakteri her iki oyunda da aynı kişi olsa da, aslında farklı evrenlerin karakterleri yani iki ayrı kişi oluyorlar. Aynı şekilde, GTA V'de görülen Families ve Ballas çeteleri de GTA SA'daki muadillerinin devamı değil, sadece reenkarnasyonları. Aklınıza gelebilecek tüm örnekler burada sıralanabilir.

Tabii bir diğer değinilen konu da evrenler arası göndermeler. Buna evrenler arası referanslar denmiş ve genel anlamda istisna başlığı altında toplanmış, fakat bazılarını da laf arasında 'şaka' olarak ayırmış. Daha fazla bilgi edinmek için orijinal wikideki şu sayfaya gidebilirsiniz;

https://gta.fandom.com/wiki/Universes

SONUÇ OLARAK; GTA V ve San Andreas aynı evrende geçmiyor, ya da GTA IV ve GTA III aynı evrende değiller. Aynı şehirde geçmeleri yanıltmasın kimseyi.

Impeccable

Alıntı yapılan: antagonisthero - 02 Eylül 2021, 13:43:36
Ölü bir konuyu hortlatmak gibi mi olacak bilmiyorum fakat bir ileti yazma gereği duydum çünkü konu üzerinde çok yanlış bilgiler var. Hem belki yeni bir münazaraya vesile olmuş olurum.

İlk başta şu doğru, GTA serisi üç ayrı evrene ayrılmış durumda. Fakat Advance oyunu 2D değil, 3D evrenin içinde. Evren-oyun dağılımı şu şekilde;

Demek oluyor ki bu, aynı evreni paylaşan oyunlarda gözüken karakterler veya yerler fiziksel olarak aynı ve tektirler. Örneğin; GTA 3'ün esas oğlanı Claude ile GTA SA'da görülen Claude aynı kişi, ya da GTA 3'teki Liberty City ile GTA SA'da tek görevde gördüğümüz Liberty City aynı yerler.

Ama bu olayın bir de 'fakat'ı var, o da şöyle ki; farklı evrenlerde gözüken aynı şehirler/karakterler aslında aynı değil. Yani;

- GTA V'deki Los Santos, GTA SA'daki Los Santos'un gelişmiş halini göstermiyor. Tamamen farklı bir Los Santos.
- Aynı şekil GTA IV'deki Liberty City ile GTA III'deki Liberty City de aynı değil.

Alıntı yapılan: lazlow - 15 Ekim 2020, 18:54:02
Aynı karakterleri doğrudan göremiyoruz desem yalan olur; Çünkü az da olsa eski karakterleri yeni oyunlarda görebiliyoruz. Mesela GTA Vice City'deki Love Fist üyelerinden sadece sesini duyabildiğimiz Willy'i, GTA 5'te karşımızda görebiliyoruz.

Örnek bu. Willy karakteri her iki oyunda da aynı kişi olsa da, aslında farklı evrenlerin karakterleri yani iki ayrı kişi oluyorlar. Aynı şekilde, GTA V'de görülen Families ve Ballas çeteleri de GTA SA'daki muadillerinin devamı değil, sadece reenkarnasyonları. Aklınıza gelebilecek tüm örnekler burada sıralanabilir.

Tabii bir diğer değinilen konu da evrenler arası göndermeler. Buna evrenler arası referanslar denmiş ve genel anlamda istisna başlığı altında toplanmış, fakat bazılarını da laf arasında 'şaka' olarak ayırmış. Daha fazla bilgi edinmek için orijinal wikideki şu sayfaya gidebilirsiniz;

https://gta.fandom.com/wiki/Universes

SONUÇ OLARAK; GTA V ve San Andreas aynı evrende geçmiyor, ya da GTA IV ve GTA III aynı evrende değiller. Aynı şehirde geçmeleri yanıltmasın kimseyi.

Güzel bir şekilde açıklamışsın emeğine sağlık.

Konudan biraz alakasız ama demek istediğim şeyse; Bence efsanevi karakterleri bir kez daha görmeliydik veya en azından neler yaptıkları - durumları hakkında bilgi almalıydık. Daha önce başka bir konuda daha bahsetmiştim, Rockstar'ın bu tutumunu hiç sevmiyorum.

Gladiator

Rockstar'ın kurguladığı bir şey soru işaretleri bırakmasa mantıklı bulabilirdim ama soru işaretleri çok fazla o yüzden mantıksız bence.