GTAMulti.com - Türkiye'nin Türkçe GTA Sitesi

GTA V - GTA 5 Hakkında Bilmeniz Gereken 200+ Bilgi!

Başlatan Bilinmeyen Bey, 02 Mart 2021, 23:51:26

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bilinmeyen Bey

Hoşgeldiniz! Bu Konuda GTA 5 Hakkında Bilmediğiniz 30'dan fazla (Eğer Bu Konu Geç Yazıldıysa daha az , yazıldığından uzun süre geçtiyse 50'dan bile fazla vardır belki burda) bilgiyi anlatacağım. Bunların Hepsi , Çeşitli Speedrunner'lardan ve En iyi GTA 5 Speedrunner'ı ayrıca 6 Bin Saati olan "DarkViperAU" ya ait. Bu Bilgileri Bende Ondan Daha yeni öğreniyorum.

Neyse Hadi Başlayalım:

- Eğer Canınız Sıkıldıysa ve GTA 5'de yan aktive olarak Golf Oynamak İstiyorsanız rahatca oynayabilirsiniz! Bir Neden Yüzünden , Golf oynamak sizin oyun saatini etkilemiyecektir.

- Eğer Bir Dağdan aşağıya inmek ve yanınızda zıplanılabilen bir bisiklet varsa , zıplama butonuna basılı tutarsanız Normalden daha hızlı aşağıya ineceksiniz!

- (Bunu Oyun İçi Denenmiştir) Bir Nedenden Dolayı "Micheal" diğer Karakterlerden daha iyi ve daha hızlı bir şekilde Deniz Araçlarını sürmektedir.

- Eğer Bir "Grenade Launcher"'unuz varsa Cover almak ve bakmadan vurmak daha iyi bir tercihtir. Ayakta ateş ederseniz , Karakteriniz o bombanın atılmasını bekleyecektir (patlamasını değil). Ancak Cover Alır ve bakmadan ateş ederseniz bu animasyonu umursamayacak ve bir spawner gibi ateş edecektir.

- "Scooting the Port" Oyundaki Polisler peşinizde olsa bile geçebileceğiniz/bitirebileceğiniz tek görevdir. Haritada Simgesi gözükmeyecek ancak Wade'in Kuzeninin Evi Geri Gitmeyi Başarırsanız "Mission Marker" orda olacak ve görevin Cutscene'i başlayacaktır. Sonrada Polislerden Kurtulacaksınız!

- Yine Aynı Görevde Bir Şekilde Evine Geri gelirseniz ve bu sefer Wade'i Öldürürseniz yine "Mission Marker" Orda olacak ve Cutscene'de Wade Gözükmesine Rağmen , Cesedi Yerde Olacaktır.

- Oyunun Başındaki Görev Olan "The Prologue"'da Kaldırılan bir Oda var. Bu Oda'da birsürü Monitör Var. Bu Odaya Girmek İmkansız ancak Güzel bir sihir yani bir diğer adıyla Hileler Kullanarak bu odaya girebiliriz , içerdeki monitörleri parçalayabilirsiniz ancak oyun sizden istemiyor yani yapsanızda bir fayda olmayacaktır.

- Yine İlk Görevde Brad bize bu oda hakkında şunu diycekti: "Hey! Come'n , We need to torch the servers..". Bu Konuşmaya Göre Ya bu odaya girecektik , yada başka bir oda varmışki kimse bizi görmesin diye herşeyden kurtuluyoruz.

- Ve Yine Yine Aynı Görevde Eğer Karakteriniz "Ragdoll" Şeklinde yere düşer ve hemen karakter değiştirirseniz , o yere düşen karakterinizin bir görünmez silahı olacaktır.

- Los Santos'ta bir ev var , ki bu evin camına ateş ederseniz kan gelecektir ki bu herzaman oluyor:- Oyunun "Crystel Maze" Görevinde Aranma Seviyesi Almanız Mümkün değil. Bunun Yüzünden Askeri Üste Giderseniz Askerler Size Saldırmamayı Tercih Edecektir. Tank veya Jet Çalabilir ve Garajınızda Saklayabilirsiniz.

- Eğer Oyunun "Friends Reunited" Görevinde Tek Kişilik bir araç olan Tank'ı Getirseniz bile , Wade Sizin Yanınıza Işınlanacaktır. Ve Rockstar Editor'den Tank'ın İçi Böyle Gözükmektedir:- Oyunun "Bury The Hatchet" Görevinde North Yankton'a gidin. Araçınızdan inin ve sonra başka bir araç bulup onu yanınızda patlatıp ölün. Sonradan "Görevden çık" yapıp , hemen Golf Oynamaya Gidin ve Tekrar Ordan çıkın. North Yankton'da bıraktığınız Karlı Araç Hemen Dışırda Sizi Bekleyecektir!

- Oyunun "Monkey Bussiness" Görevinde "911" Ararsanız , Dave'in söyleceği şeyi engelleceksiniz ve Denizin Altına İndiğinizde Dave söylemesi gereken şeyi söyelecektir.

- Oyunun "Legal Trouble" Görevinde Molly'nin Ucağın Pervanesinde Vahşi Bir Şekilde Parçalandığı Sahnede aslında Molly ölmemektedir. Molly Hızlı bir şekilde X Y ve Z Kordinatları hızlandırılmış bir şekilde ucağın pervanesine yaklaştırılır ve oyuncunun görmediği yere geldiğinde , yok edilir ve ardından "gibs" adlı parçalar yani kemik , beyin , bağırsak gibi şeyleri düşürür.

- Ve Yine Aynı Görevde , Molly'i O sahneye doğru yakalamaya çalışırken azıcık bir kısmı açık bir kapı var. Eğer Bu Kapının İçine "Ragdoll" bir şekilde düşerseniz , Texture yani Çizilmemiş Alanda Yürüyor olacaksınız. Herşey bembeyaz olacaktır.

- Oyunun "Construction Assasinition" Görevindeki Binanın Tepesine Ulaşmak icin kullandığım Asansörün Hızı aslında FPS'inize Göredir. Eğer 5-10 FPS iseniz sinematik bir açı gibi yavaş çıkacaktır yukarı. 120 FPS olursa Bir Sonic gibi yukarı çıkacaktır.

- Bir FIB Buffalo Araçına binerseniz size "Carbine Rifle" Verecektir.

- Bir Polis Cruiser Araçına binerseniz size "Shotgun" Verecektir.

- Bir Polis Bisikletine binerseniz size "Normal Pistol" Verecektir.

- Bir Polis Transport Araçına binerseniz size "SMG" Verecektir.

- Bir Police Maverick Araçına binerseniz size "Sniper Rifle" Verecektir.

- Bir Park Raincher Araçına binerseniz size "Carbine Rifle" Verecektir.

- Bir SWAT Araçı binildiğinde size "Full Armor" Verecektir.

- Eğer Tren'in Yıkılmaz , Parçalanmaz , Patlamaz , Çizik Görmez , Hasar Yemez olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Random Event Olan "Abandoned Vehicle 1" 'da Bir Tren Spawnlanıyorki Trevor'u öldürsün , ki öldürmüyor ve normal bir oyuncu bunu pas geçiyor. Ancak Bu Tren'e en az 3 kere Roket atarsanız bu Tren Patlayacaktır. Sonunda Uzun Zamandır Beklenen "Tren VS Oyuncu" yarışmasının sonu geldi ve Oyuncu Kazandı!

- Tabancanız veya SMG'nize Susturucu Taksanız bile , Araça Binince ne bu Susturucu özelliği olacak nede Susturucusu olacak ancak arabadan inerseniz hala Susturucunuz olduğunu görebilirsiniz

- Eğer Gece Klubüne Giderseniz , Tanrıça şekilli duvarlı dar alan'a ateş ederseniz mermi geçirmediğini göreceksiniz. Ancak Oyuncu bunun içinden geçebilmesine rağmen hala mermi geçirmez olacaktır. Yani Polisler size burda ateş edemez

- Yine Harita Biryerindeki Otopark'ta aynı özellikli bir alan olacaktır. Bu Alanın Özelliği ise , alanın içine girseniz bile ateş edemiyorsunuz (Sniper Rifle Hariç) ancak bu özelliğe NPC'ler Dahil değil. Bu Yüzden Polisler O alanın içine girerse size vurabilir , onun dışında görünmez bir duvara ateş edeceklerdir.

- Eğer Denizin Altında olursanız Oxygen Metreniz olacaktır. Bu Özellik Kaldığınız Süreye Göre Azalır. Ancak Bir Karakterden , diğeri değişirseniz bu bar Hemen dolacaktır.

- Oyunun "Monkey Bussinness" görevinin sonlarına doğru helikoptere binerken First Person Moddan Bakarsanız , yanlış karakterlerin ağızlarının oynadığını fark edecekseniz. Mesela Trevor Konuştuğunda Micheal'ın Ağzı Oynuyor..

- Ve Yine Az Önceki Bug , Online Modda'da gerçekleşmektedir. Online'daki "Flickr" Görevindede Yanlış Karakterlerin Ağızlarının oynadığını ve oynamadığını fark edeceksiniz. Mesela Lester'ın Konuşması Gerekirken , Hacker'ın ağzı oynayacaktır.

- Eğer Micheal "Ragdoll" Şeklinde yere düşerse onun garajın kapısı nedense kapanmaya başlacaktır.

- Neden Olduğu Bilinmez ancak Oyunda Bu Kadar Fazla Kifflom Üyesi Olmamasına Rağmen , Oyunun Ses Dosyalarında 500+ 'Den fazla Her Çeşitten "Kifflom!" Diyişleri var.

- Giydiğiniz Kıyafetler , bir görevi tekrarlarken sizi o kıyafete o zaman sahip olmasanız bile var gibi gösterir. Buna Denizin Altına Gittikten Sonra Dalış Kıyafeti dahildir. Bir Görevi Ayarlar Menüsünden Tekrarlarsanız , Dalış Kıyafetine Sahip Olacaksınız..

- Gaz Tankerleri; Bıçak , Machete , Golf Sopası , Polis Jobu , Düz Yumruk kısacası "Melee" adı verilen saldırılardan hasar yemez.

- Ancak Gaz Tankerleri , elinizde bir silah alarak yaptığınız "Yumrukumsu" Saldırılar onlara zarar verecektir.

- "The Prologue" Görevinde Fidye Olarak Aldığımız Kadın "Bury the Hatchet" Görevinde , sizin arkanızdan bir araçla geldiğini yada bir şekilde onu bulabilirsiniz..

- Micheal'ın Evinde Mavi bir Yoga Topu var. Bu top o kadar elastik ki , ateş ederek yada ittirerek dışarda insanları dürtebilirsiniz yada oynayabilirsiniz.

- İlk Suikast Görevinden Sonra  Franklin Yeni bir Eve Sahip olacak. Ancak Bu Eve Sahip Olduktan Sonra henüz görev yapmazsanız , Franklin'in Eşyalarının Kutular Halinde Olduğunu ve yeni taşındığını görebilirsiniz.

- Eğer GTA Online'a Bir Erkek Olarak Başlarsanız , Lamar Sizi normal birşekilde "Nabersin Kanka?" karşılacaktır. Eğer Bir Kadın Karakter Olarak Başlarsanız , Lamar sizi bir çicek ve tabanca ile karşılacaktır.

- GTA 5 Çıktığı 1 Aydan bile kısa sürede 7 tane Dünya Rekorunu Kırdı. Bunlar; 24 Saat içinde en çok satın alınan Aksiyon ve Macera temalı oyun , 24 Saat İçinde En Çok Satılan Video Oyunu , En Hızlı Eğlence Sunarak 1 Bilyon Dolar Kazanmayı Başarması , En Hızlı 1 Bilyon Kazanmayı Başarın Video Oyunu , 24 Saatte En çok kazanan video oyunu olması , En Çok İzlenen Video Oyunu Fragmanı ve 24 Saat İçinde  En iyi şekilde Eğlence Sunmak için Para Harcanan Oyun Olmasıdır.

- Eğer Güzel Bir Spor Arabasına Sahipseniz; Çevredeki Vatandaşlar Durup bakacaktır, Fotoğraf Çekecektir yada Yorum yapacaktır.

- GTA 5'in Japon Versiyonunda , "Scouting the Port" görevinin sahnesindeki Trevor'un Pantalonunu İndirmesine Rağmen Pantalonun kaldığını görüyoruz. Yani Kısacası Orayı Sansürlemişler.

- Ve Yine Japonya Versiyonunda , İşgence Ettiğimiz Adam sahnesini komple kaldırmışlardır.

- GTA 5 Karakterleri Çoğunlukla Önceki GTA'lardan esinlenmiştir. GTA 5'deki Micheal Bir Suçlu ve Soyguncu ancak emekliğe ayrılmakta , aynı Tommy Gibi.. Franklin'inide Genç Birisi Yapmak İstediler böylece Micheal ile Öğrenci ve Öğretmen Kafasında bir fikir oluşturabilsinler. Ve Yine Dan Houser , Franklin'in San Andreas'ın Yıldızı olan Karakter olarak gösteriyor. (Carl Johson aka CJ)

- Şaşırtıcı bir şekilde Trevor Nedense Önceki Oyunlardan Esinlenilmemiş. Sanarım buda onun kendi cazibeliği  :cakal:

- Rockstar önceden tekrardan "San Andreas"'a geri dönmek istemedi. Çeşitli Diğer Mekanlarıda Denemek istedi , belkide daha fazla şehir görecektik. Ancak Rockstar En Sonunda Birşey bulamadı ve San Andreas'a geri döndü.

- Ve yine Takım Los Santos'un neredeyse birebir ancak fazla şüphe ettirmeyecek şekilde Los Angeles'ı Kopyalamak için Şehirde gezdi ve kopyalamayı başardı.

- San Andreas'taki Bir Çölde kalıp ve tekrar birşey yapılmayacak olduğunu gördükten sonra Şehire Gitme Olayından Sıkıldığını fark etmiş. Daha çok aktivite ve Dağlık Alanları/Çöl Alanları Dahada iyileştirmiştir.

- Her Karakter Ülkenin (San Andreas) Kendi bölgelerini koymuştur. Örneğin; Trevor çölde , Micheal Şehrin biryerinde , Franklin biryerinde.

- Oyunun Yapımı Sırasında Franklin'in Ses Aktörü "Shawn Fantonio" önceden Franklin'in Kişiliğine Sahipti. Ki Kendisi Zaten Los Angeles'ın Tehlikeli Sokaklarında bir çete elemanı gibi sokak havasını biliyordu. Yani bunlar ona fazla bir etki/zorluk yapmamış  :D

- Ancak "Shawn Fantonio" Aktörlük Alanında kötüydü. Ki Zaten Son Aktörlüğü "The Washed" filmindeymiş. Bu yüzden Micheal'ın Aktörü "Ned Luke" ve Trevor'un Aktörü "Steven Ogg" ona yardımcı olmaya çalışıyorlardı.

- Bir Röpartaja göre "Ned Luke" ve "Steven Ogg" zaten kendi sohbetlerine önceden bir Trevor ve Micheal ilişkisi gibi hazırmış. "Ned Luke"'un Bu Röpartajdaki cevabı: "Kabinda Steven ile önceden bu odadaymışız gibi davranıdık ve öyle dost olduk." oldu.

- Oyunun "Kingdom Come" yan görevi, GTA 3'deki Mr.Black'in verdiği telefon görevlerinin birtanesi ile aynı isme ve aynı konsepte sahiptir. Her ikisindede deli insanları öldürmekteyiz...

- GTA Serisinde Polis olarak oynayamadığımız yan görevlerden biri GTA V'de yoktur.

- Aynı şekilde Ambulans Görevleride yoktur.

- Her Karakterin Kendi Dinleri vardır. Bunlar: Trevor; Atheist , Micheal; Eplisonlu , Franklin; Hiristiyan'dır.

- GTA V'i Serinin Diğer Oyunlarından Unique yani değişik kılan bir diğer özelliği ise Açık Dünyanın Hepsi bize açık olmasıdır.

- Ayrıca bu açıklık 3 tarafa ayrılmaktadır. Trevor Kırsal bir alanda, kırsal görevler iken. Micheal Zengin hayatında Los Santos'un üstünde.. Franklin ise Los Santos'un Tehlikeli Sokaklarında gezinmekte ve Gangster hayatını yaşamaktadır.

- Oyunun Haritası San Andreas, GTA 4 ve Red Dead Redemption'un Haritalarının birleştirilmiş halinden daha büyüktür. Ancak Çoğu Kısım Kırsal Alanlardan oluştuğu için Harita kücük gözükmektedir.

- Oyunun Haritasının Pixel halinde Metre karesi: 48.7 Karesel Metredir. Bu Toplam 1,416,422,409 tane Playstation'un yan yana konulması demektir. Ve Manhantan adasının 2 katıda demektir.

- Japonların ve Çinlilerin GTA V'e kendi özel sürümleri vardır. Bu sürümde şiddet ve küfürler azaltılmıştır. Aynı Serinin Önceki Oyunlarında oldu gibi...

- Singleplayerda karakterleriniz Hastaneden çıkmasına rağmen, etrafında yine yara izleri ve çizikler olacaktır. Bu oyunu gerçekci atmosferini güçlendiriyor.

- Eğer Multiplayer'da ilk kez ölürseniz, Epsilon'un Kurucusu Cris Formage karşınıza çıkacak ve oyunda bir pasif mod olduğundan bahsedecektir:


- Oyunda Sıcak havalarda gezdikce karakteriniz terlecek ve kıyafetini kirletecektir. Buda oyunun gerçekci atmosferini güçlendirmektedir.

- Fazla Koşmanız Sonuçunda Canınızın yavaşça kaybettiğinizi fark edeceksinizdir, ancak bunu süreli süreli yaparsanız ve ölmezseniz. Karakterinizin Staminasına geliştirerek daha uzun koşabilirsiniz.

- GTA Online'da Rankınız 1000'e gelebilir ve 8000'den fazla olabilir. Ki kimse daha ne kadara kadar gidilebilir bilmemektedir. (1 milyona kadar gidebiliyoruz sanarım)

- GTA Online'da yaptığınız tüm görevlerde Rankınızı artıracak RP kazanacaksınız.

- GTA Online'da yaptığınız görevlerde ve açık dünyada düşman olarak size saldıran kişileri öldürmek size RP Kazandıracaktır (Vatandaşlar sayılmıyor), buna polisler dahildir...

- Johnny, Patrick MCReary ve daha birçok GTA IV Karakteri, GTA V'de gözükmektedir. Her iki oyunda HD Era evreninde geçtiğinden bu karakterleri görebiliriz. Eğer Şanlı isek GTA 6'dada V'deki karakterleri görebiliriz...

- GTA 5'in Bir Sevgili veya bir hayat partneri arama sitesinde, Micheal, Trevor ve Amanda'yı görebiliriz. Ancak Zaman içinde bu karakterlerin fotoğrafları kaldırıldı. Oyunun Dosyalarında bulunabilir...

- Eğer Bir Dükkanı Bir önceki günden sonra tekrar soymayı çalışırsanız, kasiyer polisleri önceden çağırmış ya da kendini silahlandırmış olabilir...

- ToriksLV 2017 yılında GTA V'i 100% bir şekilde tüm eşya, görev ve çeşitli birçok özelliği tamamlayarak oyunu tamamlamıştır. Ve Bunu toplamda 11 Saatte Hilesiz, Bugsuz (Belkide vardır bilmiyorum) tamamlamıştır.

- Lazlow Jones, oyunun tek görünen karakteri değildir. GTA 3, LCS, San Andreas, IV, VCS ve Vice City'de Görünmedi ama sesi bulunabilir. Kendisi GTA Serisinden Evrenler arasında görünen tek karakterdir. (En azından 3D ve HD Era arasında)

- GTA V kadar yapılması için para harcanmış 2 tane film vardır. Bunlardan biri "Pirates of Carribean: Dünyanın Sonunda (Karayip Korsanları)" ve "Pirates of Carribean: Gizemli Denizlerde" filmleridir.

- GTA Online'da Baba ve Anne seçme ekranında Random tuşu basıldığında Red Dead Redemption'dan John Marston ve GTA IV'den Niko Bellic babanız olarak görebilirsiniz.

- Mountain Gordo yada bir diğer adıyla Gordo Dağının üzerinde birtane hayalet kadın akşamları belirmektedir...- Bu hayalet kadın aslında öldüğünde kanı dağın üzerinde kalmış. Ve o kan bir yazı olarak gözükmektedir. Kanla yazılan yazı "Jock" demektedir..- Ki bu yazı boş yere değildir. O kanı muhtemelen kadın hayalet bir şekilde yazmış ve katilinin ismini vermiş. Eğer bilmiyorsanız; GTA V'in Gazetelerinin birtanesinde Jock Cranly adlı kişi bu ablamızı dağdan attı hakkında bir manşet bulunmaktadır.

- Oyuncunun oyunu 100% bitirmek için 69 tane hikaye görevi, 20 yabancı ve kaçıklar görevi, 14 tane rastgele olaylar, 42 Hobiler ve Çeşitli Olaylar, 16 tane Yan görev (Eşya toplama gibi) yapması lazımdır.

- GTA V'deki 3 Karakter GTA Oyuncularının 3 tipini kastetmektedir. Micheal oyunu önceden bitirmiş ve çok rahat olan birini, Franklin oyuna yeni başlamış ve bitirmeyi kafaya koymuş ve Trevor ise herkesi öldürmeye çalışan katil olan oyuncu tiplerini anlatmaktadır.

- Japon versiyonunda dediğimiz gibi yeni versiyon vardır. Bu versiyonda şunun gibi çeşitli özellikleri değiştirmektedir: Trevor'un Pantalonunu Çıkardı Sahnede pantalonu çıkmıyor, Papparazi görevlerinde "İyi Vakit" Geçiren iki genç artık sadece konuşuyormuş gibi gösterildi, ve işgence yaptığımız sahnenin olduğu görev kaldırıldı...

- Eğer "Prologue" görevinde kadını öldürürseniz, Brad size: "Demek senin şu herşeyini sallayan kadın seni iyi davranmıyor" diyecektir. Daha Fazlası için:


- Ve yine "Prologue" görevinde rehineleri korkutmaz iseniz, Brad sizin için onları korkutacaktır.

- Ve yine yine "Prologue" görevinde bombayı aslında daha önceden patlabiliyorsunuz. Rehineler Odaya girdikten sonra telefonunuzu açıp bombayı arama listenizden aktive ederseniz (aynı yaptığınız gibi) oyun bombayı koymadan önce patlayacak ve o sahneyi geçecektir...

- Trevor'un düşdüğü sahne aslında gerçek hayatta yaşanmıştır. Steven Ogg sahnenin çekiminde düşmüştür ve Franklin'in ses aktörü Shawn Fantano ona gülmüştür. Rockstar Sahnenin çok iyi olduğunu söyleyip oyuna eklemiştir ve doğaçlama devam etmelerini söylemiştir.

- Değişik olsada her karakter farklı saatler boyunca uyumaktadır. Franklin 8, Micheal 6, Trevor ise 12 saat oyun içi saat uyumaktadır...

- Shawn Fantano ile Young May Lay gerçek hayatta kuzenlerdir. Shawn Fantano Franklin'in ve Young May Lay ise San Andreas'taki Karakterimiz CJ'in Ses Aktörüdür...

- Micheal Franklin ile tekrar buluştuğu (Oyunun 2. görevi) anda Micheal yanına gelen kişiye doğru yaklaşır. Bunun nedeni ise Ned Luke yani Micheal'ı oynayan ve ses aktörü aslında sağ kulağından sağırdır...

- Lester Değerli Taşlar Dükkanını soymayı sahnesinde konuşurken: "Aslında, Liberty City'de bitane adam vardı. Büyük bir vurgun yapmıştı. Sonra işi bıraktı". Bu GTA 4'den Niko Bellic'in yaptığı olaya bir göndermedir. Bilmiyorsanız, GTA IV'de bir banka soygunu vardır diyim geçiyim. No Spoilers :)

- Jimmy ve Ailenin Toplandığı Zaman, Jimmy'nin Laptopunda Jimmy'nin Niko Bellic'in Liveinvader hesabına baktığını görebilirsiniz. Ancak Liveinvader hesabını kendiniz telefondan bakdığınızda bulamazsınız. Bu bir easter egg'dir.

- Ve O profilin altında Niko Bellic Tarafından: "Doğum Günün Kutlu Olsun, Roman!" diye yorum görebilirsiniz...

- Oyunun Soygun görevlerinin birinde Packy MCReary'i alırsanız, hikaye anlatma sırasında: "Vallahi bir soygun yapmıştık, bitane daha adam vardı. Çok iyiydi, heralde oda öldü" demektedir. Bu Niko Bellic'in öldüğünü söylemektedir. Ancak Bu Tamam Doğru birşey değildir. Belkide Yaşıyor olabilir...

- Oyundaki Tüm Radyoların Ses Kayıtlarının Süresini toplarsak, toplamda 9 Saatlik bir ses dosyası olur. 9 Saat az bir süre değildir...

- Steven Ogg, GTA V'de bir karakter olsada. Hala GTA 5'den haberi yoktur ve hiç oynamamıştır. En son oynadığı oyun ise: "PAC-MAN"'dir. :D

- Steven Ogg, GTA V'i hiç oynamadığından dolayı, bir E3 Konverasında soru sorulmuştur. Oyunun Sonunda Olan Şık seçme olayından bahseder birtane kişi. Aktörlerin hangi seçeneği seçeceğini sorar. Ned Luke A diyip Trevor'u öldüreceğini söyleyip şaka olarak söyleyip tekrar C Demiştir, Shawn Fantano C'yi, Steven Ogg ise bilmediğinden Ned Luke'a: "Yani neyi seçiyorsun?" diye sorar. Ned Luke ise onu orda öldürdüğünü söylüyor...

Ardından Shawn Fantano onu olayı anlatır. Anlaşılan Oğluda o seçeneği seçmiş ki: "My son killed me right away" demiştir. Yazık :) :D

- Eğer Micheal ile uy****rucu ile kafayı bulduğunuz sahnede, eğer savaşmak yerine kaçarsanız oyun size çok komik bir açıklama verecektir: "Mission Failed - Aliens Taken Over the World" ya da bir diğer değişle: "Başaramadın - Uzaylılar Dünyayı İstila Etti" :D

- Oyunun Yan görevlerinden birtanesinde, Big Foot yani Koca Ayağı görebiliyoruz. Tabi en sonunda onunda Fake oldu ortaya çıkıyor...

- Ayrıca Big Foot'un Maskesi GTA Online'da giyilebilir bir kıyafettir/maskedir...

- Oyunda Çeşitli bitkiler vardır, bu bitkileri yemek sizin karakterinizi farklı bir canlıya dönüştürecektir. Tabi bu kısa süreliktir.

- Aynı şekilde bu özellik GTA Online'dada mevcuttur, eğer oyuncu şanslı ise Singleplayer'daki Köpeğimiz olan "Chop" olmayı başarabilir.

- Eğer tüm Bitkileri yerseniz, altın bitane bitki çıkacaktır ve onuda yemeniz sonuçunda gerçek ve kanlı canlı (kıyafetsiz) Koca Ayağa dönüşeceksiniz....

- GTA 5 Online'da 1000 Levele ulaşmak için toplamda 47,551,850 RP'ye ihtiyacınız vardır.

- Ve yine GTA Online'da 8000 Levele ulaşmak için toplamda 1,787,576,850 RP'ye ihtiyacınız vardır.

- GTA Online için toplamda 57 tane Online içerik yani güncelleme eklenmiştir.

- Diamond Casino'nun Eski Hali ve Maze Bank Area Online'da önceden açık olacaktı. Ancak Rockstar bunun fazla emek ve zaman kaybettireceğinden bahsetti ve Online'a daha iyi destek sağlamak için işe koyuldu.

- Diamond Casino'nun Eski Hali'nin hakkında Lester'ın bir telefon görüşmesi oyun dosyalarında bulunmaktadır. (Online)

- Ve Maze Bank Arena aynı önceki oyunlarda olduğu gibi bir stadyum olacaktı. Online'da arada sırada gelip burada akrobatik olaylar yapacaktık. Bunun hakkında Don'un bir telefon görüşmesi oyun dosyalarında bulunmaktadır. (Online)- GTA V'de söylenen küfür veya hakaret sayısı toplam 2425'dir. Bu küfür veya hakaretleri en çok söyleyen ise 655 ile Franklin Clinton'dır.

- Oyunun Dosyalarında, Polis Radyosunun pek çok araç için cevaplaması ile alakalı Ses Dosyaları bulunmakta. Bu Ses Dosyalarında RC Bandito, Go Kart, Squadi, Combine, Wayfarer, Helpfury, Bobcat, Skateboard, Motoride Skateboard gibi oyuncunun bu araçlardan birini kullandığı hakkında birçok oyunda olmayan araç cevaplamaları mevcut.

- Chop, (Franklin'in Köpeği) bir nedenden dolayı Sohbet Konulu Radyo İstasyonları sevmemekte. Eğer onları açarsanız, kapatmadığınız sürece yol boyunca havlayacaktır.

- Lamar Davis, Normalde Oynanılabilecek bir karakter olacaktı. Bu olay Lamar Davis'in Ses Aktörü tarafından doğrulandı, ancak Rockstar "sonra düşünürüz" diye rafa kaldırmış.

- Oyunda Normalden daha fazla ağaç ve yeşillik olacaktı, ancak Rockstar'ın Dediğine göre oyunun performansını azaltmakta ve boyutunu yapay şekilde artırmaktaymış. Tabi bu olay Geliştirici Notlarına bakarsak, oyunun FPS değerinin 9 ila 10 arasında olduğunu söylemişler. Ki bu geliştirici notları 2011-12-14 tarihlerinde, yani nerdeyse oyunun çıkışından 1 buçuk ay önce.- Seasparrow, Online'daki Gemilerin Koruma Silahlarından Hasar Görmeyen (Roket Ateş Etmiyor) tek Helikopterdir. Online'daki Gemideki insanları böyle vurabilirsiniz. (Online)

- GTA Online'da "Summer Special Update" normalde "Cops 'n Crooks Update" olacaktı. Ve başlıktanda belli olduğu gibi, polisler ile alakalı güzel bir güncelleme olacaktı. Ancak Bu güncellemenin yapıldığı sürede iken Amerikada Polis olayları olduğundan Rockstar bunu fazla tehlikeli düşündü ve ismini değiştirdi.

Ancak bu güncelleme Tamamen Yok olmadı, Arcade Oyun olan QUB3D Minigame'inin kodunda "Cops n Crooks Pack" diye bir mesaj bulunmakta. Ayrıca, Stun ve Flash Bombalarının Online'a ekleneceği yine kodlarda bulunmakta. (Online)

- GTA V'deki Otomatların toplamda 10 tane soda bulunmaktadır. Tüm sodaları satın almış veya içmiş iseniz, oyun otomatın boş olduğunu ve sonra tekrar gelmesini söyler.

- GTA V'de eğer bir dükkana gider ve onu soymaya çalışırsanız, kasiyer soygun tamamlandıktan sonra polisi arayacaktır. Ancak gün geçmeden tekrar aynı dükkana gider ve soymaya başlarsanız, kasiyer polisleri önceden aramış olacak (silahı doğrultuğunuz anda) ya da size karşı bir silahı olacaktır.

- FPS'iniz ne kadar fazla olursa, bir damacanadaki benzini dökme hızınız o kadar artacaktır. O kadar artacaktır ki, içinde kalan sayı (Mermi Sayısı) hızlıca azalacaktır.

- Oyunun "Daddy's Little Girl" görevinin, bisiklet sürme sekansındaki, Jimmy'nin kışkırtmalarından biri Lord of the Rings'e bir referanstır:


- Oyunun "Paleto Score Setup" görevinde, eğer hiçbir silahınız yok ise Lester size birazcık para verecektir ve size şunu diyecektir:


- Eğer yine "Paleto Score Setup" görevinde, Lester'ı beklemeden önce Trevor'un oturacağı bankı patlatır veya uzaklaştırırsanız farklı olaylar olacağını göreceksiniz.

- Jimmy De Santa yani Micheal'ın oğlu 20 yaşında olmasına rağmen, Trevor ve Micheal ile dışarı çıkmış iken içmeye gitmeyi denerseniz, ikisininde hayır dediğini duyacaksınız. Trevor ve Micheal, Jimmy'nin İçme Bağımlılığına girmemesini isterken, Franklin ve Jimmy dışarı çıkarsa, Franklin izin verecektir...

- GTA V'in Arkadaşlar ile takılmasındaki sohbetler, toplamda 3 saatlik ses dosyaları içermekte. Her biri, birbirinden farklıdır!

- Eğer oyunda "Monkey Bussiness" görevini bitirmiş iseniz, Micheal'ın garajında görevde kullandığı kıyafetler bulunabilir:


- Oyunun "Derailed" görevinin aslında yan görev olarak bir başarısı var. Bu başarının ismi: "Better than CJ". Eğer anlamayanlar varsa:


- Oyunda yan görev karakteri olan Tonya, Micheal ve Trevor ile alakası olmamasına rağmen eğer Micheal veya Trevor yanına giderse, Tonya onlarla konuşacak ve "E" basarsak Tonya ile geri konuşabileceğiz. Ancak görev alamayız.

- Eğer Telefon kullanır iken bir vatandaşa çarparsanız, karakteriniz telefonu geri koyacak ve sonra tekrar eline alacaktır.

- Ancak aynı olayı "e-mail" okur iken yaparsanız, telefonunuz dikey bir şekilde çevirilecektir. Böylece daha zor okuyacaksanız.

- GTA V'de Taxilerin kendilerine özel ışıkları bulunmaktadır. Eğer içinde müşteri varsa "TAXI" yazı yanmayacaktır. Ancak içi boş ise, (müşteri yok) "TAXI" Yazısı yanacaktır.

- Bir C4 Patlayıcıyı, ölseniz bile patlatabilirsiniz...

- GTA V'in ilk görevlerinden olan "Complications" görevinde, eğer Micheal'ın dediği gibi Simeon'ın Mekanına götürmez iseniz, Micheal kafanıza silah ile vuracaktır ve görev başarısız olacaktır. (Sıkmamakta)

- Chop yani Franklin'in Köpeği, ölümsüzdür. İster onu yüksek bir yerden atın, ister roket atın, isterseniz molotof kokteyli ile yakmaya çalışın, Chop hiç hasar yemeyecek ve ölmeyecektir. Oyunda ölümsüzlüğe sahip tek canlıdır... (En azından Freeroam'da - Açık Dünya'da)

- Oyunun "Mr. Philips" görevinde Trevor'un öldürdüğü ünlü GTA IV Karakteri Johnny Kletihz, ölmemiş olabilir mi? Eğer görevde geri döner ve Johnny'e ateş ederseniz, "öldürme" efekti çıkacaktır. Ancak bu olayı Ashley'i (Kadını) korkuttuktan sonra yaparsanız aynı efekt çıkmayacaktır.

Bunu deneyecek arkadaşlar olursa diye not bırakıyorum: Hayır, Ashley'i korkutmadan Johnny'e ateş edince Ashley ölmüyor. Kadın dümdüz devam ediyor. Tahminler üzerince Johnny ölmedi?

- Oyunun "By The Book" görevinde Bay K'ye işgence yapmaktayız. Ancak Mr. K'nin sağlık durumunu kontrol etmez iseniz onu öldürebilirsiniz. Rockstar bunu düşünmüş ve bize adrenaline iğnesi vermiş. Ancak bunu zamanında ona batırmaz veya iğneniz bitmiş (iğne kalmamış) iken Mr. K'nin sağlığı yeterince düşerse, hiç görmediğiniz bir ara sahne girecektir. Steve onun öldüğünü ve Trevor'ın hapı yuttuğunu söyleyecektir. Ve görev başarısız olacaktır.

- Ve yine aynı görevde (By The Book) aslında Bay K'nin dişlerine zarar verirseniz, onu Havalimanına götürürken çok zor bir şekilde konuşmaya çalışacaktır ve farklı diyaloglar olacaktır. Ancak Bunu yapmaz iseniz normal bir şekilde konuşacak ancak işgence olmuş hali duracaktır. Farkı burada izleyebilirsiniz:


- GTA Online'da zengin ve oyundaki çoğu şeyi gören oyunculardan biri redditte şöyle bir röportajda bulunmuştur: "GTA Online'ı uzun süredir oynuyorum, oyundaki tüm arabaları sahibim, tüm alınabilir mekanlar elimde, tüm yatlar ve tüm işletmeler elimin altında duruyor. 100 Milyondan fazla param bulunmakta. Oyunun ne kadar eğlenceli olduğunu biliyormusunuz? HİÇ EĞLENCELİ DEĞİL! Oyundaki amacım olan para kazanmak, işletmeler almak, mekanlar satın almak objektifi kafamdan silindi. Çünkü hepsine sahip iken yapılabilecek birşey kalmıyor! Canım sıkılınca sokağa çıktım ve millete ateş açtım, roket fırlattım ancak yine eğlence duygusunu hissedemedim. Sohbette herkes para için yalvarıyor iken bile başım ağrıyor. Bu Online'ı bitirince, amacım kalmadı..."

- Rockstar Games, GTA Online'ın yeni DLC'si (Eski bir DLC artık) olan After Hours için 4 tane farklı gerçek hayat DJ'ini (The Black Monna, DIXON, Tale of Us, Solomun) Rockstar Ofislerine çağırdı. Bu arkadaşları klubünüze eklemek için onlara özel görevleri yapmanız gerekmektedir. Her birinin fiziksel özellikleri oyuna aktarılmakla birlikte, klube müzik eklemeyi başaran ve 65 farklı müzik ile sınırları zorladı

- GTA Online'da "The Hatchet" adlı bir balta, size Singleplayerdaki Trevor'un Özel yeteneğini vermektedir. Eğer bu silah ile birini öldürürseniz, otomatik olarak özellik aktif olacaktır. Kazanmak için kendine özel "Bounty Hunt" görevini tamamlamanız lazımdır.

- GTA Online'ın bir klubüne girerek kapıda bekleyen abiye bahşiş verirseniz, size birçok kez ve farklı bir şekilde "Teşekkürler" diyecektir. Eğer yeterince yaparsanız (575 Kere) size Epsilon ile alakalı bir kıyafet verilecektir. Gardirobunuzda bulunabilir.

- GTA Online'ın pek çok manyak silahı bulunmakta. Bunlardan biri Orbhit Cannon. Bu silah Doomsday Heist güncellemesinde geldi, bu silah ile uydudan birisini kozmik bir sonar ile yok edebilirsiniz! Ancak unutmayın ki: Bu silah her günün 48 dakikada bir kere kullanılabilir. Ücreti 500,000$ ve isterseniz 750,000$ ödeyerek sizin için, seçtiğiniz kişiye kitlenerek yok ettirdebilirsiniz!

- GTA Online'da dediğimiz gibi, pek çok silah bulunmakta. Hatta bazıları aslında tüm silahları satın alsanız bile gizli yerlerde saklı olacaktır. Bunlardan biri Red Dead Redemption'dan gelen Altın Altıpatlar, "Treasure Hunt" yapılarak bu silah bulunabilir...

- Eğer Rockstar Games'in dediği doğru ise, GTA V için yakın zamanda / hiçbir zaman Singleplayer DLC düşünmüyorlar. Dediklerine göre: "Şuanlık indirilebilir içerikleri GTA V'e getirmeyi düşünmüyoruz, şuanlık GTA Online odaklıyız" diyorlar ve haklılar. GTA Online harbiden zaman ve değer isteyen bir oyun oldu.

- GTA Online 2015 yılında Adversary Mode kategorisindeki Online'a "Slasher" adlı oyun modunu ekledi. Bu modda bir kişinin canavar, diğerlerinin ise insan olduğu oyun modunda: Slasher insanları avlayarak öldürüp oyunu kazanmaya çalışıyor, ancak 3 dakika geçtikten sonra taraflar değişecektir... Slasher hala kendisi olacak ancak insanlar 3. dakikadan sonra pompalı silahlara sahip olacaktır. Bu yüzden amaç hızlıca insan avlamaktır...

- Eğer GTA V'i önceden sipariş ettiyseniz (Çıkışından önce) oyunun ilk görevi olan Lamar ile kaçışmamızdan sonra size 200,000$ kazanacaksınız. Bu olay her save-game'inizde olacaktır. Bu olay Speedrunnerlar için sorunlar yaratmaktadır. Detaylı bilgi: Tıkla

- GTA Online'ın PC için çıkışına özel oyuna 1 radyo istasyonu daha eklendi, bu radyo istasyonun ismi: "The Lab" idi. Tüm Radyo İstasyonları için: Tıkla

- GTA V'deki Los Santos ile GTA San Andreas'taki San Andreas Ülkesindeki Los Santos Şehri aynı şehirlerdir.

- GTA V'deki Los Santos ile GTA San Andreas'taki Los Santos Şehri aynı olmasına rağmen, GTA San Andreas'ta Güney Kalifornyadan ilham alınsada, GTA V'de gerçek hayattaki Los Angeles'tan ilham alınmıştır.

- GTA V'deki Los Santos'un Los Angeles'tan ilham alındığını biliyoruz. Ancak Rockstar pek çok turist yardımcısı ve tarihçiden yardım isteyerek Los Angeles'ı GTA V'e aktarmaya çalışmak için toplamda 250,000 Fotoğraf çekilmiş / bulunmuş / hazırlanmıştır.

- GTA V'in Singleplayer'ında 30 tane öldürülebilir hikaye karakterleri bulunmaktadır. Bunları çoğu senaryolu yan-görevlerde bulunmakta, diğerleri ise "Random Events" ile gerçekleşiyor...

- GTA V'in Singleplayer'ında sadece Hikaye Görevlerini sayarsak, F ile başlayan kelime (FUCK) toplamda 1,000 söylenmiştir. Sadece hikaye görevlerini sayarsak ancak :)

- GTA V'in Singleplayer'ında aslında karakterinizin telefonun rengini değiştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, telefonun ayarlarına girmek ve renk kısmından bir renk seçmek.

- Ve aynı şekilde telefonun çalma müziğini / şeklini ayarlayabilirsiniz.

- Eğer güzel veya pahalı bir araba ile geziyorsanız, etraftaki Vatandaşlar duracak ve arabanızın fotoğrafını çekecektir.

- Eğer hızlı bir araba ile geziyorsanız, bazen araçların içindeki vatandaşlar sizinle iddiaya girecek ve yarışmaya çalışacaktır (Özel bir şey değildir, sadece arabalarını hızlandıracak veya sizi geçmeye çalışacaktır.)

- Oyunun son görevi / görevleri 2013'ün Kasımında yer almaktadır.

- Oyunda sigara içebilirsiniz, ancak çok fazlası akciğerlerinize zarar verecektir ve can kaybedeceksiniz...

- Oyunda Tennis oynayamayan tek karakter Franklin'dir.

- Ancak Franklin Tennis oynayamasa bile, maymuncuk (eşya) kullanan tek karakterdir.

- Oyunda diğer karakterler ile buluşabilirsiniz. Ancak bunu kabul etmez ve onları gizlice takip ederseniz, peşlerini bırakmanızı isteyecektir. Eğer çok uzun süre uyarılarını dinlemez iseniz, bir cutscene ile size vurarak öldüreceklerdir sizi...

- GTA V'de toplamda 160,000 Diyalog bulunmaktadır. Bunlar Singleplayer'daki diyaloglardır...

- GTA V'de toplamda 4 tane diğer oyunlarda olmayan canlı vardır, bunlar: Kedi, Çekiç Köpekbalığı, Tavşan ve Fareler'dir.

- iFruit uygulamasını, gerçek hayatta telefonunuza indirerek çeşitli GTA V özelliklerini yapabilirsiniz. Bir save dosyanızda, Chop ile oyun oynayabilirsiniz, onu doyurabilirsiniz veya siz oyunda yok iken Los Santos Custom'dan (Modifiyeci) size bir araba hazırlamasını isteyebilirsiniz. Modifiyesini ve diğer ayarlarını uygulamadan yapabilirsiniz. Detaylı bilgi ve öğretici rehber için:


- Oyundaki telefon uygulaması olan "Snapmatic" aslında gerçek hayattaki "Instagram" ile aynı logoya ve benzerliğe sahip.

- Oyundaki internet sitelerinden biri olan "Liveinvader" aslında gerçek hayattaki "Facebook" sitesine benzerlik sahip, hatta oyunun dosyalarında Facebook diye belirtilmektedir...

- Oyunun internet sitesi olan "HushSmush" Amanda'nın fotoğrafı bulunmaktadır. Şuanlık kalçası gözükmesine rağmen, oyunun dosyalarında: Trevor, Micheal ve Amanda'nın farklı profil fotoğrafları bulunmaktadır...

- GTA V'de bir özellik olan Director Mode, film çekmek veya başka karakterleri oynamak için birebir. Oyunda tamamladığınız her görevde size bir bildirim gelecektir: " ??? - Added to Director Mode", ??? isimli kişi Director Mode'da oynanabilir olacaktır. Bigfoot, TeenWolf ve diğer tüm karakterleri oynayabileceksiniz.

- GTA V'de 100'den fazla Modifikasyon bulunmakta, çoğunluğu Singleplayer için olmasına rağmen Multiplayerda da modderlar bulunmaktadır. Bu Multiplayer Modderları havayı değiştirebilir, para canlandırabilir, araba çağırabilir (ışınlanma), ışınlanabilir ve daha birçok şey yapabilir...

- 16.09.2021 tarihli zamanda, Rockstar Games neredeyse tüm GTA Oyunları için büyük kapsamlı modları kaldırdı. GTAV ile bilinen pek çok mod kaldırıldı. Aynısı GTA San Andreas, Vice City içinde kaldırıldı.

- Oyuncu GTA V'i 100% bitirmek için toplamda: 69 tane hikaye görevi, 20 Stranger and Freaks Görevi, 14 Tane Rastgele Olaylar, 42 tane Hobbiler ve Zaman Geçirmek Amaçlı Aktiviteler, 16 tanede Çeşitli aktivite bitirmesi lazımdır. Bunlar baya büyük rakamlar... Toplamda 161 Görev ve Yan-görev tamamlaması lazım....

- GTA V'i 100% bitirmek için 14 tane Rastgele Olaylar tamamlaması lazım olmasına rağmen, Oyunda toplamda 57 tane birbirinden farklı Rastgele Olaylar bulunmaktadır.

- Eğer Bir Rastgele Olayı başarısız olduysanız, sonraki günlerde tekrar o Rastgele Göreve başladığınız mekanın yakınlarından geçerseniz, kücük bir ihtimalle tekrar deneyebilirsiniz.

- GTA V ve GTA Online'da bulunan araç olan "JB 700" aslında James Bond filmindeki arabaya göndermedir. Aracın ismide ayrıca bir göndermedir. (James Bond 700) (Ve 700'yi ters yazarsak: 007 [James Bond'un numarası])

- GTA V'in bir görevinde, Lester Niko Bellic'den bahseder. Niko Bellic GTA 4'de ana karakterimizdir. Lester, onun bu soygun işini muhtemelen bıraktığını ve onun hakkında haber çıkmadığını söylüyor. Anlaşılan Niko hakkında bir bilgisi var ya da ona yardım etmiş...

- Steven Ogg ya da bir diğer değişle Trevor'un ses ve animasyon aktörü, Trevor'u canlandırırken en sevdiği cümlenin şu olduğunu söyledi:

"Now go, I need to medidate"
"Or masterbute..."
"Or both..." - Trevor 2013

- Steven Ogg ya da tekrar bir değişle Trevor'un ses ve animasyon aktörü, GTA V'i hiç oynamadığını ancak bu iş için kabul ettiğini söylemiştir. Kendisinin Youtube'da kanalı bulunmaktadır. Ve En son oynadığı oyunun Pac-Man olduğunu söylemiştir. Ancak GTA V'i hiç oynamamasına rağmen, GTA V ile alakalı videoların birkaçını izlediğini söylemiştir.

- GTA Online aslında GTA V'in öncesini anlatmaktadır. Ancak yeni gelenler updateler bu olayı daha da karmaşık hale getirmiştir. Bu düşünce 2017 yılında düşünülmüş ve Rockstar onaylamıştır.

- GTA Online'ın eski karakter yaratma ekranında, Anne ve Baba seçiminde kücük bir şans ile John Marston yani Red Dead Redemption'ın ana karakteridir.

- GTA V Singleplayer'da eğer Amanda'yı bir şekilde öldürürseniz size kötü sözler söylerek mesaj yollayacaktır. Ayrıca öldürünce Micheal: "Lanet Olsun!" diyecektir.

- GTA V Rockstar Çalışanlarından birine röpartajda: "Oyunda ne kadar diyalog bulunmaktadır?" sorulduğunda, "160.000 Diyalog bulunmakta" cevabını vermiştir. Baya büyük bir rakam...

- GTA V 160.000 Diyalogdan oluşmuş olabilir, ancak o diyalogları kağıtlara sığdırmaya çalışırsak 10.000 sayfa uzunluğunda olacaktır.

- Ned Luke ya da bir diğer değiş ile Micheal'ın Ses ve Animasyon aktörü aslında zaten ünlü bir insan, Law & Order, Guns With History (Reklam), Boardwalk Empire adlı Televizyon Dizilerinde yer almıştır. Ancak Aktörlük işini bırakmıştır.

- Ned Luke her malum aktörlüğü bırakmış olmasına rağmen, GTA V'in Senaryosunu okuyunca inanarak ekibe katılmıştır.

- GTA V aslında 2010'den beri yapımı üzerinde çalışılıyor. Çıkış Tarihininde 2013 olduğunu düşünürsek, oyunun çıkış süresi 3 yıl sürmüş. Bu 2010 yılından beri Motion Capture adlı teknik ile gerçek hayattaki mimikler, yüz ifadeleri, konuşmalar ve sesler birebir oyuna aktarılıyor...

- GTA V Singleplayer da, Jimmy de Santa'nın odasının içinde aslında "Red Dead" adlı bir kitap bulunmaktadır. Bu kitap, Red Dead Redemption ve onun baş karakterine göndermedir...

- GTA V Singleplayer ve Online'da bulunan "Altruist" kültü aslında gerçek hayattaki Heaven's Gate kültünden esinlenilmiştir. Oyun-içi site ile Heaven's Gate Kültünün İnternet siteside benzerdir...

- Eğer bir Telefon Kutusunun içindeki bir telefona ateş ederseniz çok değişik bir ses çıkartacaktır. Muhtemelen bir hata.

- Yılbaşında, GTA V apartmanınızın içinde bir yılbaşı ağacı ve hediyeler bulabilirsiniz.

- Ve bu yılbaşı hediyelerinin üzerine yakınlaştırırsanız (telefon/sniper) Rockstar'ın Logosunu görebilirsiniz.

- "Scuba Gear" kıyafetini giymek karakterinizin yüzünü kücükte olsa değiştirecektir.

- Franklin'in Evinde bir kitap bulunuyor, Kitabın üzerinde "Red Dead" ve yazarının "John Marston" olduğu gözükebilir. Bu ap-açık olarak Red Dead Redemption 2'ye bir göndermedir.

- Aynı şekilde Jack Marston, John Marston'un oğlu kitapları okumayı sevmektedir. Bu yüzden yaptığı olaylar hakkında kitap yazmış olabilir.

- Tüm GTA Oyunları, Red Dead Redemption, Bully ve Manhunt oyunları aynı evrende geçmektedir. Ancak Manhunt, Bully ve GTA Oyunlarındaki karakterleri bu saydığı oyunlarda görmek imkansızdır.

- Eğer aynı evrende geçtiğinden dolayı tarih sıralaması yapacak olsaydık, Red Dead Redemption başta olur, GTA ve Bully yakın zamanlarda yaşanır ve Manhunt bu evrende yıllar sonra yaşanan bir olaydır.

- "Perico" Silahı "Aim-down Sight" yapılınca asla sallanmayacaktır. Bu değişik bir olaydır.

- F1 Araçlar, tepetaklak gidebilecek bir yapıya sahiptirler. Tünellerin duvarlarına bağlanarak sürülebilir ya da bir duvara bağlı olarak gidebilir.

- GTA Online'da "Jobs" kısmındaki "Rockstar Created" toplamda 1038 tane görev bulunmaktadır.

- GTA Online'daki Casino'da çok fazla fotoğraf çekerseniz, güvenlikler sizi dışarı atacaktır. Muhtemelen Casinonun güvenliğini sağlamak için... (soyguna karşı)

- GTA Online'ın "High Life" güncellemesinden sonra oyunda var olmayan ancak oyunun dosyalarında bulunan bir tane araç garajı bulunmakta. Bu bölge o kadar büyüktür ki muhtemelen 30-40 araç sığdırılabilir. Garaj sadece bir LOD yani düşük kaliteli model olarak konulabiliyor haritaya. Eğer başarırsak, içerisinin boş olduğunu, bazı yerlerin kapıya ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz.

- Oyunun Dosyalarında bir Yangın Baltası, bir ip, kürek ve megaphone bulunabilir. Umarım bunlar tekrar yapılır/eklenir.

- Tekrar oyunun dosyalarında, GTA V'in logosu olan "V" işaretinin pek çok farklı hali bulunmaktadır. Ancak final versiyonunda bu "V" işaretini seçmişlerdir.

- GTA V'deki tüm çöp kutularının altında bir mesaj vardır, Rockstar North'un değişik bir şekilde yazılmış halidir. (Burada bir espiri yapılabilir ancak onuda siz yapın :D )


- GTA V'deki görevlerden biri olan "Nervous Ron" aslında 2 tane diyalog sahiptir. Ancak aralarındaki fark o kadar küçük ki, aynı diyalog diyebilecek haldeler. Görevin başlangıcında Trevor Ammu-nation yani silah dükkanına gideceğini söylüyor. Bu diyalog 2 farklı hale sahip. Bir tanesinde: "I gotta swing by Ammu-nation" ancak diğerinde ise "I gotta stop at Ammu Nation" diyor.

- GTA V'deki diğer görevlerden biri olan "Friends United" ise daha farklı bir özellik vardır. Görevlerde diyaloglar ve konuşmalar olur, bazı olaylar sonucu bu konuşmalar yarıda kesilir. Araba çarpası, karaktere bişe olması gibi çeşitli olaylar. Ancak bu görevde Araba sürerken herşeye çarpsanız bile diyalog kesilmiyor. Sanarım özel bir kodu var?

- Başka bir görev olan "Three's Company" de de farklı özellik var. Bu görevde Micheal'ın canı az veya normal olsa bile, içerdeki adamları avlarken Franklin'e geçiş sahnesinde Micheal: "Ah!" diye hasar alma sesini söyleyecektir. Bu ölüm gibi sanılır. Ancak burada ölüm yoktur, burada olan olay oyunun kodlarında ki bir hata. Kim bilir neden?
    BU KONU ŞİMDİLİK BU KADAR.. ZAMANLA BU KONU GÜNCELLENECEKTİR!

Kaynakça:Son düzenlenme: 24 Ekim 2021, 01:43:24 Bilinmeyen Bey Sebep: GTA 5 Hakkında Bilmeniz Gereken 150 Bilgi

Impeccable


Bilinmeyen Bey

Alıntı yapılan: Impeccable - 02 Mart 2021, 23:54:37
Paylaşım için teşekkürler.

Yorumunuz için ben, teşekkür ederim.

Birkaçtane daha eklendi! Lütfen Eklememi düşündüklerinizi buraya yazın :)

Konu Güncellendi ve 30'dan 52'ye kadar geldi. Vallahi Bu Oyun Hakkında Heryeni şey öğrendiğimde bende şaşırıyorum. İyi Forumlar :serefe: :tr: :kalp:
Son düzenlenme: 06 Mart 2021, 13:43:10 lazlow Sebep: Flood iletiler birleştirildi

Bilinmeyen Bey

Konu güncellendi, Konu 30 bilgi ile açılmıştı. Şimdi ise 100'e kadar çıktı. GTA V Çidden değişik bir oyun tecrübesi kazandırıyor size...

Eklenen Kısım:DracDonix


Bilinmeyen Bey


Bilinmeyen Bey

Konu Güncellendi, Konudaki Bilgi Sayısı 115'e çıkarıldı. "InControlAgain" youtube kullanıcısı sayesinde daha fazla bilgi bulunmakta.

Eklenen Kısım:


Asıl Kaynak:Bilinmeyen Bey

Konu güncellendi,

Konu normalde "GTA V Hakkında Bilmeniz Gereken 30 Bilgi" olarak açmıştım. Artık konu 150'den fazla bilgiye çıktı. Vallahi bu oyun hakkında bilmediğimiz birçok detay varmış anlaşılan :)

Konu güncellemeleri:

- 30 tane daha bilgi eklendi.

- Konu centerlandı.

- Konudaki Kaynak Spoiler diye işaretlenerek konuyu daha hızlı yüklemesi sağlandı.

- Konudaki Çoğu fotoğraf Spoiler'a alındı. "Eğer merak edenler var ise" diye "resimleri spoilerdan baksınlar" anlamında eklendi.


Impeccable

Alıntı yapılan: Bilinmeyen Bey - 20 Haziran 2021, 18:32:53
Konu güncellendi,

Konu normalde "GTA V Hakkında Bilmeniz Gereken 30 Bilgi" olarak açmıştım. Artık konu 150'den fazla bilgiye çıktı. Vallahi bu oyun hakkında bilmediğimiz birçok detay varmış anlaşılan :)

Konu güncellemeleri:

- 30 tane daha bilgi eklendi.

- Konu centerlandı.

- Konudaki Kaynak Spoiler diye işaretlenerek konuyu daha hızlı yüklemesi sağlandı.

- Konudaki Çoğu fotoğraf Spoiler'a alındı. "Eğer merak edenler var ise" diye "resimleri spoilerdan baksınlar" anlamında eklendi.


Eline sağlık.:helal:


Bilinmeyen Bey

Alıntı yapılan: Impeccable - 20 Haziran 2021, 22:27:38
Alıntı yapılan: Bilinmeyen Bey - 20 Haziran 2021, 18:32:53
Konu güncellendi,

Konu normalde "GTA V Hakkında Bilmeniz Gereken 30 Bilgi" olarak açmıştım. Artık konu 150'den fazla bilgiye çıktı. Vallahi bu oyun hakkında bilmediğimiz birçok detay varmış anlaşılan :)

Konu güncellemeleri:

- 30 tane daha bilgi eklendi.

- Konu centerlandı.

- Konudaki Kaynak Spoiler diye işaretlenerek konuyu daha hızlı yüklemesi sağlandı.

- Konudaki Çoğu fotoğraf Spoiler'a alındı. "Eğer merak edenler var ise" diye "resimleri spoilerdan baksınlar" anlamında eklendi.


Eline sağlık.:helal:

Yorumun için teşekkür ederim :elsalla:


Vupsen

Küçükken GTA IV oynayacak sistemim olmadığı için internettte "GTA IV Özellikleri" diye aratarak bu tür oyuna has değişik bilgileri öğrenmekten zevk alırdım, bu konu da bana o tür bilgileri hatırlattı. Güzel bir derleme olmuş, eline sağlık.


Bilinmeyen Bey

Alıntı yapılan: Sypnosis. - 21 Haziran 2021, 20:04:40
Küçükken GTA IV oynayacak sistemim olmadığı için internettte "GTA IV Özellikleri" diye aratarak bu tür oyuna has değişik bilgileri öğrenmekten zevk alırdım, bu konu da bana o tür bilgileri hatırlattı. Güzel bir derleme olmuş, eline sağlık.

Teşekkür Ederim, ancak konu hala bitmedi. GTA V Hakkında bulunabilecek tüm bilgileri buluna kadar konuyu tamamlanmış saymıyorum.

Teşekkürler yorumun için :helal:


Bilinmeyen Bey

Konu güncellendi, 30 tane daha bilgi buldum ve hemen konuya ekledim :helal:

Eklenen Kısım:

Bilinmeyen Bey

Konu tekrar güncellendi, Konu toplamda 200 ve 200'den fazla bilgiye geldi. Eğer eklemem gerek bir bilgi varsa lütfen "YANITLA" ile yazınız.

Ancak var olanları yazmanıza gerek yoktur, var olanları CTRL + F ile bakabilirsiniz.

Eklenen Kısım:Gladiator