Merhaba sevgili GTAMulti.com okurları,
Uzun bir aradan sonra yazılarımı tekrar sizlerle buluşturmak istedim. Bu yazımızda Rockstar Games firmasının yapmış olduğu bir oyun serisini en ayrıntılı bir biçimde bahsetmeye çalışacağız. Grand Theft Auto serisi ilk olarak 1997 yılında GTA 1 ismi ile doğdu. Grand Theft Auto dilimizde kelime olarak büyük araba soygunu anlamına gelmektedir. Grand Theft Auto serisi toplam olarak 7 ana oyununu piyasaya sürmüştür. Bu oyunlar GTA 1, GTA 2, GTA 3, GTA Vice City, GTA San Andreas, GTA 4 ve GTA 5 olmaktadır. İsterseniz öncelikle GTA 1’i inceleyelim.

GTA 1
Rockstar Games firmasının Grand Theft Auto serisini doğurduğu yani oluşturduğu ilk oyunudur. 1997 yılında yapılmış olması aslında bizi oyundan soğutmuyor. Çünkü 1997 yılında grafikler fazla iyi olmayabilir. Bu sebeple grafik konusuna girmemek istiyorum. Özelliklerinden bahsedecek olursak bu oyun tepeden kuş bakışı ile oynanıyor. 2 Boyutlu olmasına rağmen oldukça eğlence verebiliyor. Silah bakımından günümüz GTA’sı kadar geniş olmasa da silahınızı alıp etrafta bulunan kişileri öldürebiliyorsunuz. Tek sıra halinde giden aynı kıyafetli insanları da genel olarak konuşursak yavaş olan arabalarımız ile ezebiliyoruz. Oyun için ekleyebileceğim fazla bir özellik yok.

GTA 2
1999 yılında piyasaya sürülen bu oyun serinin ikinci ana oyunudur. GTA 1’den farkı olarak bu oyunda görevler getirilmiş diyebiliriz. Bu oyunu oynamış bir kişi olarak çok beğendiğimi tam kafa dağıtmalık olduğunu söyleyebilirim. Oyunu oynarken çok zevk aldım. Özellikle çete savaşlarında. Yanlış okumadınız evet çete savaşları seriye bu oyun ile giriyor diyebiliriz. Dikkatimizi çeken özellikleri belirtelim. Oyunda neredeyse 2 – 3 aracın üzerinden aynı anda atlıyabiliyorsunuz. Bir başka özellik ise oyunda yine aynı kıyafetli adamlar sıra halinde dizilmiş ve araçlar yine gayet yavaş. Oyun günümüz grafiğine göre değerlendirilemeyeceği için grafik konusunu yine atlıyoruz.

GTA 3
Şimdi geldik GTA serisinin en baba oyununa. Böyle dememin sebebi GTA serisinde devrim niteliğinde olan bir oyun olması. Bu oyun ile GTA serisi artık 3 boyutlu bir dünyaya geçiş yaptı. Hikaye geliştirildi ve modellemeler 3 boyutlu olduğu için oyun size daha çok zevk veriyor. Oyunda dilsiz bir yılanı yani Claude Speed karakterini kontrol ediyorsunuz. Çete sistemi bu oyunla daha daha geliştirildi. Bu oyun ile GTA serisi yeni silahlar keşfetti diyebiliriz. Radyo sistemi sanırım bu oyun ile geliyordu. Kısaca özetleyecek olursak GTA 3, serinin 3 boyutlu bir dünyaya geçiş yaptığı, yeni silahların keşif edildiği, radyo sisteminin eklendiği ve çete sisteminde güzel bir genişletme eklendiği bir oyundur.

GTA Vice City
GTA Vice City serinin belki de en renkli oyunu olabilir. Oyunun küçük haritasına rağmen gayet güzel bir hikayesi ve canınızı sıkmayacak bir oynanışı var. Bu oyun ile seriye getirilmiş önemli bir özellik hatırlamıyorum ama biliyorsanız yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Bu oyun 2002 yılında yapılmıştır. Grafik olarak gayet yeterli bir düzeye gelmiştir ki bu günümüz için de geçerli. Hikayede Tommy Vercetti karakterini yönetmektesiniz.

GTA San Andreas
GTA San Andreas serinin birçok oyuncu tarafından en iyi hikayeli oyunu olarak gösterilmektedir. Oyun ile artık seriye hızlı araçlar girmiştir. Bu oyun ile modellemeler ve animasyonlar biraz daha geliştirilmiştir. Bu sebeple 2004 zamanına göre oldukça gelişmiş bir grafiğe sahip diyebiliriz. Günümüz grafiğine göre bu söylenemez çünkü daha çok karanlık bir hava mevcut oyunda. Ancak grafik yamaları ile GTA San Andreas’ı GTA 5 yapabilirsiniz. Bu oyunun online bir özelliği olmadığı için ek olarak başka bir yayımcıdan SA:MP programı piyasaya sürüldü. Bu programı nasıl indirebileceğinizi öğrenmek için WildMan’ın yazmış olduğu yazıyı okuyabilirsiniz.

GTA 4
GTA 4 serinin beğenilen oyunu olarak öne çıkabilir. Çünkü GTA serisi bu oyun ile yeni çağa geçmiş bulundu. Yani bu oyun ile GTA serisine çok şey eklendi diyebiliriz. İnternet sistemi, telefon sistemi, bilgisayar sistemi vb sistemler bu oyun ile eklenmiş oldu. Grafik olarak güzel bir yerde bulunuyor ancak hikayesi pek fazla seviliyor diyemeyiz. Ana karakteri Niko Bellic olan bu oyunumuzu da inceledikten sonra GTA 5’e geçiş yapıyoruz.

GTA 5
Bu oyun ile seriye neler geldi bilmiyorum çünkü daha önce oynamadım. Ancak izlediğim, duyduğum kadarıyla oyunda 3 ana karakterimiz bulunuyor. Trevor, Michelle, Franklin. Bu 3 karakterinde kendine özel özel güçlerinin olduğunu görüyoruz ve bu da GTA serisinde bir ilktir. Grafikler günümüz grafiği olarak adlandırılmaktadır. Modellemeler ve yazılımlar bir hayli geliştiği için hemen hemen gerçek hayatta yapabildiğiniz şeyleri yapabiliyorsunuz.

Bir yazımızın daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Okuduğunuz için teşekkürler. Bir sonraki yazımızda buluşmak dileğiyle.