Bu noktada, soru “ne zaman” Rockstar Games’in Grand Theft Auto VI’yı resmi olarak duyurmayı seçip seçmeyeceği değil. Seri, her yeni oyunla büyük eleştiriler ve ticari beğeni topladı, seriye en son eklenen Grand Theft Auto V, 2013’te piyasaya sürüldüğünde dünyayı kasıp kavurdu ve bugün hala o hissi sürdürüyor. Şimdi asıl soru şu: Rockstar, Grand Theft Auto VI’nın taze ve yeni bir deneyim olarak kalmasını sağlamak için ne gibi yenilikler yapabilir?

Seri, oyuncuları yeni karakterlerin kontrolünü ele geçirerek, geniş yeni konumlar yaratarak ve görev çeşitliliğini olabildiğince arttırmaya çalışarak formülünü olabildiğince değiştirmek için yıllar boyunca önemli çaba gösterdi. Bununla birlikte, oyun tamamlandıktan ve creditler geçtikten sonra, çok oyunculu seçeneklerle özellikle ilgilenmiyorlarsa ve genel olarak sadece tek oyunculu oyunları tercih ediyorlarsa, oyuncular için yapacak çok şey kalmayabilir.

Grand Theft Auto IV: Niko Bellic’in Hikayesini Genişletmek

Grand Theft Auto VI’nın bu olası sorundan kaçınması için Rockstar, Grand Theft Auto V’teki geçmiş çabalarını değil, hemen önceki oyunu Grand Theft Auto IV’ü incelemelidir. Bahsedilen oyunun ana kahramanı Niko Bellic’in hikayesi uzun ve çok sağlamdı, ancak bir noktada doğal olarak sona erdi. Buna çare bulmak için Rockstar daha sonra The Lost and The Damned ve The Ballad of Gay Tony ile temel oyuna indirilebilir iki hikaye eklentisi duyuracaktı. Bunlar, DLC’nin tek oyunculu oyunlar için pek yaygın olmadığı ve ana hikayenin tamamını halihazırda ilerletmiş olan herkes için oyunun ömrünü uzatmada harikalar yarattığı bir zamanda geldi.

Rockstar, Grand Theft Auto V için çok oyunculu sürümünü piyasaya sürdükten sonra yıllarca desteklediği gibi, stüdyonun tek oyunculu oyunculara biraz sevgi göstermesi ve yeni hikaye DLC’si sunması da aynı derecede kazançlı bir fırsat olacaktır. Açık dünya aksiyon oyunları bugünlerde her yerde, Ubisoft’un Assassin’s Creed ve Nintendo’nun Breath of the Wild gibi diğer rakip franchiselarla birlikte, aylar sonra ana sürümde oyuncuların dalması ve keyfini çıkarması için yeni hikayelerle takip ediliyor.

Bu, günümüzde çok oyunculu oyun alanında, potansiyel Grand Theft Auto VI çok oyunculu modunun gözlerini yerden kesebilecek Destiny ve Overwatch ile sayısız rekabetten bahsetmiyor, bu da Rockstar’ın tüm temellerini ve yatıştırmasını daha da önemli hale getiriyor. çok oyunculu hayranlar kadar tek oyunculu seven oyuncular. Rockstar, video oyunlarında açık dünya özgürlüğü türünün başlamasına yardımcı oldu, bu nedenle şirketin herkese neden hala sektörün en iyileri arasında olduğunu hatırlatması uygun geliyor. Grand Theft Auto 6’nın yeni konumu, hiç şüphesiz, içinde ateş etmek ve yağmalamak için geniş bir açık alana sahip olacak, ancak oyunun uzun ömürlülüğünü korumak için, her zaman yeni içerik için yer var.

Grand Theft Auto VI DLC

Bu, daha fazla hikaye DLC’nin oyuna kesinlikle bir iş perspektifinde fayda sağlayacağını söylemenin yanısıra aynı zamanda saf yaratıcılık ve dünya inşası açısından fayda sağladığını söylemek gerekir. Grand Theft Auto VI’nın oyun dünyasında Rockstar’ın, etkileşime girecek düzinelerce karmaşık ve vahşi karakterle keşfetmek için inanılmaz derecede yoğun bir ortam yaratacağından emin. Uzun bir hikaye modunda bile, bu inanılmaz oyun dünyasının yüzeyi kesinlikle daha yeni çizilmiş olacak.

Oyun sonrası keşiflerin çoğu genellikle sadece manzarayı yavaşça dolaşmayı içerir (masum seyircilerin üzerinden koşarak, fazlası değil), böylece Rockstar tüm kargaşanın ortasında bazı ek amaç enjekte edebilir. Oyuncu, ana oyunda tanıtılan bir yan karakterin kontrolünü ele geçirebilir ve kendi hikayesini genişletebilir veya daha önce kesilmiş bir set parçası olarak devredilen DLC için ana ayar olarak bir alana erişime izin verebilir. Bu sadece oyunculara birkaç saatlik bonus eğlence sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Rockstar’ın temel oyunda kurmuş olduğu şeyi daha da zenginleştirir.

Doğal olarak, daha fazla içerik ve hikaye dünyayı genişletebilirken, bunun hoş geldiniz eklentilerinden aşırı berbat bir şeye dönüşme tehlikesi vardır. Rockstar, çok oyunculu içeriği kadar sık yeni hikaye DLC’si oluşturmaya başlarsa, koşucu oyuncuların sebepsiz yere ezilen o yaşlı kadının peşinde koşarken devrilmesi sonucunda ilgisiz hissetmeye başlayacaktı. Burada kalite ve miktar arasında uygun bir denge var, ancak tüm bunlar bir yana, Grand Theft Auto VI’nın gelişimi, kuzen Roman ile bowlinge gitme etrafında dönse bile, tek oyunculu yeni görevlerle mücadele etmeleri için Grand Theft Auto IV örneğinden bir şeyler ödünç almak kesinlikle işe yarayacaktır.

Kaynak: Shane O’Gorman – Gamerant