Take-Two, 31 Mart 2024 tarihinde sona eren 12 aylık dönemde pazarlama için 89 milyon dolar harcamayı bekliyor. Bu miktar, şirketin son 10-K SEC dosyalamasına göre, önümüzdeki yarım yıl içinde herhangi bir mali yılın pazarlama bütçesinin iki katından da fazla. Acaba Take-Two neden bu kadarını 2024 mali yılında pazarlamak üzere harcamayı planlıyor? En olası açıklamalardan biri: yatırım şirketi Stephens analisti Jeff Cohen’e göre, yayıncının Grand Theft Auto VI’yı piyasaya sürmeyi beklediği zaman olmasıdır.

Take-Two, her yıl çok sayıda finansal ayrıntılarla birlikte 10-K dosyalamaktadır. Bu dosyalar, önümüzdeki her bir beş yılın pazarlama harcama planlarını içerir. Take-Two, önceki 10-K’sında yatırımcılara 2023 mali yılında pazarlama maliyetlerinde bir artış olduğunu bildirdi. Ancak bu harcamalar artık 2024 mali yılına kaydı. Harcamalardaki bu hareket muhtemelen geliştirici Rockstar Games’in Grand Theft Auto VI’nın piyasaya sürülmesine yönelik mevcut planlarını yansıtıyor.

take two gta 6
Take-Two, taahhüt edilen pazarlama harcamalarını güncelledi.

Cohen, bu pazarlama metriğinin daha önce diğer Rockstar oyunlarının satışa çıkarılışlarını öngördüğüne dikkat çekiyor.

Cohen, yatırımcılara bir notta şunları yazdı: “Bu vardiyada ne kadar anlam çıkarmaya çalışmamız gerektiğinden emin değiliz, ancak bunu not edebiliriz ki: Bu açıklama, oyunun duyurulmasından önce Red Dead Redemption 2’nin çıkış tarihini doğru bir şekilde öngördü. [Take-Two yönetimi] önümüzdeki beş yıl hakkında çok emin bir şekilde konuştu. Bununla birlikte, gelecek Grand Theft Auto’nun zamanlaması, özellikle tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın olan hisse senedi ile yatırımcılar için akılda kalıcılığını koruyor. ”

Cohen haklıysa, Rockstar şu anda Nisan 2023 ile Mart 2024 arasında GTA VI’yı çıkarmayı planlıyor. Tabii ki, olası ertelemelerle bu değişebilir. Milyonlarca mikroişlem gerçekleştiren GTA V’in çevrimiçi oyunu, GTA Online’ın devam eden başarısıyla, Rockstar acele etmiyor.

GTA 6’nın 2023’te Çıkarılması Mantıklı mı?

GTA 6 için 2023 çok uzak görünebilir. Sonuçta, GTA V 2013’te piyasaya sürüldükten 10 yıl sonrasına denk geliyor. Ancak bu zamanlama muhtemelen bir dizi etkenden kaynaklanmaktadır.

İlk olarak, GTA 6 mevcut nesil konsollara hazır olmadığından, Rockstar, yeni nesil konsollar daha iyi bir şekilde kuruluncaya kadar beklemek isteyecek. Stüdyo, 2022 yılında bir yıl sonra daha büyük bir müşteri oranına ulaşabilecekleri bir sonraki nesilde 25 milyon kişiye satarak, insanların daha fazla konsol satın almasıyla masada para bırakmak istemiyor.

Rockstar, Grand Theft Auto V’nin yerini almak için acele etmiyor. Oyun her ay satılmaya devam ediyor ve GTA Online bir ton gelir getiriyor. GTA 6’nın bu ivmeyi sorunsuz bir şekilde alması gerekiyor. Bu yüzden Rockstar’ın oyunu doğru bir şekilde yapması önemlidir. Daha da önemlisi, GTA Online kitlesini GTA 6’ya nasıl taşıyabileceğini bulmaktır.

Bu plana uymak ve bu planı uygulamak bir hayli zaman alacaktır. Ve 2023’de çıkarılması, bunu anlayabilmek için bolca yol sağlıyor.

Kaynak: venturebeat.com