Son GTA V Duyurusu Yüzünden Üzülen GTA Hayranları Korkmuyor. Bu Sene Serinin Gelecek Oyununu Görebileceğiniz Konusunda Hala Bir Umut Var.

Grand Theft Auto hayranları, son zamanlarda Rockstar Games’in GTA V’i yeni nesil konsollara getireceğini duyurması haberiyle sarsıldı. GTA V’in yeni Skyrim haline gelmesi şakalarının yanı sıra serinin bir sonraki oyunu: Grand Theft Auto VI.

Yani, bilen bir Endüstri Uzmanına bağlı olarak (veya takip ettiğiniz) oyun şu anda erken gelişimden “testin erken aşamalarına” kadar herhangi bir yerde. Video oyunlarının ilk haberini verenlerin kralı Jason Schreier, eski oyunları önermişken, bazı önde gelen Rockstar oyuncuları da eskileri önerdi. Örneğin, Yan2295, yüksek profilli bir Rockstar Games sızdırıcısı – Rockstar Games’in isteği üzerine duran – Rockstar’ın Rockstar hayranlarının inandığından daha fazla gelişmeye başladığını öne sürdü.

Başka bir kayda değer Rockstar Yetkilisi TezFunz2’de Yan2295 ile anlaştı ve oyunun serinin hayranlarının inandığından çok daha yakın olduğunu öne sürdü.

Gerçek bulanık, ama son GTA V haberleri göz önüne alındığında, Schreier’in görüşüne inanmaya daha meyilliyiz. Daha yakın bir zamanda Jason Schreier, Üçlü Tıklama Podcast’inde GTA’nın gecikmesine yönelik bir gecikme önerisini ikiye katladı ve Rockstar’ın bir sonraki açık dünya unvanının durumu hakkındaki görüşlerini özetledi.

“Orada çok insan tandığımı söyleyeceğim, özellikle de daha çok genç olan pek çok hevesli GTA Hayranı üzüldü, çünkü GTA VI’nın biraz erken gelişme gösterdiğini ve birkaç yıl boyunca çıkmayacağını söyledim. Bence gelecek yıl PS5 için çıkacak olan GTA V bunun kanıtı, [ve bu daha sonra ki GTA VI çıkışının kanıtı değilse] o zaman başka ne olduğunu bilmiyorum. Çünkü GTA VI çok uzakta. Mesela 2022, 2023’ün sonuna kadar bu oyunu beklemezdim. Sanırım böyle bir oyun için bu daha gerçekçi.

Şimdi, ballandırmaya gerek yok. 2022 ve 2023 oldukça uzakta. Ancak, Rockstar’ın bir sonraki Grand Theft Auto oyunu hiç bitmeyen bir beklemenin karşısında pozitif kalmanın olası bir nedeni var ve bunun nedeni ise oyunun çıkacağı tarihin uzak olsa da, fragmanı olmayabilir. Tarihsel olarak geliştirici, ilk duyurusu ile oyunların nihai çıkışı arasında aşağı yukarı aynı süreyi alır. Rockstar’ın geçmişteki duyuruları ve sonraki çıkış tarihlerini nasıl ele aldığına bakarsak burada ‘kaba’ bir kalıp vardır.

Örneğin, GTA V 25 Ekim 2011’de duyruldu fakat 17 Eylül 2013’e kadar PS3 ve XBOX360’a çıkış yapmadı.Benzer şekilde, Red Dead Redemption 2 ilk olarak 18 Ekim 2016’da açıklandı ve başlangıçta 2017’nin ikinci yarısında piyasaya sürülmesi planlandı, ancak 26 Ekim 2018’e kadar hiçbir platforma çıkış yapmadı.

Genel olarak konuşursak, oyunlar normalde gerçek çıkış yılından 2 yıla yakın büyük bir gösterişli fragman ile duyurulur.

Buna dayanarak, oyunun Ekim 2022’de çıkacağını varsayarsak, Fragman’ın bu sene 2020’de gelmesi mümkün gibi görünüyor.

Tabii ki, Bu En İyi Senaryo

Aklımızda, fragmanın Ekim 2021’de çıkacak olması daha mantıklı ve olası. Bunu söylüyoruz, çünkü Rockstar’ın 2021’de yeni nesil konsollarda GTA V’i yeniden piyasaya sürmek istediğine göre GTA VI’nın duyurulmasının garip olabileceğini düşünüyoruz. Şahsen, GTA V’in gelişmiş versiyonunun 2021’in ikinci yarısına ulaşması bekleniyor. Rockstar Games GTA VI’yı tüm dünyaya duyurmadan önce oyunun düşmesinin daha mantıklı olduğunu düşünüyoruz..

En iyi senaryomuz: Bu Ekimde fragmanın gelmesi.

En kötü senaryomuz: Fragmanın önümüzdeki yıl, 2021’in Ekiminde gelmesi.

Umarım yanılırız ve birincisi olur.

Kaynak: dailystar.co.uk – James Wright