GTA 6, bazı tahminler doğrultusunda, GTA serisindeki bir sonraki oyun olacak. Oyun, tahminen şu anda, Rockstar tarafından erken aşamadaki geliştirilme sürecinde. Oyun, gelecek olan yeni jenerasyon oyun konsolları olan Playstation 5 ve XBOX için çıkacak. Süresini bilmesek de, tıpkı eskiden de gördüğümüz gibi, PC ve Google Stadia için de çıkacağını düşünüyoruz. Ne yazık ki, şu anda var olan jenerasyon için çıkartılacağını düşünmüyoruz. Çıkış tarihi ile alakalı hiçbir resmî haber olmaması ile birlikte, oyunun çıkış tarihinin 2021 veyahut 2022 tarihinde olabileceği ile alakalı dedikodular var. GTA 6, 2012 yılından beri geliştiriliyor fakat çıkış tarihi ile alakalı hiçbir resmî haber olmadığı için çıkış tarihini 2021 veya 2022 olarak aramızda sayabiliriz, fakat bu hiçbir geçerlilik taşımıyor. Peki, Rockstar GTA V üzerine daha büyük ve daha iyi bir oyun nasıl yapacak? Geçmiş oyunlara bakarak ve her oyundan bir şeyler alarak.

Geleceği için, geçmişe odaklanmalı

Rockstar Games’in bir oyunu geliştirmesi hepimizin de bildiği üzere, yıllar sürüyor. Bu da onlara, geçmişte yaptıkları oyunlara, eklere geliştirmeler yapmak için yeterli zamanı veriyor.
Bu olay bizi nasıl etkiliyor peki? GTA 6 da birkaç yıl içerisinde çıkacakmış gibi düşünürsek, bu bize bir sonraki oyunlarında neler gelebileceğini düşünmek için zaman veriyor.
Her oyunda daha büyük bir harita, daha çok araç, daha fazla silah ekliyorlar ama eski Rockstar oyunlarına bakarsak, yeni GTA oyununun alması gereken örnekler var.

Red Dead Redemption 2, GTA V’in yaptığını geliştirdi. Yeni selamlama türleri, geniş bir vahşi yaşam tarzı, fazlaca etkileşim örneği gibi gibi.
Rockstar bu tarz fikirleri yeni oyununa da getirmeli ki, oyunu yaşayabilelim. Çünkü tüm GTA oyunları, oyunculara öyle bir his veriyor ki, sanki oyunun içerisindeymiş gibi hissediyorsunuz. Bunun GTA 6’da eksik olmasını istemezdik, değil mi? Eminim ki çoğu oyuncu da, GTA oyunlarını hissettiği için bu kadar zevk alarak oynuyordur.

Rockstar, GTA oyunlarını her daim geliştiriyor demiştik. Fakat her daim dediğimiz gibi gelişiyor mu? Mesela, GTA IV fizik açısından daha önde iken, GTA V sosyal yaşam, modifikasyonlar, binalar ve online’a verilen uğraş açısından daha öndeydi. Umuyorum ki GTA 6, her eski oyunun iyi yönlerini kendinde birleştirir ve ortaya bir eser çıkartır.

Harita boyutlanması, evrenin canlı olması

GTA III’den bu zamana kadar, Rockstar, GTA San Andreas’ın GTA IV’ü harita büyüklüğü olarak geçmesi dışında, haritalarını her daim daha fazla ne kadar büyütebileceğini zorluyor.

Fotoğrafta da görülebileceği üzere, her oyunda harita git gide büyüyor. Ama şunu bir düşünelim, her daim daha büyük bir harita iyi bir şey mi?
Her zaman yapılan bir hata var, o da büyük haritanın amaçsız ve sıkıcı olması. Başka oyunları düşünürsek, büyük harita yapılması adına, oyuna sürekli kendini tekrar eden yan etkinlikler, sıkıcı görevler ekleniyordu. GTA V bu açıdan sıkıcı hissettirdi mi? Bu soru kişiden kişiye göre değişir. Kotaku raporuna göre, oyun haritası daha ortalama bir harita olarak başlayıp, hikaye akışına ve güncellemelere göre büyüyebilecekmiş. Oyunun yayınlanmasından sonra, belirli bir seviyeye kadar bir hikaye akışı ve aktiviteler ile oyuncular sabit tutulacak. Rockstar, GTA V’in daha küçük bir haritalı, daha fazla etkileşime girilebilecek, daha canlı hissettirecek bir haline odaklanıyor olabilir.

Karakterler, modifikasyonlar

Bu zamana kadar Claude, Tommy Vercetti, Carl Johnson, Niko Bellic, Michael De Santa, Trevor Phillips and Franklin Clinton gibi oyun karakterlerimiz oldu.
GTA 6’nın gelişi ile birlikte, ana veya birden fazla karakterlerin kim olduğu için resmî bir haber yok. Bu, Rockstar’a, GTA V’de olduğu gibi, birden fazla ana karakter yaratma olanağı veriyor olabilir. Bildiğiniz üzere, geçmiş oyunlarda, örneğin Red Dead Redemption 2 gibi, böyle bir özellik yoktu.
Gerçek zamanlı olarak karakter değiştirebilme özelliği, Rockstar’ın harika hikaye anlatışı ile birleştiğinde harika işler ortaya çıkıyor.

Karakter özelleştirme, GTA 6 için iyi bir geliştirme türü olabilir. Önceki oyunlara koydukları ve online için tonla içerik oluşturdukları için, günümüz oyuncuları yüksek seviyede bir karakter özelleştirme bekliyor olabilir. GTA San Andreas’da görüldüğü gibi, CJ’in saçını, sakalını, kıyafet parçalarını, dövmelerini ve hatta kilosunu bile değiştirebiliyorduk.
Sakal, saç gibi yüz değişimleri GTA IV’de eksikti fakat bildiğiniz gibi GTA V’de geri geldi, kıyafetlerini, yüzünü değiştirebiliyorduk. Umuyorum ki GTA 6 bunun gibi birçok özelliği de beraberinde getirir. Eminim ki, bu oyunculara çok daha özgürlük hissi tanıyacaktır.

Hâlâ yolumuz var millet

Raporları, çıkış tarihi ile alakalı tüm bu dedikoduları saysak bile, önümüzde birkaç yıl var. GTA 6 için çok umutluyum ve Rockstar’ın harika bir iş yapacağından hiç şüphem yok. Kim bilir, belki de bu oyun gelmiş geçmiş en iyi oyun olabilir.

Hadi, konu altında konuşalım. Siz GTA 6’dan ne bekliyorsunuz?

KAYNAK:
GTABase.com – Jordan Walsh
Kotaku.com – Jason Schreier