GTA serisi ve diğer aksiyon oyunları her zaman insanlar tarafından beğenilip ilgiyle takip edilse de aynı zamanda toplum içinde kötü örnek içeren oyunlar. Velisinden öğretmenine hatta ülke başkanı tarafından zaman zaman topa tutulmakta. Tabii oyunu oynamak ve oyundan etkilenmek kişinin kendi sorumluluğunda, zira oyunun kutusunda yaş sınırlaması açıkça belirtiliyor.

Kaynak: ESRB & Pegi

Ama bazı kurallar vardır ki onlara ne olursa olsun oyun yapımcılarının uyması gerekir, aksiyon oyunlarında 18 yaşının altında bir çocuğun oyun hikayesinde yer alması ve oyun mekaniklerine bağlı olarak hareket edebilmesi (ateş etme, araba çalma, hakaret etme vs.) kanunen yasak. Ancak oyunun senaryosundan bağımsız bir şekilde çocuğu resmetmek ve çocuk karakteri etkisiz hale getirmek serbest. Yani oyundaki çocuk karakter ne silahla birisini öldürebilecek, ne de hakaret edebilecek. Oyun ve oynanışla hiçbir bağlantısı olmayacak, sadece yürüme veya başka bir iş yapmaya bağlı olarak kodlanacak ve oyunu oynayan oyuncu da çocuk karakteri hiçbir türlü öldüremeyecek. Skyrim oyununda çocuklar yukarıda belirttiğimiz maddelere sadık kalınarak böyle işlenmişti.

Kaynak: TheEpicNate315

Oyunculardan talep olmasına rağmen Rockstar, daha önceki GTA oyunlarında gerek aksiyon oyunu olması, gerekse oyun serisindeki senaryoların tamamen yetişkinler üzerinden geçmesi sebebiyle çocuk karakterleri GTA serisine koymamıştı. Bunun yerine Bully adında, lise hayatını ve öğrencilerini konu alan, GTA serisinden daha hafif şiddet ve hafif argo içeren bir oyun yapmayı tercih etmişlerdi.

Kaynak: Microsoft.com

Peki GTA oyununda çocuk karakter görme meselesi neden gündem oldu?

Olay tamamen GTA 6 hakkında yapılan teorilerle alakalı.
Bildiğiniz üzere Mart ayında 4chan sitesinde kendisini “eski Rockstar çalışanı” olarak tanıtan bir kişi, GTA 6 hakkında birtakım bilgiler sızdırmıştı (!) Bu bilgilerin arasında oyunda 4 farklı karakteri canlandıracağımızı ve bunlardan birinin mafya babası olduğunu, mafya babasının da yetişkin olmayan bir çocuğu olacağını söylemişti. Yine aynı sızıntıya (!) göre oyunda çocuğumuzla da vakit geçireceğimizi yazmıştı.

Bugüne kadar 4Chan forumlarından veya türevi sitelerden bir çok “sızıntı” sızdırılmış olsa da Rockstar tarafından resmi bir açıklama gelene kadar bu tip “sızıntı”lara inanmamanızı öneririz. Bu “sızıntı”ları içinizdeki GTA ateşini kavurması için okuyabilirsiniz.