Bildiğiniz üzere GTA 6’nın çıkış tarihi herkes için merak edilen bir konu, birçok farklı komplo teorisi ortaya atılmakta ve Rockstar tarafından bugüne kadar resmi bir açıklama gelmedi. Bununla birlikte Playstation 5 lansmanında tekrardan GTA V’i görünce hem şaşırdık hem de üzüldük desek yalan olmaz. Haliyle oyunculardaki merak daha da perçinleşmiş durumda; GTA 6 ne zaman çıkacak?

Bugüne kadar çıkmış 4chan, reddit ve türevi sitelerdeki söylentilere göre GTA 6 Vice City’de geçecek ve 2021 yılında çıkacak. (Resmi açıklama değildir.)
Ancak hayranlar tarafından çıkarılmış söylentiler dışında Take 2’nın yaptığı bütçe açıklamasına ve PlayStation Blog’un yayınladığı yazıya bakacak olursak GTA 6’yı sandığımızdan daha erken oynayabiliriz.

Grand Theft Auto V ve sonrası

Playstation 5’in çıkış lansmanında hepimizin görünce şaşırdığı oyunlardan biriydi GTA V. Çıktığı günden itibaren 130 milyon toplam satış rakamına ve sadece bu yıl 2 milyondan fazla aktif oyuncuya sahip olan, Rockstar’a para kazandırmaya devam eden GTA V için halen reklam yapılması aslında muhasebe açısından bakacaksak mantıklı. Sonuçta 7 yıl önce çıkmasına rağmen halen inanılmaz bir talebe sahip oyun. Oyun tarihinde bunu başaran oyun sayısı çok çok azdır zaten. Üstelik halen de güncelliğini koruyan, yeni güncellemeler alan bir oyun için halen abartılmasını normal karşılıyoruz.

Ana konumuz GTA 6’ya geri dönecek olursak kesinliği tabi tartışılır, ancak büyük ölçüde ihtimali olan bir ipucu bulduk. Açıklamak gerekirse kullandığımız kaynaklar PlayStation Blog ve Take 2’nun harcama raporları.

PlayStation Blog’a (resmi sayfa) göre GTA V’in PS5 versiyonu 2021 yılının ikinci çeyreğinde çıkacak.
Olaya yine finansal anlamdan bakacak olursak eğer 2021’de GTA 6 satışa sunulursa, GTA V’in PS5 için düzenlenmiş versiyonu gerçekten yeteri kadar satılamayacak, promosyonu yapılamayacak. Çünkü halizarırda GTA 6 duyurulmuş olacağı için ve oyunlar tarafından dört gözle beklenir durumdayken GTA V’i yeniden çıkartmak sizin de düşündüğünüz üzere mantıksız olacaktır.

Öte yandan Take 2’nun meşhur muhasebe raporlarına bakacak olursak 2023 yılı için diğer yıllara göre fazlaca bir promosyon bütçesi ayırılmış.

Bu konuda da herkesin aklına tek bir cevap geliyor, gelmiyor aslında ama bu rapora göre tanıtılacak oyun muhtemelen GTA 6 olacak.

Kaynak: express.co.ukDion Dassanayake