Gamerant.com’daki bir habere göre, Red Dead Redemption 2 gibi devasa ve popüler bir oyuna bakılırsa, Red Dead Redemption 3 şeklinde bir devam oyunu kaçınılmaz görünüyor. Fakat bununla beraber, GTA 6 ile alakalı, elde bulunan pek az bilgiye de bakılırsa, Red Dead Redemption 3’ün, Red Dead Redemption’da ve Red Dead Redemption 2’de bulunan uzun soluklu hikaye anlatımıyla bir alakası olmayacağı yüksek ihtimal.

Elbette ki bu durum, Rockstar Games GTA 6’yı piyasaya sürüp yukarıda bahsi geçen konuyu kendi ağzından onaylamadığı sürece doğrulanamaz. Gerçi Rockstar’ın en popüler serilerinin çıkışını zamana yayması pek olası değilse de şu sıralarda bundan farklı bir yaklaşıma yöneldiği görülüyor.

GTA 6’nın Geliştirilme Durumu

Bu yılın devasa tartışma konularından biri karmaşaydı, (Muhtemelen aşağıda bahsi geçen oyunlara dair.) gerçekten de devamlı baş göstermekte olan ve çözüme kavuşturulamamış bir mevzuydu bu. Bu yıl, bu tartışmanın odağında The Last of Us 2 ve Cyberpunk 2077 vardı. Aslında, Cyberpunk 2077’nin çıkışından sonra GTA 6 hayranları, Rockstar’dan bu oyunun yapım sürecini aceleye getirmemesi için adeta yalvarmaktaydılar, sonuçta Rockstar da bir zamanlar bu karmaşanın ortasında kalmıştı.

Bu karmaşanın etkisi halen sürmekteyken, GTA 6’nın çıkış aşamasının etkili bir ”kademeli geliştirilme” süreci göreceği bildirilmekte, ki bu da oyunun dosyalamasının başlarda insaflı olacağı ve zaman geçtikçe genişletilip piyasaya sürülüşünün tamamlanacağı anlamına gelmekte. Bir başka deyişle, GTA 6, daha ilk günden tam oyun olarak değil, parçalar halinde piyasaya sürülecek gibi gözüküyor. Bu yöntemin bir karmaşaya sebep olacağı endişesi ortaya çıksa da yine bu yöntemin bu karmaşayı büyük oranda azaltması da muhtemel, yani, bu yöntem eğer doğru bir şekilde ve geliştirici takımın iyiliği için uygulanırsa bu durum GTA 6 için iyi olabilir.

Bu durum aslında şu anlama gelse daha iyi olur: Oyun ilk günden itibaren tam bir oyun olarak piyasaya çıkar ama hikayesi, parçalar halinde ve zamana yayılmış bir şekilde oyunun kendisinin çıkış tarihinden itibaren genişletilmeye devam eder. Doğrusu, hikayesi soygunlarda, suçlarda vb. anlatılan GTA gibi bir oyun için bu çokça anlam ifade ediyor. ”Arkası yarın” içerikler, bölümlü yaklaşımlar ve dahası, büyük bir şeyi diğerine nihai sonuna kadar bağlamak açısından gerçekten işe yarayabilir, muhtemelen de GTA Online’a özel tonla içerikle beraber.

Red Dead Redemption 3 ve Kademeli Geliştirme

Fakat, Rockstar, başka bir Red Dead Redemption oyununa çalışmaya başladığında böyle bir yaklaşımın oyuna yarardan çok zarar getirmesi olasılığı yüksek. Elbette ki Red Dead Redemption 3’e dair herhangi bir delil yok, ama Rockstar’ın Vahşi Batı’yı öylece bırakıp gitmesi de olanaksız. Bu oyunun eninde sonunda çıkacağını varsayarsak, GTA 6’ya uygulanacağı düşünülen yöntemin Red Dead Redemption 3’e uygulanması hikaye anlatımı açısından ters tepebilir.

Doğru, tıpkı GTA 6 gibi Red Dead Redemption da parçalara ayrılarak piyasaya sürülüp zamanla tamamlanabilir ama bunun etkisi ciddi olur. GTA 6, oyuncuların daha fazlası için gelmeye devam ettiği macera dolu bir deneyim olabilecekken Red Dead Redemption, her zaman uzun soluklu olmuştur ve GTA 6’da denenecek yöntemin kendisinde denenmesi, muhtemelen sonu olacaktır. Bu yöntemin denenmesi, John Marston’un öldürdüğü her insanın birer parça olup onun ailesiyle bir araya gelişini ve yürek parçalayıcı ölümünü geciktirmesi veya Red Dead Redemption 2’de her kamplar arası hareketin birer parça oluşu gibi, serinin uzun soluklu hikaye anlatışının ve duygusal yükselişlerinin etkileyiciliğini baltalayan bir şey olurdu.

Aslında, Arthur Morgan’ı canlandıran Roger Clark dahi, bu kademeli yaklaşımın Red Dead Redemption 2’nin hikayesi gibi hikayeler oluşturmasının pek de mümkün olmadığını düşünmekte. Her iki seri de birbirine birçok açıdan benzerlik barındırabilir, her iki seri de Rockstar Games’in repertuarındaki en büyük seriler olabilir ama hikaye anlatımı konusunda Grand Theft Auto ve Red Dead Redemption, birbirinden tamamen farklı. Bu bakımdan, Rockstar bu konuda dizginleri eline aldığında bunun sonuçlarını serinin sonraki isminde görmek ilgi çekici olacaktır.