Rockstar, Grand Theft Auto IV’ün steam üzerinden satın alınamamasının nedeninin Microsoft’un artık Games for Windows Live (GFWL) platformuna destek vermemesinden ötürü oluşan güvensizlik olduğunu doğruladı. Hâlihazırda oyuna sahip olanlar oynayamaya devam edebilecek olsa da, oyunun Steam sayfasındaki “Sepete Ekle” butonu kalktı ve kullanıcıların yeni bir kopya satın alması engellendi.

“Grand Theft Auto IV, aslen Games for Windows Live platformu için üretilmişti.” Rockstar kanadından bir sözcünün The Verge’e verdiği demeçti bu. Devamında ise şunlar yer alıyordu; “Microsoft’un Games For Windows platformuna verdiği destek olmadan oyunun şu anki sürümünü satmaya devam etmek için gerekli olan fazladan anahtarları oluşturmak mümkün değil. GTA IV’ün PC sürümünü yeniden dağıtıma çıkarmak için diğer seçenekleri gözden geçiriyoruz ve yapabildiğimiz en kısa zamanda daha fazla bilgi paylaşacağız.”

GTA IV’ün Games For Windows Live platformu ile kullanımı şu anda bazı sorunlara yol açma. Microsoft 2013’te PC oyun platformunu Games for Windows Live Store’un kapanışı ile yavaş yavaş kapatmaya başlamıştı fakat Rockstar bu servisi hiçbir zaman kendi oyunundan tamamiyle kaldırmadı. Oyun çalışmaya devam etse de, oyunun Steam topluluk sayfasında durumun ardından oluşan sorunların nasıl üstesinden gelineceğine dair birçok forum gönderisi ve rehber mevcut.

Rockstar GFWL’yi oyunlarından kaldırmak zorunda kalan ilk şirket değildi fakat çoğu diğer şirket bu işleme 2013’te, Microsoft bu servisi kapatma kararı aldığında başlamıştı. The Batman Arkham oyunları ile BioShock 2 da o yıl bunu yaparken Bandai Namco, Dark Souls oyuncularının karakterlerini ve kayıt dosyalarını Steam’e aktarmasına izin vermişti.

Rockstar, GFWL’nin GTA IV’ün Steam’den kalkmasının sorumlusu olduğunu doğrulamadan önce bunun neden olduğuna dair bazı eğlenceli spekülasyonlar vardı. PC Gamer sona eren şarkı anlaşmalarının (2012’de Vice City için benzer şeyler yaşanmıştı.) böyle bir şeye sebep olduğunu söylerken, diğerleri Rockstar’ın oyunu kendi başlatıcısı üzerinden satışa sunmaya hazırlandığı fikrini ortaya attılar.