13 yıllık bir oyun olan GTA IV, 2020 yılının Nisan ayında ek paketlerini kapsayan Episodes From Liberty City oyunuyla birleşerek, Complete Edition adıyla son sürüme güncellendi. Böylece oyuncular GTA IV ve Episodes From Liberty City oyunlarına tek oyun adı altında sahip olabildiler. Telif haklarından dolayı bazı şarkıların, multiplayer desteğinin sonlandırılması gibi oyundan kaldırılan özelliklerle birlikte GTA IV, The Lost and Damned ve The Ballad of Gay Tony oyunlarındaki farklı radyo istasyonları son sürümle birleşmiş oldu. Episodes From Liberty City’nin oyunlarına ait Steam başarımları da GTA IV’e taşındı. Bu durumların dışında oyuna herhangi bir güncelleme gelmedi.

Steam oyuncuları son zamanlarda GTA IV’ün hala güncelleme aldığını görünce oyuna yeni özelliklerin eklenebileceği ihtimallerini düşünmeye başladılar. Çok büyük boyutlarda güncellemeler olmayıp, oyuna gözle görülür değişikler gelmese de bazı oyuncular nedenini merak ediyorlar. Biz de yararlandığımız, Sportskeeda sitesinin makalesiyle beraber, GTA IV’ün hala aldığı güncellemelerin neler içerdiğine bir göz atmak istedik.

GTA IV, yakın zamanda güncellenen tek Rockstar oyunu değil. Max Payne 3 ve LA Noire oyunlarının da son zamanlarda ufak çapta güncellemeler aldığını söyleyen oyuncular da var.

“Max Payne 3 ve La Noire de yakın zamanda güncellendiler. Gerçi indirme boyutları çok küçüktü.”

Oyuncuları meraklandırsalar da oyunlarda herhangi bir görünür değişiklik tespit edemediler. Bu güncellemelerin indirme boyutları da çok küçük olduğundan, önemli bir fark yaratmaları ve hatta bazı oyunların hatalarını düzeltmeleri pek mümkün görünmüyor.

“Umarım helikopter hatasını düzeltirler.”

GTA IV’ün en belirgin hatalarından biri de, oyuncuların FPS’lerinin 30’dan yüksek olduğu zaman, GTA IV’ün oyuncuların Out of Commission adlı görevde, helikoptere tırmanmasını engelleyen hatadır. Buradaki Reddit kullanıcısı da en azından bu hatanın düzeltilmesini istediğini söylemiş.

“Zannetmiyorum, belki telif haklarını kaybettiklerinden ötürü şarkıların kaldırılması söz konusudur.”

Oyuncuların düşündüğü bir başka olasılık da yine teliflerinin dolmasından dolayı şarkıların kaldırılma durumudur.

Güncellemeler, Rockstar Games Launcher için de olabilirdi. Bu uygulama tüm Rockstar Games oyunları için gereklidir ve hayranlar zorunlu hale getirildiğinden beri pek iyi karşılanmadı. Bazı oyuncuların bahsettiği bir başka olasılık da Steam Deck uyumluluğudur.