GTA Online bugün halen popüler ve milyonlarca oyuncu tarafından oynansa da son yıllarda hileciler oyunda cirit atmaya başladı diyebiliriz.

Özellikle oyuna yeni başlayan oyuncular için ayrı bir zorluk oluşturuyor. Oyunu oynanmaz hale getiren, çeşitli modifikasyonlar yapan ve oyuncuları oyundan soğutan hilecilere karşı geç de olsa Rockstar Games tarafından bir karşı atak geldi. Son güncellemeyle beraber hesapları banlandı. Her ne kadar hileciler yüzünden oyun oynanmaz hale gelse de bazen oyuncular tarafından oyunda yeni glitch’ler da bulunuyor ve bu sayede oyunda daha kolay para kazanılabiliyor. Tabi daha sonradan yayınlanan güncellemelerle birlikte bu sorunların da önüne geçilmiş durumda.

Polygon sitesine göre oyuna yeni başlayan oyuncular GTA Online’da eski oyuncular yüzünden çok zorluk çekiyorlar. Eski oyuncular yıllardır oyunu oynadıkları, oyuna alıştıkları için nerede ne yapılması gerektiğini çok iyi biliyorlar, hatta öyle ki oyuna kendini kaptırıp abartanlar da oluyor, yeni bir oyuncuya görev yapma veya haritada dolaşma konusunda bir şans tanımıyorlar. Oyunda bir oyuncuyu öldürmek ekstra puan kazandırdığı için eski oyuncular bu özelliği çok sık kullanıyor.

Tabi bu yıllanmış oyuncular için harika bir avantaj olsa da son yıllarda gelen güncellemelerle birlikte oyuna güçlü silahlar, uçan arabalar gibi özelliklerin getirilmesi ve yıllanmış oyuncuların bu araçları daha kolay edinebilmesiyle oyuna yeni başlayan birisinin hiç şansı kalmıyor.

Peki bu işe Rockstar ne yapıyor dersiniz, hiçbir şey. Tamamen duruma para odaklı bakıyorlar. Ekstra nakit, puan vererek; yeni güncellemelerle birlikte farklı araçlar ve oyun modları koyarak oyuncuları GTA Online’a bağlamaya devam ediyorlar.

Yeni başlayan oyuncuların GTA 6’nın Online modundan isteği ise Rockstar’ın yeni başlayan oyuncuları düşünmesi ve oyunculara hiyerarşik bir ortam sunması.