İlk olarak Kotaku tarafından fark edilen, GTA Trilogy: The Definitive Edition’ın fragmanında gözüken değişiklik, video oyun haber sitelerinin gündemi oldu. Fragmanda bir sahne, GTA Vice City’den Tommy’nin, Phil Cassidy ile bir patlamadan atladığını gösteriyor. Ancak, oyunun orijinal sürümünde, üzerinde bir Müttefik Bayrağı taşıyan Phil Cassidy’nin tişörtünde şimdi, sarı bir bayrağın üzerinde kuru kafa resminin olduğu görülüyor.

Resim: Kotaku

GTA’nın çılgın karakterlerinden, silah delisi ve süreli sarhoş olan Phil Cassidy: GTA III, Vice City, Liberty City Stories ve Vice City Stories’de görünen popüler karakterlerden biridir. Bununla birlikte Vice City, en belirgin şekilde rol oynadığı oyun olup ve kıyafetinde Müttefik Bayrağı’nı taşıdığı tek oyundur.

Güney Amerika’da kurulan ve İç Savaş’ta köleliği uygulamaya devam etmek için savaşan kısa ömürlü bir ulusun sembolü olan Müttefik Bayrağı,1860’larda Amerikan İç Savaşı sırasında ayrılan güney eyaletlerinin sembolüydü ve özellikle 6 Ocak’ta ABD Capitol’e yapılan saldırı sırasında isyancılar tarafından asılmıştı. Son on yılda tekrar gündeme gelen bayrak, daha fazla beyaz insan tarafından bunun ne kadar ırkçı olduğu fark edildikçe, yakın zamanda yeniden inceleme altına alındı. 

Resim: NPR

Müttefik Bayrağı’na yapılan ilk sansürlerden biri de Apple tarafından yapıldı. Apple, Müttefik Bayrağı’nı öne çıkaran oyunları 2015 yılında App Store’dan kaldırdı. Geçen yıl da Twitch, ırkçılık sembolleri anlamına gelen siyaha boyanmış yüz, gamalı haç sembollerinin yanında Müttefik Bayrağı’ını da yasakladı. Şimdi de, Rockstar Games’in Müttefik Bayrağı’nı oyunlarından kaldırması pek de sürpriz değil. Böylece Rockstar, remastered oyunda yer alan üç GTA oyununun orijinal versiyonları satıştan kaldırılarak, uygunsuz göndermeleri de ortadan kaldırılmış oluyor. GTA üçlemesindeki hassas konularla ilgili başka içerik değişikliklerinin de yapılıp yapılmadığı henüz net değil.