Aylarca süren söylentiler ve spekülasyonların ardından Kotaku, kaynaklardan Rockstar Games’in klasik Grand Theft Auto üçlüsünü yeniden düzenleyebileceğini öğrendi. Şu anda, bu oyunların Nintendo Switch’de dahil olmak üzere çok sayıda platform için bu sonbaharda piyasaya sürüleceği söyleniyor. Geçen yıl boyunca Twitter, Reddit ve çeşitli platformlarda Rockstar’ın klasik, PS2 dönemi Grand Theft Auto oyunlarının yeniden yapımları veya yeniden düzenlemeleri üzerinde çalıştığına dair söylentiler dolaştı. Bu söylentiler, Rockstar’ın ana şirketi Take-Two Interactive’in, klasik GTA modlarını internetten kaldırmak için DMCA kullanması sonucu ve yayıncının geliştirilmekte olan üç adet remastered oyunu olduğunu duyurmasıyla popülerlik kazandı. Kotaku, bu yeniden düzenlenmiş oyunların tam olarak ne olduğunu doğrulayamasa da, GTA Trilogy yeniden düzenlemelerinin şu anda geliştirmenin son aşamalarında olduğunu üç kaynaktan gelen ayrıntıları doğrulayarak onaylayabiliriz.

Kotaku, bu remastered oyunlar ve gelecekteki GTA re-release sürümleri hakkında Rockstar’a ulaştı. Ancak şu ana kadar kaynaklarımız, GTA Online ve Red Dead Online’daki güncellemeler konusunda bizi aylar öncesinden olmasa da haftalar öncesinden uyaran güvenilir geçmiş kayıtlara sahipti.

Bu kaynaklara göre Rockstar, Grand Theft Auto III, Grand Theft Auto Vice City ve Grand Theft Auto San Andreas’ın remastered sürümlerini aktif olarak geliştiriyor. Bu oyunların üçüde Unreal Engine kullanılarak yeniden düzenleniyor ve grafikler “yeni ve eski grafiklerin” bir karışımı olacak. Oyunlardan bir kesit gördüğünü iddia eden bir kaynak, görsellerin onlara klasik bir GTA oyununun yoğun şekilde değiştirilmiş bir versiyonunu hatırlattığını söyledi. Oyunların kullanıcı arayüzü de güncelleniyor, ancak aynı klasik stili koruyacak. Oyun hakkında hiçbir ayrıntı paylaşılmadı, ancak Kotaku’ya bu yeniden düzenlenen oyunların PS2 dönemi GTA oyunlarına mümkün olduğunca sadık kalmaya çalıştığı söylendi.

Kaynaklar, İskoç ve şirketin en yeni stüdyolarından biri olan Rockstar Dundee’nin, yeniden düzenlenmiş oyunları geliştirme sorumluluğunu üstlendiğini doğruladı. Başka bir kaynak, stüdyonun yalnızca remaster’lara değil, Rockstar’ın bu yıl içinde çıkacak olan yeni nesil GTA V’inin geliştirilmesine bile yardım ettiğini açıkladı. Stüdyonun geçen sene Rockstar Games tarafından satın alınması duyduğum bilgilerle örtüşüyor. Söz konusu stüdyo Rockstar Dundee olmadan önce adı Ruffian Games idi. Daha önce Crackdown 2, Crackdown 3 üzerinde çalışmış ve Master Chief Collection’ın geliştirilmesine yardımcı olmuştu.

Bu yeniden düzenlenmiş GTA oyunlarıyla ilgili planlar, devam eden Covid-19 pandemisi dolayısıyla geçen yıl ertelenmişti. Başlangıçta, bu yeniden sürümlerin tek paket halinde olacağı ve yeni nesil GTA V ve GTA Online sürümlerini satın alan oyunculara Rockstar’dan bir tür bonus veya “teşekkür hediyesi” olarak verilecek gibi görünüyordu. Sonra planlar değişti ve yeniden düzenlenmiş üçlemenin bu yılın başlarında piyasaya sürülmesi planlandı. Ancak planlar tekrar değişti ve şimdi yeniden düzenlenen oyunların PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch, PC, Stadia ve cep telefonları için Ekim sonu veya Kasım başı gibi piyasaya çıkması planlanıyor.

Rockstar, önce konsol portlarını geliştirmeye odaklandığından, PC ve mobil portlarının çıkışı gelecek yıla kayabilir gibi görünüyor. Bazıları Rockstar’ın bu sürümleri her oyunun 20. yıl dönümünde yayınlamaması halinde yayınlamasını beklemiş olsa da, kaynaklar bana bunun şu anki plan olmadığını söyledi. Bunun yerine, üç oyunun tümü, yalnızca dijital olarak satılabilecek tek bir toplu pakette piyasaya sürülecek gibi görünüyor. Diğer klasik Rockstar oyunlarının yeniden düzenlenip yeniden piyasaya sürülmesiyle daha fazla ilgilenen hayranlar için, kaynaklar bana Rockstar’ın Red Dead Redemption gibi oyunların yeni portlarını geliştirmeyi planladığını söylüyor. Ancak bu yeniden düzenlenmiş oyunların geleceği, bu ilk yeniden sürümlerin ne kadar iyi sattığına bağlı.

Ancak şimdilik Rockstar, bu üç remastered Grand Theft Auto oyununu yeni nesil GTA V portlarının yanı sıra kapıdan çıkarmaya odaklanmış durumda. Dundee, gelişmeye öncülük ediyor ve Rockstar’ın geniş ekip ağındaki diğer birçok stüdyo da her iki projede de yer alıyor. Bir kaynağa göre, Red Dead Online’ın daha az ve daha küçük güncellemeler almasının ana nedenlerinden biri herkesin bu oyunları için çalışması. Ancak tüm bunlar gerçekleşirse, klasik GTA oyunlarının hayranları için çok heyecan verici bir yıl olabilir.

Kaynak: Zack Zwiezen – Kotaku