8 Ekim’de resmi olarak duyurusunun ardından Grand Theft Auto serisinin efsanevi oyunları GTA 3, GTA Vice City ve GTA San Andreas’ı kapsayan GTA Trilogy’nin “The Definitive Edition” sürümünün bugün, GTA 3’ün 20. yıl dönümünde ilk ekran görüntüleri resmi olarak yayınlandı. Yayınlanan resmi ekran görüntüleri üzerinden tek tek analiz yaparak görüşlerimizi belirttik.

Ana Karakterlerin Görünümleri

Ekran görüntülerinden ilk göze çarpan ana karakterlerin görünümleri oldu. Dile kolay, 20 yıldan beri çok severek oynadığımız oyunların ana karakterlerinin görünümlerine alışıp, neredeyse gerçek hayatımızda tanıdığımız çoğu insandan çok daha tanır olduk. Bu yeni sürümde ana karakterlerin yenilenmiş görünümleri biraz farklı olduğu için ilk başta yadırgadığımızı söylesek yalan olmaz.

Karakterlerin parlatılmış görünümleri az çok, video oyunu karakterleri olmalarından ziyade birer oyuncak figür izlenimi vermekteler. Özellikle Tommy’de bu durum daha göze çarpmakta.

Karakterlerin kıyafetlerinde daha özen gösterildiği, nesnelerin daha ayrıntılı modellendiği ve en önemlisi karakterlerin ellerinin artık tek parçadan oluşmadığını, parmaklarının ayrılabildiğini açıkça görebiliyoruz.

O eski Grove günlerine, çete savaşı yaptığımız zamanlara geri döneceğimize benziyor. O günlere hazırlık olarak tüm karakterlerin görünümlerinin yenilendiği de açıkça görülebilir.

Efektler

GTA’nın efsanevi üçlemesinin Definitive Edition sürümünde en çok göze çarpan özelliklerin yenilenmiş efektler olduğunu görebiliriz. Her üç oyunda da eski efektler yerlerine yenilenmiş, daha gerçi efektlere bırakmış olduğu gözüküyor.

Araçların parlaklığı, üzerindeki yansımaları araçlara gelmiş en büyük yenilik olabilir.

Araç farlarının yansıması, bu versiyonda daha gerçekçi olmuş. Üstelik bu ekran görüntüsü GTA 3’e ait. GTA 3’ün klasik sürümünde ışıklandırma bu kadar etkili değildi. Araç farlarının yandığını görüyorduk ama ışıklandırma görevlerini iyi yerine getirmiyordu.

Oyunların önceki oyunlarında yağmur yağdıktan sonra her yer kururdu. Şimdi artık bu durumun da değiştiğini görebiliriz. Yağmur yağdıktan sonra, yağmur dursa bile yerlerin ıslak olması daha gerçekçi bir izlenim veriyor.

Ateş efektlerinde de önceki oyunlarda alışık olduğumuz efektlere göre büyük değişiklikler var. Spreyi andıran ateş efektinin yerini alev alev, farklı renklere sahip, daha gerçekçi bir görünüme sahip olmuş ateş efektleri almış. GTA San Andreas’ta CJ’in yandığında bağırması, bu sürümde daha gerçekçi bağırmaya döneceğine benziyor.

GTA San Andreas’ta ateş ettiğimizde üçgen üçgen çıkan ateş etme efektinin de daha gerçekçi bir hal aldığını bu ekran görüntüsünde açıkça görebiliriz.

Silahlar

Üç oyunun da silahları modelleme açısından büyük değişikliklere uğramamışlara benziyor. Yalnızca silahların dokularında biraz değişikliklere gidilmiş ve biraz daha plastik gibi bir izlenim vermekteler. Araçlarda olduğu gibi silahlar üzerinde de biraz daha yansıtma eklenerek daha çok metalmiş gibi bir izlenim verseler daha hoş olurmuş; Tabii, yine de bu halleriyle de görmekten memnunuz.

Atmosfer

Oyun içi atmosferler olduğundan daha iyi, daha gerçekçi olmuşlar. Özellikle GTA 3’ün gündüz bile karanlık olan havası biraz daha düzeltilmiş. Vice City ise o gösterişli, renkli ve heyecan verici havasını hiç kaybetmemiş.

Yüzey olarak denizler de daha güzel olmuş. Dalgalarının daha ayrıntılı oluşuyla, gerçekten denizin üzerindeymişiz izlenimi veriyor. Ancak yine de denizin altını görmeden kesin konuşmayalım.

Şimdilik resmi olarak yayınlanan ekran görüntüleri bunlar. İlerleyen zamanlarda yenileri eklendikçe daha bilgi sahibi olacağımızı umuyoruz. Her eleştirimize rağmen bu sürümün çok daha güzel olacağını düşünüyoruz.