• Oyun dünyasının en başarılı oyunlarından GTA V, çıktığı ilk gün 11.21 milyon kopya sattı.
  • Oyunun çıktığı 2013 yılına kadar oyunun yapım süresi toplamda 5 yıl.

Bunlar GTA V için yayınlanmış resmi istatistiklerden sadece birkaçı.

Bilindiği üzere oyunu yayınlayan şirket Rockstar Games. Serideki oyunların yapımını ise Rockstar North üstleniyor. (GTA Liberty City Stories gibi bazı ara oyunların yapımında Rockstar Leeds ve War Drum Studios gibi yan firmalar da görev aldı.)

1997 yılındaki ilk GTA oyunu BMG Interactive tarafından dağıtılsa da serinin ilerleyen oyunlarında görevi Rockstar Games devraldı ve GTA serisi bugün dünyadaki en popüler oyun serilerinden biri haline geldi.

Kaynak: gameaplay.com

Sam Houser, Rockstar Games’in yöneticisi, kurucularından biri ve aynı zamanda Rockstar bünyesinde çıkmış birçok oyunun da yapımcılığını üstlendi.

Stüdyonun ana şirketi; Rockstar Toronto, Rockstar Vancouver ve 2016 yılında Rockstar India gibi Rockstar Games’in bir parçası olan diğer stüdyoları satın alan Take-Two Interactive’dir.

Daha önceden Rockstar Games birçok farklı yapımla, özellikle de GTA serisinde, adını sıkça duyurmuştu. Onun dışında Max Payne, Bully, Red Dead Redemption gibi oyunculardan tam not alan diğer serileriyle de ünlü bir firma.

GTA V’in yapımı ne kadar sürdü?

Kaynak: incehesap.com

GTA serisinin son halkası hepimizin de bildiği üzere GTA V.

İlk çıktığı gün (17 Eylül 2013) toplamda 12 milyon kopya satarak oyun dünyasında tüm zamanların en başarılı çıkışını yaptı. Başlangıçta PS3 ve XBOX 360 için çıksa da zaman içinde grafikleri gözden geçirilmiş hali PS4, XONE ve PC için de yayınlandı, son olarak da kendisini PS5’in lansmanında gördük. 2021 yılında yine bu döneme göre grafiksel anlamda ve oynanış anlamında ele alınarak PS5 için özel olarak tekrardan çıkarılacak.

GTA V’in yapımına Mayıs 2008’de, GTA IV’ün çıkışının hemen ardından başlandı diyebiliriz. 2013’ün Ağustos ise ayında oyunun son rötuşları yapılıp bitirildikten sonra dünya çapında dağıtılmaya başlandı. Toplamda 5 yıl süren bu süre zarfında Rockstar; GTA Episodes from Liberty City, Red Dead Redemption, L.A. Noire, Max Payne 3 gibi yine o dönem ses getiren oyunları çıkarsa da ana odağında GTA V vardı desek yalan olmaz. Özellikle 5 yıllık zaman diliminde çıkan Rockstar oyunlarında GTA V ile grafik ve oyun motoru (RAGE) anlamında birçok benzerlik bulunmakta.

Oyunun temel gelişimi ise üç yıl sürdü. Oyunun yapımına 2008 yılında başlansa da 2010 yılında tamamen GTA V’e ağırlık verildi. 2009 yılında The Sunday Times dergisine verdiği röportajda Rockstar’ın o dönemki yöneticisi Dan Houser, GTA V için 1000 sayfalık bir senaryo hazırlandığını belirtmişti.

Oyunun toplam yapım maliyeti ise 137 Milyon $.

O zamana göre oyun tarihinde rekor kırılmış olsa da günümüzdeki AAA oyunlarının yapım maliyetleri için sıradan bir rakam.

Kaynak: Sportskeeda.com

Bugün bile halen güncelliğini koruyan nadir oyunlardan GTA V’in yapım sürecini değerlendirdik. Zamanında istatistiklerde rekor üstüne rekor kırmış olan bu oyunun bugün bile sevilerek oynanması aslında çok da tesadüfi bir durum değil.

GTA V’den sonra çıkan Red Dead Redemption 2’de ise çıtayı daha da yukarı çıkaran Rockstar’ın sıradaki oyunu her ne kadar muallak olsa da yine/yeniden oyun tarihine adını altın harflerle yazdıracağı kesin.