Beş konsol nesline yayılmış bir seri olduğundan bu serideki şehirleri karşılaştırmak zor ama yine de birçoğunun sahip olduğu özellikler, bu şehirlerden hangilerinin oynanmayı hak ettiğini veya hangilerinin unutulmaya mahkum olduğunu belirlemeyi kolaylaştırıyor.

Bu derecelendirme için kaynak olarak yararlandığımız Screenrant.com’a teşekkürlerimizi sunarız. Ayrıca şunu unutmamak lazım ki bu seri, GTA 3’e gelene kadar kıvamını almadı, yani ilk GTA oyunlarına rağmen serinin isim yaptığı zamanın başlangıcı, ardından bugün dahi sayısız miktarda açık dünya oyununu piyasaya sürdüren GTA 3 ile, o oyunda Liberty City’ye dönüşümüzle başlamıştır.

Bu yüzden listede GTA 1’in, (Her ne kadar şehir isimleri GTA 3 ve sonrası şehirlerinin ismiyle aynı olsa da) London 1969’un, 1961’in ve GTA 2’nin şehirleri değil, GTA 3 ve sonrasının geçtiği 3D mekanlar yer alacak. Ayrıca, aynı çağdaki birçok yapımda yer alan şehirler tek başlıkta toplanırken farklı çağlardaki şehirler ya da eğer aynı şehir sonraki çağda yeniden yapılmışsa farklı başlıklar altında toplanacak. Yani, GTA V’in San Andreas’ı ile GTA San Andreas’ın San Andreas’ı ayrı ayrı değerlendirilirken GTA 3’ün ve GTA Liberty City Stories’in Liberty City’si birlikte değerlendirilecek. İşte bu bilgiler ışığında modern GTA tarihinin şehirlerinin en kötüden en iyiye doğru değerlendirilişi.

En Kötü: GTA 4’ün Liberty City’si

Bu şehrin en büyük sıkıntısı, içinde hareket etmenin zahmetli bir iş olması. Oyunun sürüş ve araç dinamikleri muhtemelen tüm serinin en kötüsü ve grafikler de her şeyi bakmak için bulanık ve sevimsiz hale getiriyor. Hikaye, eklentileriyle beraber belki de serinin en iyilerindenken şehir planı hem çok büyük hissettiriyor, hem de sıkışık hissettiriyor ve bunun üzerine de zayıf sürüş mekanikleri, oyuncuların şehrin tüm ayrıntılarını keşfetmelerini sağlamakta yeterli olmuyor. Bu utanç verici bir durum, çünkü GTA 4, serideki en incelikli oyunlardan biri ve birçok insan tarafından serinin en iyi oyunu kabul ediliyor.

Kötünün İyisi: GTA 3’ün Liberty City’si

Bu Liberty City ise zamanının en modern açık dünyasıydı, her ne kadar sonraki oyunlardaki kadar kapsama ve ölçeğe sahip olmasa da, farklı çete bölgelerini ve oyuncuların dolaşması için üç farklı adayı bünyesinde toplamayı başarmıştı. Lakin, serinin tanımlanmasındaki üç ana hususta; genel etkileşim, binalarda dolaşabilme (Interior mevzusu muhtemelen) ve ikincil mekanikler ve bunun gibi diğer hususlarda eksik olması, sonraki oyunlardaki şehirlere göre bu Liberty City’yi yetersiz bırakmaktadır. Ama elbette ki bu durum, tamamen farklı bir tarz oluşturan bu oyunu denememiş olanların aklını çelmemeli.

Ne Kötü, Ne İyi: Vice City

Vice City, GTA 6 ile ilişkili o kadar hype’a ve dedikoduya rağmen seri için sadece iyi bir yer, evet, GTA Vice City, serinin en hatırlılarından, ama bunu temelde radyo istasyonlarına, cezbedici görevlerine (Serinin ilk soygun görevi bu oyunda bulunuyor.) ve Tommy Vercetti’ye borçlu. Sonuçta bu kadar içerik -yine 80’lerde geçmek kaydıyla- başka şehirde de bu kadar hatırlı olurdu.

GTA Vice City, GTA 3’teki her şeyi alıp, onları iyileştirip onların etkileşimini arttırdı, lakin Vice City Stories’e gelene kadar oyuncular suyla dolu haritadan ve düz manzaradan bıkmaya başlamıştı. Elbette Vice City’nin birçok güzel özelliği vardı ama eksik olduğu şeylerin miktarı, muhtemelen insanların GTA 6’da güncellenmiş bir Vice City’nin gelmesini beklemelerinin sebebi.

En İyinin Bir Tık Altı: GTA V’in San Andreas’ı

Blaine County’yi, Los Santos’u, North Yankton’u ve Cayo Perico adasını kapsadığı için GTA V, oyuncuların geçmişte gördüğünden daha cezbedici, zevkli ve etkileşimli. Oyunun ana hikayesi kimi zaman kopuk hissettirse de, ana karakterlerin amaçları asla birbiriyle bağlantılı görünmese de, San Andreas’ın dünyası, oyuncular için kesinlikle bir başarı -özellikle de yedi yıl sonra dahi GTA Online’ın ne denli başarılı olduğu göz önünde bulundurulursa. GTA V’in San Andreas’ı, halen en iyi GTA bölgesi olmayı sürdüren, hayranların gözdesi olan bölgenin yeni nesiller için yeniden yapılmış haliydi. (O zamanlarda diyor. Muhtemelen Screenrant yazarı, GTA V’in San Andreas’ının şimdi bir yeniden yapımdan daha fazlası olduğunu söylemek istiyor.)

En İyi: GTA San Andreas’ın San Andreas’ı

San Andreas’ın bu hali, bir açık dünya GTA oyununun gelebileceği en üst düzey olma durumunu koruyor. GTA V; Grove Street’in, Los Santos’un ve civar bölgelerin güncellenmiş hallerini barındırsa da sırasıyla San Francisco’yu ve Las Vegas’ı temsil eden San Fierro’yu ve Las Venturas’ı görmezden geliyor. GTA V, dağları ve Blaine County’nin de içinde bulunduğu çölleri geri getirmiş olabilir ama San Andreas’ın çeşitliliği ve kapsamı halen daha etkileyici bir özellik, özellikle de GTA Vice City’ye zaman bakımından ne kadar yakın olduğunu ve bununla birlikte masaya ne kadar çok içerik koyduğunu düşünürsek.

Kapanış

GTA 2’den bu yana seri, önceden kullanılmış yerleri yeniden ziyaret etmekle ve bu yerleri yenilemekle yetinmiştir. Bu, GTA 6 Vice City’de, Las Venturas’ta ya da San Fierro’da geçecek demek değildir ama herksin tahmini bu yönde. Aynı yerleri üst üste yılar boyu gördükten sonra GTA 6’nın bu geleneği bozması ve yeni yerlere yelken açması güzel olur.