PC’deki Grand Theft Auto Online, hackerları ve modcularıyla her zaman bir sorun yaşamıştır. Ancak geçen hafta Epic Games Store’da oyunun ücretsiz olmasıyla durum daha da kötüleşti.

GTA Online için birkaç zorlu hafta geçti. Ay, oyuncuların Reddit ve TikTok’ta viral mesajlarla yarattığı eğlenceli bir uzaylı savaşlarıyla güzel bir şekilde başladı. Rockstar bile bu topluluk etkinliğini kabul etti. Her şey yolunda gidiyordu. Ancak Epic, GTA V’nin geçen hafta Epic Game Store’da ücretsiz olacağını duyurduğunda, PC oyuncuları endişelenmeye başladı. Birçoğu, oyunun büyük bir hacker, modcu ve dolandırıcı akını göreceğini tahmin etti.

Hafta sonu boyunca, PC sunucuları gerçekten her türlü modcu ve hacker’lar tarafından istila edildi… Diğer oyuncuların da sunuculara girdiğini varsayın. Birçoğu, yüzlerce büyük uçağı spawn ederek, sunucuları çökertme veya oyuncuları kafeslerde yakalama gibi şeyleri yaparak sunucuları bozdular.

Rastgele eşyalar ve NPC’ler, bir GTA Online lobisinde bir oyuncunun üstünde ortaya çıktı.

Reddit’ten bir GTA Online oyuncusu:

“GTA Online tekrar normal hale gelecek mi? Her sunucuda 2-3 modder var, bundan bıktım…” diye sordu. Başka bir GTA Online oyuncusu da şöyle bir tweet attı: “Girdiğim [GTA Online] bilgisayardaki her sunucuda lanet bir modder var,”. Ve durumdan rahatsız olan tek oyuncu onlar değildi. Reddit ve Twitter’da oyuncular arasında GTA Online’da kaç tane hackerin ortaya çıktığı konusunda şikâyet ediyorlar. Hackerlar her zaman GTA Online’da rahatsızlık verseler de, oyun ücretsiz olduktan sonra sayıları önemli ölçüde arttı. Ayrıca daha cesur ve yasaklarla ilgili daha az endişeli görünüyorlar.

Reddit kullanıcısı impunto, “Kimse artık yasaklanmayı umursamıyor” açıklamalı tank ve jetlerden yapılmış dev bir robotun olduğu ekran görüntüsünü paylaştı. Pek çok taraftar arasında düşünülen teori de: Modcuların GTA Online’ın daha fazla ücretsiz kopyasını almak için yeni hesaplar açmaya devam edebilmeleri, bu nedenle yasaklanmanın herhangi bir paraya mal olmamasıdır. Bu rahatlık, oyunculara roketten cinsel organ ekleyenler de dahil olmak üzere hem can sıkıcı hem de bazı yaratıcı modlara yol açtı.

Bazı GTA Online oyuncuları oyundan çıkış yapıp tekli oyuncu moduna döndüklerinde bile güvenli değiller. Bir oyuncunun bir Reddit yayınında gösterdiği gibi, bazı modcular ve hackerlar, GTA V tek oyunculu oynarken bile Rockstar’ın sunucularına bağlı olan oyuncuları rahatsız edebilirler. Bu yeni bir olay değil, bunu yıllar önce de gördük. Ancak, şimdi daha fazla modcu aktif olduğu için daha yaygın ve sinir bozucu bir hal alıyor.

Anlaşılır şekilde, bazı kişiler Rockstar Games’in bu durumu nasıl ele aldığından memnun değiller. Bazıları bu durumun modcularda ve hackerlarda bu artış için hazırlıklı olmaları gerektiğini düşünüyorlar. Ve bunca yıldan sonra Rockstar’ın hala dünyanın en popüler çevrimiçi oyunlarından biri için daha iyi hile karşıtı koruma yöntemlerine sahip olmadığı anlaşılıyor. Kotaku, durum hakkında Rockstar’a ulaştı.

Bunun sonu yakında gelebilir. Ücretsiz oyun teklifi sona erdiğinde, modcuların istilasının azalacağı varsayılmaktadır. Sonunda, Rockstar bu oyuncuları yasaklayıp kaldırdıkça, GTA Online’ın PC sürümü normale dönmelidir. Daha önce de olduğu gibi, hala modcular olacak, ancak en azından onlarca sunucuda ortaya çıkmayacaklar. Yine de çok iyi değil, ancak PC’deki GTA Online’ın mevcut durumundan çok daha iyi.

Kaynak: Kotaku.com