Başta Grand Theft Auto ve Red Dead Redemption serisi olmak üzere Rockstar Games’in oyunları çıkışlarıyla oyuncuların ilgi odağı haline gelmişlerdir. Bazı oyuncular için sadece birer oyun olsalar da çekici hikayeleri ve sunduğu özgürlükleriyle bazıları için oyundan da ötedirler. Sanatçılar ise bu oyunlara oyundan çok atmosferleriyle, her karede yaşanan eşsiz manzarayla, orjinal karakterlerle ilham bularak sanatlarına yansıtarak bu oyunları sanat eserlerine dönüştürmüşlerdir. İşte bu yazımızda dünya çapında Rockstar Games oyunlarını sanat eserine dönüştüren sanatçıların birkaçını topladık.

Zamanında Grand Theft Auto çizeri denilince akla ilk Patrick Brown gelirdi. Özellikle GTA IV ve GTA V dönemlerinde aktif bir şekilde resimler çizen Brown, muhteşem yeteneğiyle birlikte oyun karakterlerini oyundaki duygularıyla olduğu gibi yansıtarak bizleri hayran bırakıyordu. Hatta resimlerine baktıkça karakterleri ve bulundukları görevlerin seslerini duyuyor gibi oluyorduk. Birçok Rockstar Games hayranı da Brown’ın çizdiği her yeni resimde yeni bir GTA oyunu çıkmışçasına heyecanlanıyordu.

Patrick Brown’ın en çok ses getiren çizimlerinden sadece biri.

GTA 5’in çıkmasının ardından epey zaman geçti ve ne yazık ki GTA 6’ya dair henüz bir açıklama yok. Patrick Brown da bu sürecin etkisiyle Grand Theft Auto serisiyle ilgili çizimlerine de uzun bir ara vermiş durumda. Kendisini tanımayanlar ve resimlerini görmek için Instagram ve Deviantart hesaplarını takip edebilirsiniz.

Instagram Hesabı

Deviantart Hesabı

Hala günümüzde dünyanın dört bir yanında Rockstar Games oyunlarıyla ilgili resimler yapan, çok sevdiğimiz oyunlara sanatlarını yansıtan sanatçılar çok sayıda mevcut. Her biri sanatlarıyla bizleri hayran bırakmaya devam ediyorlar. Biz de aralarından bazılarıyla iletişime geçtik ve sanatlarını Türk Rockstar Games hayranlarına tanıtmalarına vesile olduk.

Scott Neilson

Daha önce Instagram hesabımızdan da resimlerini paylaştığımız Scott Neilson adlı sanatçı, çizimlerini orijinal Grand Theft Auto sanatsal çalışmalarına yaklaştırabiliyor. Genellikle kendi portresini ve popüler kültür mizahını, internet meme’lerini Grand Theft Auto, Red Dead Redemption 2 sanatsal çalışmalarına ekleyerek adeta kendini ve popüler kişileri oyunların içinde birer karaktere dönüştürebiliyor. Neilson, bu işte başlama serüvenini bizler için kısaca anlattı.

“Benim adım Scott Neilson, ben bir sanatçı ve full time gamer’ım. GTA sanatı bana okul dönemimde ilham verdi ve birçok defterimi GTA karakterleri çizimleriyle dolduruyordum. Bugün profesyonel bir çizer olmamı bu günlere borçluyum. Çizmeyi sevdiğim başka sanat tarzlarım da var. Instagram’ımda benim bütün çılgınca ve komik olduğunu umduğum çizimlerimi bulabilirsiniz.”

Neilson’ın kendi portresinden oluşturduğu çizimleri ait olduğu oyunların atmosferlerine uygun olarak adeta oyunların birer karakteri haline geliyor. Bu oyunlar sırasıyla: Red Dead Redemption 2, GTA V, GTA IV, GTA San Andreas, GTA Vice City ve GTA 3.

Popüler kültürün karakterlerini Rockstar Games dünyasına taşıdığı sanatsal çalışmaları da sosyal medyada paylaşılmaya devam ediyor. Bu karakterler sırasıyla: Pulp Fiction filminin karakterlerinden Vincent Vega, Angry Pakistani Fan adlı meme karakteri, Django filminin karakterlerinden Calvin Candie ve sosyal medyada sık sık karşımıza çıkan “Hide the Pain Harold” adıyla tanınan András Arató.

Scott Neilson’ın sanatsal çalışmaları elbette bu kadar değil. Daha yazımızda yer veremediğimiz pek çok resmi mevcut. Neilson’ın diğer çalışmalarına göz atmak, hayranı olduğunuz başka yapımlarda çalışmalarının olup olmadığını görmek için Instagram sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Instagram Hesabı

Marmakar

Marmakar, Instagram’da GTA çizimleriyle yer bulan bir çizerdir. Özellikle Grand Theft Auto serisinin 3 boyutlu evreni – yani GTA IV’den öncesi, GTA 2’den sonrası- ile ilgili çizimler yapıyor, sevdiği karakterleri kendine özgü çizimiyle yeniden resmediyor ve karakterler arasında ilişkiler kuruyor ve hatta zaman zaman onların aralarına diyaloglar ekleyerek hikâyeleştiriyor. Oyun serisindeki sanatsal çalışmaları olmayan bazı karakterlere sanatsal çalışma çizip, sanatında oyunlarda az bilinen karakterlere yer vermesi oldukça ilgi çekici. Sanatçı Marmakar kendini Türk oyuncularına tanıttı.

“Merhaba! Benim takma adım Marmakar! 22 yaşındayım. Rusya, Novosibirsk (Sibirya)’denim. Ben amatör bir sanatçıyım. Çizim yapmak hayatımın başlıca hobilerinden biridir. Şu zamanda hem başka bir işte çalışırken aynı zamanda çizim yapmaya devam ediyorum. Çizim yapmaya ek olarak fotoğraf çekerim, video düzenlerim, defterime çizimler yapar ve sosyal medyada, VK’de zaman geçiririm.

Çizim yapmaya küçüklüğümde başladım, ama bu hevesim 13-14 yaşlarımda ortaya çıktı.  Çoğunluk dijital olarak çiziyorum. Çizimlerimi «Wacom Intuos Pen Small» grafik tabletinde Adobe Photoshop CC 2018 üzerinden yapıyorum. Çizim tarzım çoğunlukla semi-realizm (yarı gerçeklik) ve bazen de chibi şeklindedir. Farklı tarzlarda GTA, Monster High, Winx üzerine çizimler yapıyorum. Daima kendime has tarzımla yeni şeyler çizerek yeni tecrübeler edinmek istiyorum. Genelde orijinal karakterlerimi ve hayran sanatlarımı çiziyorum. Büyük bir GTA hayranıyım. Çocukluğumdan beri GTA serisini çok seviyorum. GTA karakterlerini çizmeyi öğrenmek benim büyük hayalimdi, çoğunlukla 3D evrenindekileri. 2019’da 3D evreninde çok az sanatsal çalışma olduğu için üzülmüştüm ve kendimden bir şeyler katmak istedim. GTA’nın tüm oyununun kendine özgü hikâyeleriyle iyi olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda bazı karakterleri eşleştirerek çizmeyi seviyorum! Sanırım hayallerim gerçekleşiyor… Sizleri sanatsal çalışmalarımla mutlu etmeye devam edeceğim. Elimden gelenin en iyisini yapacağım, vazgeçmeyeceğim. Hayallerinizi takip edin. Bunu yapacağınıza eminim.”

Sanatçıya ait karakterlerden bazıları bu resimler. Bu resimler sırasıyla: Asuka Kasen, Claude, Phil Cassidy, Tommy Vercetti, Donald Love, Reni Wassulmaier, Carl “CJ” Johnson, Wu Zi Mu ve Zero.

Oyunların ana ve yan karakterlerinin yanında, oyunun hikayesinde çok az veya hiç etkisi olmayan yayalar için de çizimlerinin olması sanatçının bu oyunları ne kadar çok sevdiğini ortaya koyuyor.

GTA serisinde çokça adını duyuran, ancak GTA Vice City’nin yalnızca iki görevinde gözüken ve hiç konuşmayan Donald Love için yaptığı çizim, oyunun yükleme ekranlarında karşılaştığımız sanatsal çalışmaları aratmıyor.

Sanatçının daha çok resimlerini merak ediyorsanız hesaplarını ziyaret edebilirsiniz.

Carrd.co Hesabı

Instagram Hesabı

Deviantart Hesabı

Yuri Zalipaev

Instagram adıyla @illustrator_yz olarak da bilinen Rus sanatçı Yuri, çoğunlukla GTA San Andreas ve GTA Vice City karakterlerini çiziyor. Karakter çizimlerinin yanı sıra onları birer çıkartma haline getiriyor.

Sanatçı Zalipaev’in bu sanatsal çalışmalarını Instagram hesabımızdan paylaşmıştık. Sanatçı, GTA SAn Andreas’ın sevilen karakterlerinden Ryder, Sweet, CJ ve Big Smoke’u modernize bir şekilde çıkartmalarını çizmiş.

Yuri Zalipaev de kendisini ve sanatsal çalışmalarını Türk GTA hayranlarına tanıttı.

“Selam, benim adım Yuri. Rusya’da yaşıyorum. 26 yaşındayım. Kendi illüstrasyonlarımda benzersiz illüstrasyonlar olması için bir stil bulmaya çalışıyorum. GTA oyunlarını her zaman sevmişimdir. Özellikle GTA San Andreas’ı çok seviyorum. Benim ilk çizimlerim Ryder ve Big Smoke çıkartmalarıydı. Bu çıkartmalar Rockstar Games tarafından da takdir gördüler ve resmi internet sitelerinde hayran çalışmaları olarak yayınladılar. Şimdi hayalim, dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından tanınan en iyi çizer olmaktır.”

Sanatçının çizdiği GTA San Andreas karakterlerinden bazıları da bu resimler. GTA karakter çizimleri arasında San Andreas’ın karakterlerinin daha fazla olması, bu oyunun sanatçı için büyük bir yerinin, ilham kaynağı olduğunu gösteriyor. Resimdekiler sırasıyla: Carl “CJ” Johnson, Cesar Vialpando, Melvin “Big Smoke” Harris, Sean “Sweet” Johnson, Jeffrey “OG Loc” Cross ve Kendl Johnson.

GTA Vice City’nin karakterleri için de çizdiği çıkartmalar var. Özellikle karakteri çizerken kullandığı renk tonları oyunun temasını oyunun hayranlarına tekrar yansıtıyor. Sanatçının bu oyundaki çıkartmalarındaki karakterler sırasıyla: Tommy Vercetti, Ricardo Diaz ve Candy Suxxx.

Sanatçının daha fazla çizimlerini takip etmek için Instagram sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Instagram Hesabı

Nij Hartley

Sanatçı Nij Hartley, popüler animasyon ve oyun karakterlerini kendine özgü, çılgınca bir yorumla sanatına döküyor. Böylece sevdiğimiz karakterler birer karikatüre dönüşüyorlar. Sanatçının karikatürlerinde Rockstar Games dünyasında oldukça tanıdığımız simalar da kendilerine yer bulmuşa benziyor.

“Benim adım Nij, 39 yaşındayım ve üç yıldır çizimle uğraşıyorum. Daha gençken de çizerdim ama günlük hayatımın yoğunluğundan ötürü bırakmak zorunda kalmıştım. Bir gün tekrar çizim yapmaya karar verdim ve kendimi gerçekten eğlenirken buldum. Aklıma gelen her şeyi çizerim ama GTA oyunlarıyla eğlenirim ve bazı karakterlerin çizimlerinin eğlenceli olabileceğini düşündüm. Favori GTA karakterlerim GTA 5’ten Trevor ve GTA 4’ten Brucie.

Stilize, abartılı ve renkli sanatı her zaman sevmişimdir, bu yüzden bunu işime dâhil etmeye çalışıyorum. Sanatımda hala uzun bir yolumun olduğunu düşünüyorum. Umarım siz de sanatsal çalışmalarımla keyifli vakit geçirirsiniz.  Bir sanat tavsiyesi almak isteyen veya çizimlerimin baskılı halini satın almak için bilgi almak isteyenler diledikleri gibi Instagram sayfamdan bana mesaj atabilirler. İyi günler dilerim.”

İşte sanatçının çizdiği GTA karakterleri karikatürleri. Hepsi sinirli gözükseler de sanatçının bu alanda başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Nij Hartley’in bütün karikatürlerine göz atmak için Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Instagram Hesabı

Slawa Lowskaya

Sanatçı Slawa Lowskaya, oldukça farklı bir tarzla GTA dünyasını sanatsal olarak işliyor. Alışılmış hayran sanatları gibi dijital ortamı değil, tuval ve boyaları tercih ediyor. Böylece sanatçının sanatı hem orijinal bir tarzı ortaya çıkıyor hem de GTA dünyasını tablolara taşıyor. Sanatçı GTA karakterlerinin yanında oyununun her bir manzarasını bir fotoğrafçı gibi çekip kendine has ilginç bir tarzla yorumluyor.

“Benim adım Slawa Lowskaya. Ural sanatçısı ve endüstriyel tasarımcıyım. GTA’dan ilham alarak romantizm tarzında resimler yapıyorum. Bu oyun serisinin atmosferinden etkileniyorum, ilhamımı oradan alıyorum. Palmiye ağaçları, gün batımları, insanlar, arabalar. Genellikle GTA’yı Ruslaştırıyorum. Gerçekçi gözlemlerimden ortaya çıkan oyunlar için karakteristik olmayan karakterleri ekliyorum. Rusların toplu görüntülerini kullanıyorum. Bununla birlikte çizgi romanlar geliyor. Karakterler arasındaki çatışmalar gerçeği gösterebilir + oyunun kendisi bunu yapmanıza izin verir.”

Yaptığı resimlerden sanatçının ilhamını GTA dünyasının -özellikle Vice City’nin- atmosferinden aldığını açıkça görmek mümkün. Sanatçının bütün resimlerini görmek için Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Instagram Hesabı