2013 yılında Playstation 3 ve XBOX 360’a, 2014 yılında grafiksel anlamda ve ekstra içeriklerle güncellenip Playstation 4 ve XBOX One’da, 2015 yılında PC’de raflara sunulan rekortmen oyun GTA V, 2021 yılında yeni nesil konsollar Playstation 5 ve XBOX Series X/S için “geliştirilmiş ve güncellenmiş” takısıyla birlikte yeniden satışa çıkarılacak.

ladbible.com’dan Ewan Moore adlı yazarın yazısına göre: Haziran’daki Playstation etkinliğinde duyurulan yeni nesil GTA V’le alakalı zaman içinde çeşitli dedikodular gündeme geldi. Online moduna eklenen içerikler storymode’a (hikaye moduna) eklenecek, farklı grafik paketi kullanılacak, GTA IV’te olduğu gibi oyuna hikaye odaklı yeni ek paketler gelecek gibi çeşitli dedikodular duyduk. Yine kesinliği kanıtlanmamış bir dedikodu daha gündeme geldi.

Windows Central adlı medya kuruluşunda editörlük yapan, oyunun XBOX Series X sürümünü deneyimleme şansı bulan Jez Corden’a göre yeni nesil GTA V’te, yeni nesil konsollar için grafiksel anlamda geliştirmeler ve Online’daki ayrıcalıklar hariç ekstra bir içerik bulunmayacak.

Aynı zamanda yine Jez Corden’a göre yeni nesil GTA V için; Cyberpunk 2077, Assasins Creed Valhalla gibi eski nesil sürümünden (PS4, XONE) yeni nesil sürüme (PS5, XSX/S) güncellemek de ücretsiz olmayacak. Oyunun yeni nesil sürümüne ayrıca para ödememiz gerekecek.