Max Payne’in yaratıcıları Remedy Entertainment, dün gece Twitter hesaplarından, Rockstar Games ile yeni bir geliştirme ortaklığında Max Payne ve Max Payne 2: The Fall of Max Payne oyunlarının yeniden yapılacağını duyurdu.

Max Payne serisinin ilk oyunuyla birlikte ikinci oyunu olan Max Payne 2’nin yeni versiyonlarıyla geleceği aslında çoğu oyuncu tarafından sürpriz olmadı. GTA 3, GTA Vice City, GTA San Andreas oyunlarının satıştan kaldırılmasının ardından The Definitive Edition versiyonunun duyurulmasından olduğu gibi Max Payne 1 ve Max Payne 2’nin satıştan kaldırılması, remastered veya remake versiyonların geleceğinin sinyalini vermişti.

Remedy Entertainment’ın, bu haberde yaptığı resmi açıklama:

“Max Payne’in yaratıcıları Remedy Entertainment, Rockstar Games ile yeni bir geliştirme anlaşmasında ikonik Max Payne ve Max Payne 2: The Fall of Max Payne video oyunlarını yeniden yapacaklarını duyurmaktan mutluluk duyar.

Remedy ve Rockstar Games arasındaki ilişki, Remedy tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayınlanan, eleştirmenlerce beğenilen Max Payne ve Max Payne 2: The Fall of Max Payne oyunlarının orijinal sürümüne kadar uzanıyor. Her iki oyun da popüler kültürde silinmez bir iz bıraktı, neo-noir atmosferleri, çığır açan hikaye anlatımları ve “bullet time” silahlı çatışmalarıyla övüldü.

Rockstar Games’in Kurucusu Sam Houser, “Remedy’deki uzun zamandır arkadaşlarımız orijinal Max Payne oyunlarını yeniden yapmak için bize yaklaştıklarında çok heyecanlandık” dedi ve “Remedy ekibinin yıllar içinde yarattığı çalışmaların büyük hayranlarıyız ve biz bu yeni sürümleri oynamak için sabırsızlanıyorum.”

Remedy CEO’su Tero Virtala, “Max Payne, Remedy’deki herkesin kalbinde her zaman özel bir yer tuttu ve dünya çapındaki milyonlarca hayranın da aynı şekilde hissettiğini biliyoruz” dedi. Orijinal Max Payne oyunlarının hikayesini, aksiyonunu ve atmosferini oyunculara yeni yollarla geri getirme şansı için bir kez daha Rockstar Games’teki ortaklarımızla birlikte çalışmaktan büyük heyecan duyuyoruz.”

Bugün imzalanan geliştirme anlaşmasına göre Remedy, oyunları tescilli Northlight oyun motorunu kullanarak PC, PlayStation 5 ve Xbox Series X|S için tek bir başlık olarak geliştirecek. Oyunun geliştirme bütçesi, boyutu tipik bir Remedy AAA oyun üretimine uygun olacak olan Rockstar Games tarafından finanse edilecek. Anlaşmaya göre Remedy, Rockstar Games’in geliştirme, pazarlama ve oyunu dağıtmak ve yayınlamak için diğer maliyetlerini telafi etmesinin ardından bir telif hakkı fırsatına sahip olacak.

Proje şu anda konsept geliştirme aşamasında.”

Özellikle GTA Trilogy: The Definitive Edition, remastered olarak duyurulmuşken Max Payne ve Max Payne 2, remake yani tamamen yenilenmiş olarak karşımıza gelecek. Remake olarak duyurulmaları bile şimdiden birçok Max Payne hayranlarını heyecanlandırmaya yetti.