GTA V, oyuncular için “özgürlüğün” tam olarak ne demek olduğunu gösterse de muazzam hikaye işleyişiyle, oyundaki karakterlerin iyi yansıtılmasıyla da oyuncuların gönlünde yıllardır taht kurdu ve taht kurmaya da devam ediyor. Keza GTA serisinin diğer oyunları da öyle.

Inverse sitesinin yaptığı etkinlikte 5800’den fazla oyuncuya GTA 6’da ne gibi yenilikler istedikleri soruldu. Birçok oyuncu GTA 6’nın hikayesinde ve oynanışında köklü değişiklikler istediklerini söyledi. Mesela oyundaki ana karakterin kadın olması gibi!

Son yıllarda da bu konu konuşuluyor olsa gerek ki, 2013’te GTA V’nin çıkışının ardından bazı eleştirmenler oyun hakkında “oyundaki kadın karakterlerin 21.yüzyıl yaşamının birer cinsiyetçi esprisi” olduğundan bahsetmişti.

Bir yandan da Rockstar Games’in kurucularından Dan Houser, 2013 yılında verdiği röportajda “herhangi bir GTA oyununda ana karakterin kadın olamayacağını, oyun konseptinin ve oyun senaryosunun oldukça ‘maskülen’ olduğunu” söylemişti.

GTA 6’DA NELERİN OLMASINI İSTERSİNİZ?

Inverse sitesinin yaptığı etkinlikte oyuncular GTA 6’da senaryoyu da etkileyecek köklü değişiklikler istiyorlar. Bunların belki de en çok isteneni, oyunda bir kadın karakteri yönetmemiz, ana karakterin kadın olması. Özellikle GTA V için yapılan kadın karakter modları dikkat çekiyor. Örneğin Life is Strange oyunundan Chloe.

Kaynak: gta5-mods.com

Bir başka istek de Saints Row serisindeki gibi oyunun ana karakterini bizim yaratmamız, RP modunun senaryoya da yansıtılması, bu konuda da oyuncuya özgürlük sunulması.

Saints Row The Third oyununun başındaki karakter yaratma bölümü
Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=LosJGVUZwz4

Oyuncularla yapılan soru cevap etkinliğinin dışında da bu yıl 4Chan forumlarında paylaşılan “bir sızıntı” dikkat çekiyor. Bu sızıntıda oyunun senaryosunun Netflix’in Narcos dizisinden ilham alınarak yazıldığı belirtilirken, ana karakterlerden birinin de uyuşturucu kaçakçısı bir kadın olacağından bahsediliyor.

Bugüne kadar 4Chan forumlarından veya türevi sitelerden bir çok “sızıntı” sızdırılmış olsa da Rockstar tarafından resmi bir açıklama gelene kadar bu tip “sızıntı”lara inanmamanızı öneririz. Bu “sızıntı”ları içinizdeki GTA ateşini kavurması için okuyabilirsiniz.

Kaynak: inverse.com – Danny Paez