Kapak resmindeki logolar: GTA GFX/Twitter

Grand Theft Auto serisinin efsanevi üçlemesinin remaster versiyonunun çıkacağıyla ilgili haberler, son birkaç ayda oyun gündemini meşgul etti. Rockstar’ın bir remaster üçlemesini yayınlayacağına dair dedikodular, geliştiricinin yayıncısı Take-Two Interactive’in popüler Grand Theft Auto modlarını sert bir şekilde kaldırmasıyla birlikte dolaşmaya başladı. Şirket kısa süre önce, iki gelişmiş Grand Theft Auto hayran projesinin arkasındaki bir grup programcıya karşı devam eden bir dava açtı. Hatta bu davalılar arasında Türk oyun mod yapımcısı Eray Orçunus da vardı.

Rockstar Games’in geçtiğimiz gün yaptığı GTA Üçlemesinin remastered versiyonu olan GTA The Trilogy: The Definitive Edition’ın resmi duyurusunda, oyunun yeni versiyonunun çıkmadan önce GTA 3, GTA Vice City ve GTA San Andreas’ın Steam’den kaldırdıktan sonra Rockstar Games Launcher üzerinde satışa sunulacağını açıklaması, PC Oyuncularını rahatsız etti.

Bu oyunların PC’deki klasik versiyonları, Rockstar Games Launcher’a özel olarak, yeniden düzenlenerek Grand Theft Auto: The Trilogy – Definitive Edition ile değiştirilecek. Yeniden düzenlenen oyunlar, PC’ye gelmenin yanı sıra PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S ve Switch’de yer alacak. Böylece Rockstar Games, Nintendo DS’deki Grand Theft Auto: Chinatown Wars’ın üzerinden geçen on yıldan fazla bir sürenin ardından bir Nintendo konsoluna dönüş yapmış olacak.

Fiyatlandırması, çıkış tarihi ve teknik iyileştirmeleri henüz açıklanmamış veya detaylandırılmamış olsa da, GTA üçlemesinin remaster’ının PS2 klasiklerine değinmesi bekleniyor. Bu çeşitli yükseltmeler, modern profesyonel standartlar için grafik iyileştirmeler ve oyun geliştirmeleri içerecek. Ancak Rockstar Games, önceki Remastered sürümlerinde hayranlarının şikayetlerini dikkate almış olacak ki, orijinallerin hissine ve görünümüne sadık kalacaklarını, üzerine basa basa dile getirmiş. 22 Ekim’de gerçekleşecek olan Grand Theft Auto 3’ün 20. yıl dönümüyle daha ayrıntılı içeriklerin paylaşılması planlanıyor.

Rockstar’ın 8 Ekim’deki Grand Theft Auto: The Trilogy – Definitive Edition’ın büyük duyurusunun ardından hayranların büyük bir kısmı coşkuyla, bir kısmı da tereddütle karşıladılar. Nihayetinde çok zaman geçirdiği, severek oynadıkları oyunların yenilenmiş versiyonlarının bekledikleri gibi olmamasıyla bir hayal kırıklığına dönüşmelerini istemezlerdi. Oyunun duyurusu Rockstar Games hayranlarını ikiye ayırmış olsa da, bizim de Screenrant adlı blog-haber sitesinden aldığımız bu haberle, aynı duyuruda yer alan bir açıklama hepsini tekrar birleştirdi: Rockstar Games, Grand Theft Auto üçlemesinin klasik versiyonlarının önümüzdeki haftadan itibaren artık satılmayacağını açıkladı ve bazı hayranlar bu karara yönelik şikayetlerini sosyal medyada dile getirdiler.

Görünüşe göre, bu şikayetin temel nedeni: geliştiricinin, oyuncuları yeniden düzenlenmiş üçlemeyi satın alıp oynamaları için Rockstar Games Launcher şartını koyup Steam’den tamamen kaldırmasıdır. Retro piyasa enflasyon değeri devam ederken, eski ve liste dışı kalmış oyunların kutulu veya dijital sürümlerini satın almanın neredeyse imkansız hale gelmesi, birçok oyuncu için zorlaşabilir; hatta bazı muhafazakar oyuncular, oyunlarını herhangi bir iyileştirme veya değişiklik yapmadan orijinal versiyonlarında oynamayı tercih ediyor.

Hangi dijital oyun mağazasında olacağının özellikle belirtilmesi, Steam’de olmayacağı anlamına mı geliyor?

Low Poly Depression: “Tüm klasik sürümleri Steam’den kaldırıyorlar ve üçlemenin yeniden düzenlemesini Rockstar Launcher’a özel tutuyorlar.”

DarkViperAU: “Beyler, PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X|S, Xbox One, Nintendo Switch, iOS ve Android’de ve Rockstar Games Launcher ile PC için bu yeniden düzenlemeleri yaptıklarını unutmayın. Her zaman iyiye işaret (?!) Hangi dijital oyun mağazasında olacağının özellikle belirtilmesi, Steam’de olmayacağı anlamına mı geliyor?”

Grand Theft Auto: The Trilogy – Definitive Edition bu yıl piyasaya sürülecek; bazı hayranlar PC sürümünün geliştiricinin başlatıcısına özel olduğu konusunda şaşkına dönse de, bazıları Rockstar’ın kült-favori üçlemesinin yeni nesil için geliştirilmiş geri dönüşünü görmekten heyecan duyuyor. İlerleyen zamanlarda Steam’de görünüp görünmeyeceği, sadece Rockstar Games Launcher üzerinde satışa sunulup sunulmayacağı konusunda çok az şey bilinmekle birlikte, oyuncular önümüzdeki haftalarda daha fazla ayrıntı bekliyorlar.