Oyun dünyasında oyunlar ve oyun yapımcılarının kendi oyunlarına eklediği içerikler dışında oyunu yapan şirketlerle alakası olmayan üçüncü kişilerin oyun dosyalarını değiştirerek yaptığı modifikasyonlar her zaman ilgi görmüştür. Hatta öyle ki, çeşitli ödül törenlerinde ödül almış oyun modifikasyonları bile vardır. Bu sebepten zaman içinde birçok oyun firması oyun modlarına karşı sert tutumundan vazgeçmiş, hatta bazı firmalar kendi oyunlarının motorlarını veya oyun dosyalarını modifiye etmeyi sağlayacak programları bile paylaşmışlardır. Ama oyunlarına en çok modifikasyon yapılan oyun firmalarından biri olan Rockstar Games, mod üreticilerine karşı bu sert tutumunu halen kaybetmemişe benziyor.

GTA oyunları her ne kadar açık dünyası, görevleri ve daha bir çok özelliğiyle oyuncuları mest etse de kimi meraklılar hiçbir zaman için boş durmadı, her yeni GTA oyunu için farklı modifikasyonlar yaptılar. Araba, silah, harita, görev modifikasyonları da oyuncuların her zaman ilgisini çekmeyi başardı. Bu durum Rockstar’ın şu anlık son GTA oyunu olan GTA V’te de devam etti. Oyunun çıktığı zamandan itibaren üçüncü kişiler tarafından yapılan çeşitli modifikasyonlar oyuncular tarafından yoğun ilgi gördü. Hatta öyle ki, oyunun kökünü temelden değiştiren harita ve grafik ayarları modları Patreon’un bağış sistemi altında “modifikasyon dosyalarını hazırlayan kişiye bağış yapma” yöntemiyle satışa sunuldu.

Böyle bir durumda Rockstar Games ve ana firması Take Two da açık kullanıcıya sunulmamış kendi oyun motorunda değişiklikler yapılıp, bu değişikliklerin kendilerinden haberi olmadan parayla satılması nedeniyle mod üreticilerine dava açmaya başladı. Hatta Red Dead Redemption 2’nin parayla satılan Türkçe yamasına bile telif hakları gerekçe gösterilerek dava açılmıştı. Fakat son dönemlerde bu iş çığırından çıkmaya başladı.

Techdirt’in haberine göre Rockstar Games ve Take Two, yıllar önce yayınlanmış ve üçüncü kişi tarafından ücretsiz dağıtılmış oyun modifikasyonlarını kaldırtmaya, yayınlayan sitelere ise dava açmaya başladı. Örnek olarak Libertycity.net adresli modifikasyon sitesinde yıllardır duran, GTA San Andreas’e Liberty City. Vice City ve Bullworth haritalarını getiren GTA Underground adli proje Take2’nun şikayeti üzerine siteden kaldırıldı.

Yıllardır kaldırılmayan oyun modlarının radikal bir kararla çeşitli sitelerden kaldırılması, yapımcılarına dava açılması üzerine bu konuda meraklı oyuncuların aklına şöyle bir soru işareti düştü; acaba GTA Trilogy Remastered gerçekten geliyor mu?

Kaynak: Timothy Geigner – Techdirt.com