GTA 6 hakkında resmi açıklama bekleyen bazı Grand Theft Auto hayranları, ellerinden geldiğince geliştirici Rockstar Games’i rahatsız etmekten çekinmiyorlar. Görünüşe göre Rockstar Games, hayranlarının ısrarla GTA 6 ile ilgili yorum yazmasından rahatsız olmuş ki, çareyi GTA 6 ile ilgili yorumları yasaklamakla bulmuşlar. Tabii bazı hayranlar da kendilerince geliştirdikleri yaratıcı çözümlerle bu yasağı atladılar.

Rockstar Games’in 8 yıldan beri hala GTA Online ile ilgili güncellemeler paylaşıp GTA 6 ile ilgili henüz herhangi bir resmi açıklama yapmaması hayranlarını gün geçtikçe daha da sabırsız hale getiriyor. Rockstar Games’in Youtube kanalları ve sosyal medya hesaplarında GTA Online ile ilgili paylaştığı her içerikte çoğu hayranların GTA 6 ile ilgili yorumları mutlaka eksik olmuyor. Başta Rockstar bu yorumları umursamamış gözükse de, Youtube kanallarında GTA 6 ile ilgili yorumların yasaklaması, özellikle geçtiğimiz yaz Rockstar Games’in Playstation 5 ve Xbox Series X|S için GTA 5’i yeniden piyasaya süreceğinin haberiyle hayranların olumsuz eleştirileri ve GTA 6’yla ilgili ısrarcı yorumları artık Rockstar’ın sabrını taşırmış gözüküyor.

Çoğu hayran bu durumu, Rockstar’ın GTA 6 mesajlarından rahatsız olduklarına yorumlasalar da bazıları da GTA 6’nın çıkmak üzere olduğunu ve öncesinde bu mesajları yasakladıklarını, bazıları ise çok beklenen oyunun YouTube yorum dolandırıcılıklarında kullanılıyor olabileceğini ve buna karşı bir önlem alınmış ya da bazı troll kitlenin GTA 6 ile ilgili sürekli spam yorum göndermelerinden kaynaklanmış olacabileceğini öne sürmekte. GTA 5’in üzerinden tam 8 yıl geçti ve bu süreçte GTA 6 ile ilgili herhangi resmi bir açıklama yapılmazken her geçen gün onlarca GTA 6 hakkında söylentiler öne atılıyor. Bunca zaman Rockstar Games’in yalnızca GTA 5 ve Online üzerine eğilmesi Elon Musk gibi ünlü isimlerin bile dikkatini çekmeyi başardı.

GTA 6 yasağı şimdilik sadece Rockstar Games’in Youtube kanallarında geçerli olup, sosyal medya hesaplarında hala GTA 6 ile ilgili yorumlar atılabilir. Bu yasağın şimdilik Youtube kanallarında olması, GTA 5’in Playstation Showcase etkinliğindeki videolarının olumsuz yorum almasına ve böylece satışlarını olumsuz etkileyebileceğine bağlanıyor. Hayranların olumsuz yorumları tek tek yasaklamak neredeyse imkansız olduğu için de bu yorumlarda belli belli kelimeleri yasaklamaları gerekiyordu. Çoğu yorumda en çok geçen kelime “GTA 6” olduğu için de, yalnızca bunu yasaklayarak böyle bir çözüm bulmuşlar gibi.

Dexerto sitesinden aldığımız bu haberde belirtildiği üzere @Not_StrangeMan adlı Twitter kullanıcısının paylaşımına göre, eski bir Rockstar videosuna “GTA 6” yorumu yapmışlar ve o hesapta normal gözükürken, farklı bir hesaba geçtiğinizde orada hiçbir şeyin olmadığını görebilirsiniz.

“GTA 6” yanında “GTA VI”, “GTA Six” gibi GTA 6’yla doğrudan ilişkili olabilecek kelimeleri yasaklamışlar. Tabii bu yasak hayranlarını yıldırmadı. Bazı GTA hayranları yaratıcılıklarını kullanarak “GTA-1”, “GTA IIIIII” gibi ifadelerle GTA 6’nın Rockstar kanalının Youtube yorumlarının içinde yer almasını sağlayarak bu sansürü aşmış oldular.