Take-Two Interactive’in GTA mod yapımcılarıyla olan savaşından aylar sonra, uzun süredir geliştirilmekte olan GTA San Andreas için yapılmış mod olan GTA Underground’ın ardındaki ekip, Take-Two ile daha da düşman olmamak ve daha fazla yasal sorunlarla uğraşmamak adına projelerini resmi olarak sonlandırdıklarını açıkladılar.

Son birkaç ay içinde, GTA geliştiricileri Rockstar Games’in ana şirketi Take-Two Interactive, eski 3D evreni GTA modlarını ve bütün kaynaklarını internetten kaldırmak için birden fazla yayından kaldırma bildirimi göndererek adeta dijital bir cinayet çılgınlığına girdi. Şu sıralar Vice City ve GTA III’ün tersine tasarım kaynak bağlantılarının yaratıcılarını dava ediyor ve bu yaratıcılardan biri GTATurk sitesinden de tanıdığımız Türk mod yapımcısı Eray Orçunus’tur. Ünlü video oyun blog sitesi Kotaku’dan aldığımız bu habere göre, Take-Two’nun mod yapımcılarına açtığı davaların sonucunda GTA Underground lider geliştiricisi dkluin, GTAForums forum sitesinde yaptığı açıklamayla, kendilerinin ve proje üzerinde çalışan diğer mod yapımcılarının artık GTA: Underground’ın geliştirmesine devam etmeyeceklerini ve projeyi tamamen sonlandırdıklarını belirtmiştir.

GTA Underground, bütün GTA haritalarını tek bir büyük ortamda birleştirmek amacıyla GTA San Andreas için oluşturulmuş bir moddur. Hatta bu mod ile Rockstar tarafından geliştirilen GTA dışındaki Bully ve Manhunt oyunlarının şehirlerine de San Andreas üzerinden gidebilmeyi bile sağlıyordu. Mod, Temmuz ayında Take-Two’dan bazı sorunlarla karşı karşıya kaldıktan sonra ModDB’den kaldırıldı.

Dkluin açıklamasını “Mod yapım topluluğuna yönelik artan düşmanlıkla psikolojik ve ekonomik refahımızı tehlikeye attığı için, GTA: Underground’ın geliştirilmesini resmi olarak durdurduğumuzu ve kısa bir süre sonra tüm resmi yüklemeleri erişilemez duruma getireceğimizi üzülerek duyuruyoruz” olarak yapmıştır. Ayrıca Dkluin topluluğa, son altı yılda verdikleri destek için teşekkür edip, modda yapılan tüm “inanılmaz çalışmalardan” ve ekibin birlikte çalışırken yaşadığı “harika zamanlardan” bahsetmiştir. Sadece “The End.” adlı son bir video paylaşarak da resmi kanallardan bu projelerine noktayı koymuşlardır. Tıpkı bir GTA oyun sonu yazıları gibi bir son hazırlayarak projede emeği geçen herkesin adını yazmışlardır. Aynı zamanda GTA Vice City’nin sonunda çalan sakin ve duygusal müzikle de GTA Vice City’i bitirdiğimizde yaşadığımız o iç burukluğunu vermeyi ihmal etmemişler.

Kotaku’nun 2018’de dkluin ile mod ve içine giren tüm çalışmalar hakkında yaptığı bir röportaja göre, dkluin bu projeyi henüz 14 yaşındayken 2014 yılında geliştirmeye başlamıştır. Mod yapımcıları oyuna şehirler ekleyerek kalmayıp her haritaya yapay zeka ve trafik rutinleri ekleyerek onları GTA şehirleri olarak tamamen oynanabilir hale getirmiştir. Yani GTA Underground, kolay bir kopyala ve yapıştır işi değil, üzerinde onlarca emek taşıyan, altı yılın tecrübesidir. Mod, hayatına devam edebilseydi ekibi, oyuna kendi özel yapımlarının da olduğu daha fazla şehir ekleme planlarını gerçekleştireceklerdir.

Rockstar ve Take-Two Interactive, hayran yapımı bu modların neden peşine düştüklerini resmi olarak açıklamadı. Ancak çoğu hayran, bunun yaklaşan GTA remaster’larıyla alakasının olacağını öne sürmekte. Geçtiğimiz ay, Rockstar’ın Grand Theft Auto III, Vice City ve San Andreas’ın Switch ve diğer platformlara gelen yeniden düzenlenmiş sürümlerini içeren bir koleksiyon üzerinde çalıştığını paylaşmıştık. Bunun hakkında Rockstar tarafından resmi bir açıklama yapılmasa da başta ünlü video blog sitesi Kotaku’nun yer aldığı birçok kaynak, GTA’nın çok sevilen üçlemesinin remastered sürümünün bu yıl içinde piyasaya sürülmeyi hedeflediğini belirtiyor.