Daha önce de bildirdiğimiz gibi, Take-Two, Grand Theft Auto III, Vice City ve San Andreas için yapılmış sayısız popüler modları kaldırıyor. Sadece bu değil, Take-Two, GTA III ve Vice City’yi tersine çeviren bir proje olan RE3’ü indirmeye çalıştı. Take-Two, başta bu konuda başarılı olurken, yapımcı GitHub sayfasını geri yükledi ve projeyi bir kez daha indirilebilir hale getirdi. Şok edici bir olay ise, Take-Two arkasındaki ekibe dava açtı. Tersine tasarım projesi, GTA III’ün orijinal bilgisayar sürümü dosyalarını gerektirir, aksi takdirde çalışmaz. Bu da tersine tasarım projesinin yasal olduğu anlamına gelir. Kısacası, çalıştırmak için Grand Theft Auto III’ün yasal bir bilgisayar sürümü kopyasına ihtiyacınız olacak. Take-Two’nun elinde geçerli bir neden yok. Yine de bu, şirketin ekibinin “zorbalık” etmesini engelleyemedi.

Take-Two, davasında ekibin EULA’yı ihlal ettiğini not ediyor. Şirket, EULA’nın insanların bu klasik oyunları tersine tasarım yapmasını yasakladığını belirtiyor; Ancak, bu EULA yalnızca oyunları oynamış olanlar için geçerlidir (çünkü yalnızca oyuncuların buna uyması istenir). Bu yüzden, oynamamış olanların oyunları tersine tasarım yapma hakkı var. Açıkçası bu biraz Playstation 1 dönemlerinde görülen davalarla benzerlik taşıyor. Sony, Playstation emülatörü Bleem’in yaratıcılarına dava açmaya çalıştı! ve Sony o savaşı kazanamadı.

Dsogaming sitesinden aldığımız bu haberdeki tahminlere göre, Take-Two bu davayı tamamen RE3 ekibini tehdit etmek için kullanmasından başka bir şey değil. Şirket belli ki kaynaklarını, mod yapımcılarını projelerini terk etmeye zorlamak için kullanıyor. RE3 ekibi bir avukat tutamazsa, Take-Two bu konuda başarılı olabilir. Son olarak, Take-Two’nun GTA III, Vice City ve San Andreas için resmi remastered sürümleri üzerinde çalıştığına dair söylentiler var. Bu, şirketin Vice City ve San Andreas’ın bu resmi olmayan remastered’larını kaldırmasının nedeni olabilir. Şirket CEO’su Strauss Zelnick’in de belirttiği gibi, şirket ekonomisi tehdit altındaysa yayından kaldırmak için elinden geleni yapacak. RE3 ekibinin bu davaya nasıl yanıt vereceğini görmek ilginç olacak!