Resim: Hossein Diba

11 Kasım’da efsanevi GTA üçlemesinin yenilenmiş sürümü “Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition”ın çıkmasıyla Rockstar Games GTA serisiyle yeniden oyun dünyasını meşgul etti. Oyunun bu yenilenmiş sürümü oyuncuları adeta ikiye böldü: Kimi oyuncunun beğenisini kazanırken, kimi oyuncunun eleştiri yağmuruna tutuldu. Oyunu beğenenler oyunlara eklenen gerçekçi yansımalar ve düzeltilmiş grafik ayarlarını gösterirken, eleştirenler de oyundaki bugları ve oyunla ilgili aksaklıklardan şikayetçi olduklarını belirtip, Reddit gibi sosyal medya mecralarında resimli ve videolu örneklerini paylaştılar. Oyun gündemi GTA The Trilogy – The Definitive Edition ile meşgulken, yeni bir GTA haberi de çok geçmeden gündeme düştü.

Geçtiğimiz aylarda da bildiğimiz üzere, Rockstar Games’in ana şirketi Take-Two Interactive, daha fazla GTA modunu ve hayran projesini kaldırmaya başlamıştı. Öyle olacak ki, bu işin ucu kaynak kod projeleri nedeniyle hayran geliştiricilere dava açmaya kadar uzanmıştı. Bu olayların sonunda da GTA Underground gibi popüler daha nice proje de fazla yasal ve finansal sorun yaşamamak için sonlandırılmak durumunda kalmıştı. Take-Two’nun bu politikaları mod yapımcılarının ve oyunları modlarla oynamayı seven oyuncuların canını bir hayli sıkmıştı.

%65’e Gelinmiş Bir GTA IV – EFLC Kayıt Dosyası Kaldırıldı!

Take-Two’nun modları kaldırtması bu kadarla sınırlı kalmayıp devam etti. 11 Kasım’da, ünlü GTA mod paylaşım sitesi LibertyCity.net‘teki üyelerin belirttiği üzere, Take-Two onlarla iletişime geçmişler ve Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasasına (DMCA) dayanarak üç farklı GTA modunu kaldırmalarını söylemişler. Kataku video oyun blog sitesinden aldığımız bilgiye göre, Take-Two tarafından kaldırılan bu modlar: GTA Advance PC Port Beta 2, GTA IV için The Lost and Damned Unlocked for GTA 4 ve GTA IV EFLC The Lost And Damned – %65’lik oyun kayıt dosyası.

GTA Advance PC Port Beta 2, Rockstar Games’in Game Boy Advance için çıkardığı iki boyutlu bir GTA oyununu bilgisayardan oynamaya olanak sağlayan bir moddur. The Lost and Damned Unlocked for GTA IV ise oyuncuların Niko Bellic’i, Johnny Klebitz ile değiştirmesine olanak tanıyan 2009 yapımı bir moddur. Ayrıca bazı yeni motorcu kıyafetleri ve simgeleri de içeriyordu. Bu iki kaldırılan modun yanında en ilgini ise GTA IV EFLC oyunun %65’ine kadar gelinmiş bir oyun kayıt dosyasının kaldırılmasıdır. LibertyCity.net’in jdayke rumuzlu editörü “Bu bir mod bile değil” diyerek bu yasaklamanın bir yanlışlık olduğunu belirtse de iki mod ile birlikte bu kayıt dosyası da artık LibertyCity.net’ten indirilemiyor. Sebebini açıklamadığı gibi Take-Two’nun bu oyun kayıt dosyasını neden kaldırmak istediği bilinmiyor.

GTA IV İçin de Bir Remastered Sürüm Yolda Olabilir

LibertyCity.net Mart ayında, Take-Two’nun üyesi olduğu Eğlence Yazılımları Birliği’nden (ESA) bir “Mülkiyet ve Yetki Mektubu” almış. Video oyun blog sitesi Eurogamer ile paylaşılıp, Eurogamer sitesi tarafından da gözden geçirilen mektupta: ESA, telif hakkı koruması konusunda uzman bir Rus hukuk firması olan Semenov & Pevzner’e: İnternet sitelerine yayından kaldırma bildirimleri, durdurma ve vazgeçme mektuplarıyla birlikte kendisi ve üyeleri adına IP haklarının uygulanmasıyla ilgili diğer iletişimleri gönderme yetkisi vermiş.

jdayke, LibertyCity ekibinin GTA 4 kayıt dosyasının kaldırılmasının “yalnızca ad veya açıklamada belirli bir şeyi hedefleyen bir bot” olabileceğine inandığını ve Grand Theft Auto 4’ün olası bir remastered sürümüyle ilgili olabileceğini söylemiş. Bu yasaklamalara rağmen, Take-Two’nun daha fazla modu yasaklamasından endişelenmediklerini belirterek, “Yayıncının modların satışlarına zarar verebileceğini düşünmesi kesinlikle utanç verici, ama durum bu. Mod yapımcıları mutlaka, çalışmalarını internet üzerinden yayınlamanın ve paylaşmanın bir yolunu bulacaklar.” ifadelerini kullandı.

GTA oyunları çıktığından beri günümüze kadar sayısız modlar yapılmış olsa da Take-Two, özellikle GTA 3, Vice City, San Andreas gibi klasik PS2 dönemi GTA oyunlarını hedef aldı. Çok geçmeden de Kotaku sitesi, Ağustos ayında üç klasik PS2 GTA oyununun remastered versiyonlarının bu yıl piyasaya sürüleceğinin haberini verdi ve kısa süre sonra Rockstar Games de “Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition”ı duyurarak bu haberi doğrulamış oldu.

Geçen sefer uygulanan bu yasaklamalara dikkatle bakınca, gelecekte bir GTA IV remaster’ının da gelebileceğinin ihtimalini vermekte. GTA Trilogy’nin remastered sürümlerinin geleceğini önceden haber veren Kotaku, bu sefer de GTA IV ve Red Dead Redemption’ın birinci oyununun remastered sürümlerinin gelebileceğini tahmin ediyor. Bu konuda bir kesinlik olmasa da Take-Two’nun DMCA’ya dayanarak mod yapımcılarına savaş açması, işin sonunun yeni remaster’lara dayanabileceğinin sinyalini veriyor.