Sony’nin PlayStation 5 dijital etkinliğinde açıklandığı gibi, Michael, Franklin ve Trevor’ın maceraları, 2021’in ikinci yarısında PlayStation 5 dâhil olmak üzere yeni nesil konsollara geliyor.

11 Haziran’da PlayStation 5 duyuruldu. Online olarak yapılan tanıtımında bir Rockstar Games oyunun da olacağı önceden duyurulmuştu. Çoğunluğun görüşü GTA 6 yönündeyken tanıtımdayken duyurulan oyun GTA 5 oldu. GTA 5’in 2021 yılında PlayStation 5’e geleceği doğrulandı. Birçok oyuncu tarafından hayal kırıklığına uğrarken birçok oyuncu da yeni konsoldaki GTA 5 için şimdiden heyecanlandı. GTA 6 beklenirken ilk çıkışının ardından 7 yıl geçmiş olan GTA 5’in yeni bir konsolda tanıtılması doğal olarak hayal kırıklığına uğratabilir; Ancak bu seferki duyuruda yeni özellikleri, zengin içerikleriyle geleceğini belirterek Rockstar Games adeta GTA 5 için son bir şans istedi.

Yeni nesil için tanıtılan GTA 5 fragmanı. Oyunun önceki fragmanları derlenip toplanıp yeni bir müzikle birlikte yeni bir hale getirilmiş.

Yeni özellikler ve içerikler sözüyle birlikte 2021’in ikinci yarısında sadece GTA Online’a özgü olacak bağımsız, yeni bir sürümünün geleceği ve PlayStation 5 oyuncuları için ilk 3 ay ücretsiz olacağını da duyuruldular. Şimdiden GTA 5’in PS5 oyuncuları için ayrıcalıklar sunarlarken PS4 sahibi GTA5 oyuncularını da ihmal etmemişler. PS4’teki tüm PlayStation Plus üyeleri, GTA 5 PlayStation 5’e gelene kadar her ay GTA Online oynadıkça GTA$ 1.000.000 kazanacaklar.

Hepimizin kafasında aynı sorular var. Peki, GTA 5 PlayStation 5’e nasıl gelecek? Yeni nesil sürümlerinde ne gibi farklılıklar olacak?

Hepimizin tahmin ettiği üzere ve Rockstar Games’in sitesinde belirtildiği üzere daha güzel, daha gerçekçi grafiklerle birlikte bir dizi teknik iyileştirmeler, performans geliştirmeleri olacak. PS3’ten bu yana yeni nesillere çıkan oyunda görülen en belirgin değişiklikler bunlardı. Bunlarla birlikte daha canlı bir atmosfer, daha canlı bir açık dünya beklentilerimiz arasında. Sonuçta yenilenen her oyunda bu yenilikleri mutlaka görüyoruz. Açık dünya oyunlarında uç noktaya geldiğini düşündüğümüz GTA 5’in daha ne kadar gelişeceği de merak konusu.

Özellikle yeni özellikler ve içeriklerle birlikte duyurulması oyuncuların kafasında soru işaretleri bırakıyor. Acaba bu yeni özellikler neler olacak? GTA Online’dan bağımsız sürüm nasıl olacak? Sonuçta GTA Online şimdiye kadar oyun üzerinde yapılan güncellemelerle şimdiki haline ulaştı, peki ayrıca satılacak sürüm nasıl olacak?

Ne yazık ki Rockstar, bunlardan öte bir açıklama yapmadı ve oyuncuların merakını daha da katladı. Bu merak da oyuncuları hayal güçlerini kullanmaya itti.

Oyunculara Göre Yeni Nesil GTA 5’te Neler Olabilir?

Hikâye için Ek Paket
Kaynak: @Not_DoctorMike

Çoğu GTA oyuncusu şüphesiz hikâye modu için bir eklenti paketini bekliyorlar. GTA IV’den sonra ek paket oyunları olarak çıkarılan The Lost and Damned ve The Ballad of Gay Tony oyunları birçok oyuncular tarafından sevilerek oynandılar. Bu da bizleri GTA 5 için de beklentiye soktu.

GTA 5 çıktıktan sonra çok geçmeden, 2014 yılında Rockstar Games ortaya böyle bir şey attı ancak üzerinden yıllar geçti ve böyle bir şey konuşulmadı bile. Yeni nesil GTA 5’te bile böyle bir durum söz konusu değil gibi gözüküyor. Bağımsız için getirilecek sürümün Online için getirileceklerini duyursalar da sonradan böyle bir şey getirilebilir ya da bu sürüm GTA Online için bir hikâye modu sunacak. Kulağa tuhaf gelebilir ancak bir açık dünya oyununa üç ana karakteri sığdıran Rockstar Games’ten bu şaşırılmayacak hareket olur.

Yeni Haritalar

Bildiğimiz üzere San Andreas, sadece Los Santos’tan ibaret bir eyalet değil. San Fierro ile Las Venturas’ı da kapsamakta. Bu açıdan bu şehirler de getirilebilir. En azından ara ara görevlerde karşılaştığımız North Yankton’a istediğimiz zaman gidebiliriz. İster kendimiz uçak sürerek ister uçakta yolcu olarak gidebiliriz. Hatta havaalanındaki uçak kalkış tabelalarına göre bilet alıp gidebiliriz.

Yeni Hayvanlar

Oyun yeni nesil konsollara geldikçe yeni hayvan türlerinin geldiğini gördük. Red Dead Redemption’un ardından oyuna yeni hayvan çeşitleri, özellikle atlar gelebilir. GTA Online’a da hayvanlar gelebilir, özellikle Diamond Casino’daki at yarışları canlı atlar üzerinden gerçekleşebilir. Bunların yanında GTA Online’de hayvan sahiplenmek gibi özellikler gelebilir. Sonuçta Franklin ile evcil hayvana bakmayı öğrendik, neden GTA Online’da olmasın?

Yeni Soygunlar

Heist olarak oyunda geçen soygunlar GTA oyunlarının ve özellikle GTA 5’in vazgeçilmez özelliği. GTA Online’a gelen her büyük güncellemede daha gelişmiş soygunlar karşımıza çıktığı gibi bu sürümde de karşımıza daha da gelişmiş hali çıkması olası. Para soyduk, altın soyduk, elmas soyduk. Geriye ne kaldı?

Mekân Değişikleri

GTA 5 çıkmasının üzerinden geçen yılların ardından mekânlarda değişiklikler olabilir. Özellikle oyunun haritanın belli kesimlerinde olan inşaatları tamamlayıp oyuna yeni mekânlar ekleyebilirler. Karşımıza yeni iş yerleri, evler, kulüpler çıkabilir.

Meslek Edinmek

GTA Online’da satın alınabilecek birçok iş yeri var. Her oyuncu şirketinin patronu oluyor. Ancak koruma olmak dışında oyuncular başlarının şirketinde çalışabilir. Yasa dışı işler yaptığımız GTA Online’da yasal meslekler de edinebiliriz. Bir şirket sahibi olmak dışında kafe gibi küçük mekanlar açıp işletebilir, hatta işçi olarak çalışabiliriz. Bunlar yanında pilot, polis, taksici, otobüs şoförlüğü gibi meslekleri de yapabiliriz.

Araç Kiralama

GTA 5’te, özellikle GTA Online’da araçlar oldukça pahalıdır. Securo Serv sisteminde olduğu gibi internet üzerinden daha uygun süreye araç kiralayabiliriz. Hatta kullanmadığımız araçları diğer oyunculara kiralayarak belli miktar para kazanabiliriz. Araç kiralamaya ek olarak sadece kara araçları değil tekne, yat, uçak, helikopter, bisiklet gibi araçları da kiralayabiliriz.

Yeni Silahlar

Silahlar da sık sık güncellenen parçalardır. Yeni nesil GTA 5’te karşımıza daha çok silah çeşidi çıkabilir, motorlu testere belki karşımıza çıkabilir. Silahlara eklediğimiz lazerler, kişinin üzerine tutunca nokta olarak görülmesi gibi silah geliştirmeleri daha gerçekçi olabilir.

Belirttiğimiz üzere bu özellikler sadece oyuncuların beklentileri, tahminleri. Rockstar Games yeni özellikler hakkında bir açıklama yapmadı. 2021’de GTA 5 PlayStation 5’e gelince hepsini göreceğiz. Tabii bu da GTA 6’nın biraz daha gecikeceği anlamına geliyor. Hemen hayal kırıklığına uğramayalım, Rockstar Games herhangi bir şey söylememiş olsa bile GTA 6 üzerinde çalıştıklarını düşünebiliriz. Belki bir gün beklenmedik bir anda GTA 6’nın duyurusuyla karşı karşıya kalırız.