2020’nin yaz aylarında Rockstar Games’in Playstation 5 ve Xbox Series X için çıkaracağı yeni oyunu, bütün Grand Theft Auto hayranlarını heyecanlandırmıştı. Bu duyurunun üzerine oyuncuların büyük bir kısmı bu oyunun çok beklediğimiz GTA 6 olduğunu düşünse de bu oyun GTA V’ten başkası değildi. Bu durum, birçok oyuncuyu hayal kırıklığına uğratmış olsa da Rockstar Games’in üçüncü nesle de çıkaracağı oyunda çok daha yeni özelliklerinin geleceğini haber vermesi oyunculara biraz umut vermişti. GTA V, 2021’in kasım ayında yeni konsollara geliyor. Peki, GTA V’i geliştirebilecek hangi özelliklerin olması gerekiyor?

Birçok Grand Theft Auto hayranı, GTA 5’e getirilebilecek yeni özellikler hakkında çoktan düşüncelerini sosyal mecralarda paylaştılar. Oyuna getirilebilecek yığınla yeni özelliklerin ve düzeltmelerin yanında oyunu gerçekten geliştirebilecek ve oyunculara “Bu sefer olmuş!” dedirtebilecek büyük özelliklerin gelmesi gerekiyor. İngiltere’nin ünlü blog sitelerinden Metro’da bir okuyucu, oyunu geliştirebilecek yalnızca üç özelliğin yeterli olabileceğini iddia etmiştir.

Rockstar Games, oyuna gelecek özellikler hakkında açık bir bilgi vermedi. Oyuncuların tek bildiği GTA 5’in, Kasım ayında genişletilmiş ve geliştirilmiş bir şekilde Xbox Series X ve PlayStation 5 konsollarına getirileceğiydi. Akla gelen en büyük değişiklik, yepyeni ve daha gerçekçi grafiklerinin olmasıydı. Sonuçta yeni çıkan konsol aynı zamanda daha yüksek performans ve daha iyi grafik demektir. Özellikle söz konusu oyun, Grand Theft Auto gibi büyük ve popüler bir oyun olunca grafiklerinin çok daha iyi hale getirileceğini beklemek oldukça mantıklı. GTA Online’ın son, Los Santos Tuners genişletmesinin yayınlanmasıyla birlikte artık araçlar için “hız ve performans” güncellemeleri olacağını biliyoruz.

Neler olacağı konusunda kimse tam olarak emin değil ve bu, tarih yaklaştıkça toplulukta çok fazla spekülasyona neden olacak. GTA 5’in başarılı bir oyun olduğu konusunda hemen hemen herkes hemfikir. Ancak oyunculardan bazıları, bazı önemli güncellemeler gelmeden, yeni bir sürümün ilgilerini çekmek için çok az şey yapacağını düşünüyor. Rockstar’ın Grand Theft Auto 6 duyurulana kadar oyuncular için o boşluğu dolduracak yeni sürümün olması için bir nokta atışı yapması gerekiyor.

En çok beklenenlerden biri haritanın genişlemesidir. Cayo Perico güncellemesi ile birçok oyuncu Los Santos’tan Cayo’ya ara sahne olmadan gidip gelme özgürlüğüne sahip olacaklarını umuyorlardı. Ne yazık ki, böyle olmadı ve Cayo Perico, Los Santos’taki gibi özgürce zaman geçiremediğimiz başka bir görev gibi geldi. Yeni sürüm, haritayı gerçekten genişletirse, Rockstar bir nokta atışı yapabilir. Çünkü oyuncuların çoğu, bir plaj partisinde dans etmek, birkaç içki içmek veya güvenlik görevlilerine yakalanmadan gizlice mekan araştırmak dışında başka bir şey yapamayacağınız bir ada değil, serbest dolaşım açık dünyasıyla birlikte gelen tüm özgürlüklerle yeni bir harita istiyorlar.

Daha fazla etkileşim ve aktivite olsa daha güzel olmaz mı? GTA’nın rol yapma sunucularının yükselişiyle, GTA Online’ın birçok yönü, oyunla olabilecek etkileşimlerin eksikliği nedeniyle biraz sıkıcı görünüyor. Rol yapma, oyunculara kendilerini gerçekten bir parçası hissettikleri bir dünyaya katılma fırsatı verir. GTA Online, aynı eski şeyleri yapan aynı oyuncu olmayan karakterlerle bunu karşılayamamakta. Bu haliyle şehrin yeraltı dünyasının karakterlerinin telefonlarına bakan ve sürekli araç ve mekan satın alıp keyfini süremeden, yasadışı işler yaparak para kazanan hiç konuşmayan bir ana karakteri oynamak dışında arkadaşlarınızla dilediğiniz gibi bir kahve içmek için bir yere gitmek ya da oyuncu olmayan karakterlerle bir çete kurmak güzel olmaz mıydı?

Resim Kaynağı: GTA5-Mods

Basketbol, ​​sörf veya paten gibi sporlara ne dersiniz? Ne istersiniz? Ağırlık kaldırmak mı, yoksa kilo almak için çizburger yiyebileceğiniz bir restorana gitmek mi ya da kızlarla internette tanışıp randevuya çıkmak mı? Bunlardan bazıları tanıdık geliyor değil mi? Bu özelliklerin gelmesi gerekiyor çünkü bunlar, önceki oyunlarda yaptığımız aktiviteler. Rockstar’ın bu rol yapma unsurlarını neden kaldırdığı bilinmiyor. Rockstar, sosyal medya gibi mecralarda son trendleri takip ederse, onları kesinlikle yeni nesil sürümlerine geri getirmeleri gerektiğini görerek, şartlar uygun olunca geri getirebilirler.

İç mekanların sayısı artabilir. GTA Online’ın şu anki sürümü, yükleme ekranlarıyla oyuncuların binaların içinde (Maze Bank Arena, The Diamond Casino & Resort, oyun salonları, iş, apartmanlar, vb.) başka bir dünyaya ışınlanmış hissi veriyor. Ayrıca, çoğu oyuncu oyunun çok fazla yüksek olmadığını düşünüyor. Elbette, bir helikopterle yükseklere uçabilirsiniz, ancak bu Los Santos dünyasının sadece en üst katmanıdır.

Bazı oyuncular da daha da derine dalmak ister ve yeni sürümler oyuna daha fazla derinlik ve yükseklik ekleyebilir. Bu nedenle sadece dünyanın tepesindeymiş gibi hissetmezsiniz. Ayrıca, istediğiniz herhangi bir binaya girebilme yeteneği, oyuncuların çok istediği önemli bir özelliktir. Bunlar getirilirse hepimizin bildiği ve sevdiği Los Santos’u yeniden keşfetmemiz için yeni bir oyun alanına dönüştürecektir.

Her zaman Richman Drive’da sürdüğünüz o malikaneye girdiğinizi veya ULSA içindeki bir sınıfa girdiğinizi hayal edin. Film stüdyolarının içinde gerçekte ne olduğunu görmeye veya Paleto Körfezi’ndeki tüm binaları keşfetmeye ne dersiniz? Bu özellik, tek başına Los Santos dünyasını canlandıracak ve yeni sürümleri gerçekten herkesin zamanına değecek hale getirecekti… Sadece biraz grafik ve araç hızı performansı güncellemesi pek de oyuncular tarafından beklenen özellik değildi.

Resim Kaynağı: GTA5-Mods

Metro sitesinde belirtildiği üzere oyuncuların büyük çoğunluğu için en azından bu özelliğin gelmesi, oyunu biraz daha oynanır hale getirmeye yetecektir. Tabii ki karar Rockstar Games’in; Olanaklarına uygun olabilecek şekilde bir güncelleme getirmeleri gerekiyor. Ancak, oyuncuları da dinleyip bu beklenen özellikleri getirseler, GTA 6 çıkana kadar oyuncuların GTA 5’teki beklentileri karşılayabilirler. Kasım ayında yeni sürümle ilgili bütün ayrıntıları göreceğiz. Belki de bu üç özelliğin üçünün de geldiği bir güncelleme almış olur.

Kapak fotoğrafı, Open Surprise adlı Youtube kanalına aittir.