Yeni bir Kolombiyalı Netflix dizisi, açılışında şüpheli derecede GTA’dan tanıdık ve benzer sanatsal çalışmalarının yer almasıyla birçok oyuncu ve izleyiciler tarafından suçlamalara maruz kaldı. Grand Theft Auto hayranları Kartel temalı dizide yer alan, sanatsal çalışmaları hemen fark edip Reddit’de dikkatleri bu konu üzerine topladılar.

Açık dünya oyunları denilince akla ilk gelen GTA oyun serisi ve bu serinin ardındaki başarılı oyun şirketi Rockstar Games’tir. Rockstar Games başarılı açık dünya oyunlarının yanı sıra oyunların kapaklarını ve yükleme ekranlarını süsleyen fotogerçekçi sanatsal çalışmalarıyla da tanınırlar. Hatta bu çalışmalar başka yapımlarda da ilham alınarak yer bulurlar. Ancak, görünüşe göre yeni bir Netflix dizisi, iddialara göre Grand Theft Auto’nun bazı sanatsal çalışmalarını birebir kopyalayarak sert kayaya çarpmış.

Bahsi geçen dizinin adı The Snitch Cartel: Origins. Dizi, Andrés López López’in 2008’de bir TV dizisi ve 2011’de bir film de dahil olmak üzere daha önce birkaç kez uyarlanmış romanına dayanıyor. Yeni dizinin adından da anlaşılacağı gibi, bu son uyarlama, Kolombiyalı kartellerin yasadışı yollardan para kazanma hikayesini konu alıyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında Netflix’te yayınlanmaya başlayan dizi, Dexerto ve Screenrant gibi sitelerde bahsedildiği üzere oyunun hayranları, bu benzer çizimlerin ilham alınma gibi bir durumun ötesine geçtiğini, birebir kopyalandığını iddia ediyorlar. The Snitch Cartel: Origins’in açılış jeneriği de Grand Theft Auto ile benzer bir tarza sahip olsa da oyunun hayranları, bazı karakter pozlarının hem GTA San Andreas hem GTA V hem de GTA Online’daki yükleme ekranlarından nasıl aynen kopyalandığını göstermek için yan yana karşılaştırmalar paylaşarak bu durumu gözler önüne sermişler. Bu hayranlardan biri de Frandoy adlı Reddit kullanıcısıdır.

Frandoy’un gönderisine yorum yapan birkaç kişi de, giysilerin üzerindeki gölgeleme ve kırışıklıklar, karakterlerin pozları ve görüntülerin çerçevelenmesi gibi ayrıntılar da dahil olmak üzere, birkaç karakteri de farklı ortamlarda gösteren sanatsal çalışmalar arasındaki iddia edilen benzerliklerden bazılarına dikkat çektiler. Pek çok sanatçının birbirinden ilham alması genellikle normal karşılansa da, birçok kişi bunun çok ileri gittiği ve intihal haline geldiğini iddia etmişlerdir.

Özellikle bir resim, Michael’ın elinde bir tomar para tutan bir pozunu kopyalamakla kalmıyor, aynı zamanda pantolonunun kıvrımları gibi kesin detayları da kopyalıyor.

Bazı hayranlar Rockstar’a, Netflix’e dava açması yönüne çağrıda bulunurken geliştirici, geçmişte Lindsay Lohan’ın bir GTA V karakterinin kendisine dayandırıldığını iddia etmesi üzerine bir davaya da yakalanmıştı.

Reddit gönderisinin ne kadar yeni olduğu ile Netflix’in veya Rockstar Games’in benzer sanat çalışmaları fark edip etmeyeceği ve herhangi birinin herhangi bir işlem yapıp yapmayacağı belli değil. Özellikle türev, dönüştürücü ve intihal çalışmaları arasındaki tanımlar ve farklılıklar zaman zaman bulanık ve kafa karıştırıcı hale gelmekteler. Ancak Grand Theft Auto’nun dünya genelindeki olağanüstü popülaritesi ile, The Snitch Cartel: Origins’i izleyen hayranlar, iki sanat eseri arasındaki benzerlikleri muhtemelen fark edeceklerdir.